Pohovky

Už samo slovo napovídá… Těšíme se domů nejen na svoji postel, ale také na svoji pohovku, gaučík, kanape, sofátko a podobně. Je jedno, jak lidově a obecně tomuto kusu sedacího nábytku říkáme. Není ale už tak úplně jedno, jak vypadá a jak nám slouží, protože tady se estetika a funkčnost doplňovat musí.

Pohovka by rozhodně neměla být hlavní dominantou místnosti, kolem které byste se úzkými uličkami, jež vám zbyly, plížili k televizi, ke komodě, k barové skříňce pro něco dobrého či pro knihu do knihovny. I proto už několik let hledají a vyvíjejí výrobci a designéři moduly, z nichž se potom skládají různě velká a hodně přizpůsobivá sezení, aby vyhovovala každému rozměru bytu i počtu jeho obyvatel.

ELISIR_Centro Studi Interno_Calia Italia 2016_2

Elixír (Calia Italia)

BON BON_Centro Studi Interno_Calia Italia 2016

Skládačka z modulů Bon Bon, Calia Italia

Více menších za jednu velkou

Na letošním milánském veletrhu zesílila také tendence, o které jsme už jsme v Pěkném bydlení psali a sice výměna pohovky za subtilnější a mobilnější křesla. Vlastně jde o podobné řešení, protože moduly lze také libovolně spojovat a „trhat“ na jednotlivé díly, které mohou posloužit podobně jako křeslo.

nova_LEMA_sofa KAIWA_design Matteo Nunziati_2

sofa Kaiwa Lema, design Matteo Nunziati

LEMA_ABERDEEN sofa_Officinadesign Lema_1556

Pohovka Aberdeen (Lema) měla v roce 2014 tuto ustálenou podobu. V letošním provedení, místo celistvé pohovky jsou dvě pohodlná křesla.

LEMA_ABERDEEN - Officinadesign Lema_3

Rozhlédněte se kolem

Vaše rozhodnutí, jestli zvolit jeden velký kus, nebo pár menších a variabilnějších, určitě limituje nejen vaše peněženka, ale především a hlavně velikost bytu. Při současné produkci a trendech byste ale neměli mít problém sehnat nějaký pěkný, kvalitní a ne předražený kousek. Stačí se jen trochu rozhlédnout a zorientovat. A co má tedy být vlastně dominantou místnosti? No přece vy!

valerie_labyrinth-forweb-moooi

Living Divani

Splash

Pohovka Splash, Valdichienti.

Pohovka dnes

Je elegantní, lehkonohá, nepůsobí robustně, ale ani tak, že se bojíte usednout. Někdy mívá zesílené a širší bočnice, aby se i na nich mohlo sedět, jindy jsou opěrky i bočnice ohebné, takže si můžete svoje pohodlí nastavit na míru tomu, co zrovna děláte. Vítězí velikost pro dva, lehce zaoblené tvarování a jemná barevnost. Materiál si můžete vybrat, jaký chcete, mezi stálice patří kůže a textil, ať už v podobě jemného sametu, strukturované textilie či hrubšího plátna a lnu, i nové uměle vytvořené materiály, které dokonale napodobují ty přírodní.

VICCARBE sistema_lievore_altherr_molina (34)

Viccarbe

VICCARBE sistema_lievore_altherr_molina (8)

Viccarbe

Modul je, když…

Jednotlivé díly dokáží sloužit i samostatně, nebo jde o stavebnicový materiál, kde velikost díla odvisí od toho, kolik stavebních kamenů, v tomto případě modulů, použijeme. Nemusí být všechny stejné, různé tvary umožní sestavit sezení do oblouku, do rohové formy, jiné malé moduly tvoří předěly, mohou v sobě mít zabudované zásuvky pro lampy a podobně. Pokud máte raději kompaktní pohovku, doplňte ji menším stolkem a křesly nebo čalouněnými židlemi. Vítané jsou i všechny velikosti a tvary taburetů, na kterých se dá také posedět, a které například teenageři využijí trochu jinak – jako zádovou opěrku, protože nejlépe se přece sedí přímo na zemi.
Foto: archiv autorky a Salone Internazionale del Mobile Milano

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Datum vydání: 6. 1. 2017

Edit: