Pohodlně se usaďte a relaxujte…

Spočinutí v měkké sedačce může být tím nejpříjemnějším okamžikem, který člověka po náročném dni potká. Možná zde najdete tu pravou právě pro vás.

Dvoumístnou pohovku z řady Flax s opěradlem z amerického ořechu doplňuje i pohodlné křeslo. Od 143 000 Kč, Foto Ligne-Roset

Aby mohl být odpočinek dokonalý, musí pohovka či sedací souprava přesně odpovídat vašim potřebám a zohlednit možnosti domácnosti. Jde totiž o jeden z největších a mnohdy i nejdražších kousků nábytku, v němž budete trávit většinou i nejvíc času. Koupi sedačky by měla předcházet rozvaha o jejím umístění. Bude stát u stěny, nebo v prostoru? Bude sloužit například k oddělení obývací části od jídelní nebo kuchyňské? Nejprve si odpovězte na tyto otázky a pak si pečlivě změřte místo, kde chcete sezení mít. Chceteli být důslední a mít přesnější představu, vyznačte si pomocí malířské pásky nebo kartonových krabic dané místo a zjistěte tak, zda třeba nedojde při jejím obcházení k prostorové kolizi. Při výběru pohovky raději navštivte kamennou prodejnu či showroom, kde vám dokážou také poradit. U sedacího nábytku je obzvlášť důležitá možnost vybraný kousek vyzkoušet a zjistit, zda vám vyhovuje hloubka sedáku a výška opěradla, měkkost (či tvrdost) výplně apod. U kvalitnějších modelů tvoří výplň polyuretanová pěna jako u matrací, delší životnost nábytku zajišťují kvalitní pružiny.

 

Škála modelů

Orientovat se v široké nabídce typů sedacího nábytku je někdy složité. Vybírat můžete z pestré palety pohovek a lenošek či rozměrnějších sedacích souprav ve tvaru L nebo U, které lze doplnit křesly. V poslední době, kdy se klade stále větší důraz na individuální potřeby, roste zájem o modulové pohovky. Z jednotlivých rovných nebo rohových dílů si tak sestavíte velikost i tvar sezení, který odpovídá vašim požadavkům a velikosti obytné místnosti. Významnou roli při výběru pohovky kromě tvaru a velikosti hraje také její materiál a barva. Odstín je lepší volit raději neutrální, který se lépe kombinuje s ostatním zařízením a který je zároveň nadčasový. U některých modelů se snímatelným potahem je možnost zakoupit i další potah, jenž pak můžete střídat a také pohovku snáze čistit. Materiál potahu se dá zvolit textilní, kožený nebo z tzv. eko kůže, což je buď syntetická tkanina, nebo modifikovaná kůže, vyráběná drcením ze zbytků pravé kůže. Eko kůži, jejíž výhodou je rozmanitější barevnost, tvoří spodní vrstva bavlněného podkladu a vrchní vrstva imitace kůže. Odolnost potahu křesel i pohovek se udává v počtech cyklů, tzv. Martindale, a čím je číslo vyšší, tím je látka odolnější.

 

Praktické funkce

Sedačka může sloužit nejen ke každodennímu posezení, ale občas i k příležitostnému přenocování kamarádů či příbuzných. V tom případě by měl být její rozkládací mechanismus jednoduchý a snadno ovladatelný, ideální je typ s úložným prostorem na lůžkoviny. Pro každodenní rozkládání například v garsonce se hodí modely s kvalitní matrací, roštem a vyklápěcím lůžkem.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Ligne-Roset, Nábytek Bogart, Bonami, Westwingnow, Nábytek Brueckl, XXX Lutz, Asko, Designový nábytek. Lino, JV Design, Nejlepší nábytek, Lahome,

Datum vydání: 9. 11. 2021

Edit: