Pokojík v námořnickém stylu

Plocha osmi metrů čtverečních při dobrém prostorovém rozvržení dovede posloužit dvěma dětem, vejde se i hlídací babička. Když můžete díky vysokým stropům vytvořit mrňousům patrovou lodní postýlku s úložnými zásuvkami, je vyhráno!

Rodina, která pražský žižkovský byt obývá, je ke své lokalitě připoutána srdcem. Paní tu bydlela ještě za svobodna, pak se přistěhoval manžel, narodila se dcerka… Přestože byt 1+1 se spacím patrem nepatří k největším, majitelé se dlouho úspěšně snažili o chytré využití stávajících místností a stěhování se zuby nehty bránili. Studio „design natureza“ tu nejprve zařizovalo kuchyň s jídelnou, která se povedla na první dobrou, a následně dětský pokojíček. Tady ale oproti očekávání muselo dojít k podstatným změnám, náhle nestačilo jen zahrnout spací patro do nového zařízení místnosti. Majitelka neměnila prvotní zadání z momentálního rozmaru. Poté, co pro ni designérka Míša Hořejší vypracovala návrh holčičího pokojíku na původním spacím patře tak, jak si přála, dozvěděla se domácí paní, že čeká miminko. Takže znovu a jinak…

1

Schodiště bezpečné pro dětský pohyb je 40 cm široké, horní lůžko je také z důvodu bezpečnosti opatřeno vysokým zábradlím.

Patro už muselo pryč. Materiálově se návrh neliší, jde o dřevěné provedení stejné jako nově položená podlaha. Stylizovaná loď je zhotovena z borovicového masivu, část je lakovaná, část natřená bílou lazurou. Designérka Míša si dlouho lámala hlavu, hodně myslela na úložné prostory, v bezpečném schodišti širokém 60 cm jsou všechny stupně vyplněné zásuvkami. Šuplíky jsou pod dolním lůžkem, vedle postýlky z jedné strany menší niky na knížky či hračky, z druhé strany nižší šatní skříň. Holčička spí zatím na dolní posteli dlouhé 1,60 m, chlapeček má dětskou postýlku v sousedství přebalovacího pultu. Na patře přespávají kamarádi, někdy i babička. Dlouhé horní lůžko je doplněno novodobou vestavěnou truhlou plnou plyšáků a poličkami na knihy. Pokojík se tenkrát stihl jen tak tak dokončit na podzim 2014 týden před porodem. Pomalu dozrává doba na plánovaná škatulata hejbejte se – přebalovák se změní v psací stolek, zpod něj zmizí rozměrný kontejner s hračkami. Holčička, budoucí prvňačka, půjde do patra a dvouletý klučík na dolní postýlku.

2

Tak hezky to bylo promyšleno, příběh postele-lodi ale stále nekončí! Čeká ji třetí předělávka. Manželům se podařilo ve stejném činžovním domě koupit větší byt, budiž jim přáno. Dětský pokojík se samozřejmě stěhuje také a bude se rozšiřovat o další nábytkové kusy. Když všechno klapne podle plánu, prečtete se možná ještě letos, kam až lodička doplula…

3

Dolní postýlka je opatřená snímatelným zábradlím. Na dotek příjemný nábytek z masivu má zaoblené veškeré hrany.

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: design natureza

Datum vydání: 30. 3. 2016

Edit: