Potřebujete si to vyžehlit?

Pak si nejprve přečtěte pár našich rad, abyste nenapáchali více škody než užitku. Nejdůležitější je samozřejmě žehlička, ale pozadu nesmí zůstat ani žehlicí prkno nebo kolíčky…

Začněme samotnou žehličkou – její výběr není snadný, ale nabídka na trhu je velice pestrá. Dokonalá žehlička by měla samozřejmě umět především skvěle vyžehlit vaše prádlo, neponičit ho a nespotřebovat při tom příliš elektrické energie. Zároveň by měla být lehká a příjemná do ruky, a když bude ještě pěkně vypadat, máte vyhráno. Důležitým kritériem při výběru je i žehlicí plocha. Čím je kvalitnější, tím lépe žehlička klouže po prádle. Existuje mnoho materiálů, ze kterých se plochy vyrábějí. Mezi ty kvalitní patří keramika nebo safír. Hliník, teflon a nerez jsou na žehlení výborné, ale mají jistou nevýhodu v tom, že se mohou poškrábat o zip či knoflík.

2

To je ale cirkus! Sada plastových kolíčků Pegzini Family (rozměry 13 x 5 x 1,7 cm), Monkey Business, za 355 Kč na www.naoko.cz.

3

Napařovací žehlička Hyundai SI 268 s keramickou žehlicí plochou a systémem proti odkapávání má i funkce samočištění, odvápňování i svislého napařování. Objem nádržky 300 ml, délka kabelu 3 m, příkon 2200 W. Za 499 Kč na www.eproton.cz nebo www.hyundai-electronics.cz.

4

Máte toho hodně? Pak se k tomu posaďte… Skládací židle na žehlení s polstrovanou opěrkou zad, šest nastavitelných výšek (58–72 cm), 599 Kč. www.askonabytek. cz

5

Žehlička ve spreji® vyrovnává sklady na oblečení a má příjemnou vůni. Stačí nastříkat na oděv a rukama vyhladit, je ideální na cesty. 149 Kč, www.dedra.cz

NA CO SI DÁT POZOR? 
Existuje mnoho typů žehliček, na výběr máte suché, napařovací, cestovní nebo výkonné parní stanice. Při výběru té vaší si nechte od prodavače vysvětlit všechny funkce, vezměte si ji do ruky a zjistěte si i ostatní parametry, jako je spotřeba elektřiny, záruční doba a případný servis, nepodceňte také délku přívodního kabelu, objem vodní nádržky a již zmíněnou hmotnost žehličky. Obecně lze říci, že u dražších kousků byste měli mít jistotu, že vám s nimi půjde žehlení snadněji a rychleji.

6

Tak tohle prádlo žehlit nemusíte… Set náhrdelníku a náušnic z černého lesklého plexiskla na chirurgické oceli, 466 Kč, autor oronkol, hledejte na www.fler.cz.

7

8

Voňavé a čisté prádlo? A máte zahradu? Pak vyzkoušejte přenosný sušák na prádlo Viva Air Protect – díky důmyslnému mechanismu skládání a ochrannému obalu zůstanou šňůry na prádlo stále čisté. Rozložením získáte 51 metrů sušicí plochy, navíc si výšku šňůry můžete nastavit. Součástí je i stojan pro instalaci do země. Za 1990 Kč na www.vileda.cz.

JAKÁ JE PRO VÁS IDEÁLNÍ 
Pokud sháníte žehličku pro běžné žehlení do domácnosti, neváhejte a zvolte napařovací. U ní je důležitý příkon, který ovlivňuje kvalitu žehlení – čím vyšší příkon, tím rychleji se plocha žehličky rozehřeje na požadovanou teplotu a tím více páry uvolňuje během žehlení. S příkonem souvisí parní výkon, což je množství páry, které žehlička zvládne vyvinout za určitou dobu (minimální je alespoň 40 g/min). Do parní (napařovací) žehličky je ideální nalévat destilovanou vodu, aby se nezanesla vodním kamenem. Na druhou stranu nejnovější modely již obsahují odvápňovací systém, díky kterému můžete použít i běžnou vodu z vodovodu. Pokud jste si již takovou moderní žehličku koupili, používejte do ní právě pouze běžnou vodu, s destilovanou by tato žehlička vyvíjela menší množství páry a moc by jí to neprospělo.

◗ Vodu ze žehličky vždy vylijte, jinak se utvoří v nádržce řasa, která později způsobí žluté a hnědé skvrny na prádle. 
◗ Nikdy nelijte do žehličky ocet nebo odvápňovací prostředek v dobré víře, že tak odstraníte vodní kámen. Pouze narušíte ochrannou vrstvu, která bývá běžnou součástí moderních žehliček a má fungovat právě proti vodnímu kameni.

9

10

Taška a koš na prádlo v jednom – sklopením magnetických úchytů se z tašky stane koš, snadno se přemísťuje, má kapacitu 10 kg. Na výběr z barev citronově žlutá, jasně červená, maceškově fialová, teplá šedá či karibská modř. Za 890 Kč na www.brabantia-shop.cz

11

Žehlicí prkna z řady Family Design – Viva Express Premium+ a Viva Express Compact jsou vybavena dětskou pojistkou. Můžete si nastavit výšku žehlicího prkna, oceníte jistě i extra široké stabilní nohy a dokonale vypnutý potah nebo multifunkční odkládací plochu pro žehličku s držákem kabelu. Ceny: Premium od 1990 Kč, Compact od 1190 Kč na www.vileda.cz.

NA SUCHO I NA CESTY 
Takzvané suché žehličky znáte z dob minulých. Dnes ještě stále existují, jsou levnější než napařovací a také jsou jednoduché na obsluhu i údržbu, avšak díky absenci páry nedosahují takového výsledku jako napařovací. Obvykle také používají zastaralé nerezové nebo hliníkové plochy, které se velmi často napalují. Pro občasné žehlení na cestách a dovolených jsou velmi praktické cestovní žehličky; jsou malé, lehčí a samozřejmě i levnější. Pořídit je lze od 400 do 1500 Kč.

12

13

Napařovací žehlička Philips Azur GC4845 s designovým a zároveň velmi praktickým teplovzdorným úložným boxem (umožní žehličku bezpečně uložit kamkoliv, a to ihned po použití). Žehlicí plocha SteamGlide má vysokou odolnost proti poškrábání, vynikající kluznost a velmi snadno se čistí, napařovací špička SteamTip kombinuje zašpičatělý tvar žehlicí plochy se speciálními prodlouženými napařovacími otvory. Cena 1899 Kč, PHILIPS.

14

Napařovací žehlička Sencor SSI 8441VT s keramickou žehlicí plochou má možnost vertikálního napařování, je vybavena funkcí drip-stop i systémem self-cleaning. Cena 699 Kč, SENCOR.

MÁTE TOHO HODNĚ? 
Pro žehlení opravdu většího množství prádla, ideálně pak na lůžkoviny, jsou vhodné žehličky s generátorem páry. Vyjdou vás sice dráž, ale pokud žehlíte opravdu často a hodně prádla, určitě se vám vyplatí, žehlení s nimi je mnohem rychlejší. Parní stanici (žehličku s generátorem páry) můžete pořídit již od 2500 Kč. Hlavní výhodou tohoto typu žehlení je vysoký výstup páry, až pětkrát vyšší než u běžné „napařovačky“, zpravidla až 120 g/min. U parní žehličky vychází nepravidelné množství páry v závislosti na nastavené teplotě, v parním generátoru je pára stále připravena v zásobníku a ani teplota žehlicí plochy nesnižuje její výstup. Možnou nevýhodou mohou být pro někoho větší rozměry přístroje – ale celou stanici lze snadno a kompaktně přenést, samotná žehlička je naopak oproti napařovací lehčí, protože nemá zásobník s vodou.

Co je anti-drip (drip-stop) systém? 
Jde o systém proti odkapávání – tvorba páry se zastaví, když žehlička pracuje s nízkou teplotou, zabrání se tím vytékání vody z otvorů. Většina napařovacích žehliček je schopna vytvářet páru až od 2. napařovacího stupně.

15

Věšák na kalhoty KOMPLEMENT s ochranou proti sklouzávání, rozměry 35 x 35 cm, 200 Kč/kus. IKEA

16

Napařovací žehlička Vineto má funkci vertikálního napařování, funkci drip-stop a anti-calc (proti usazování vodního kamene) i self-clean (samočištění). Žehlicí plocha Eloxium – vysoce odolná, která bleskově rozvádí teplo a nepoškrábe se. Za 1999 Kč na www.eta.cz.

17

Drobnost, ale důležitá… V případě, že chcete umístit pračku a sušičku nad sebe, můžete zakoupit speciální mezikus, který z nich naprosto bezpečně vytvoří jeden funkční, prostorově úsporný a kompaktní celek. Ten zároveň obsahuje výsuvnou desku o nosnosti až 14 kg, která se stane skvělým pomocníkem při vkládání prádla do sušičky nebo při skládání usušeného oblečení. Cena 1502 Kč. WHIRLPOOL

18

Bavlněný potah Brabantia PerfectFlow na žehlicí prkno C (124 x 45 cm), design Bubbles, 1150 Kč. Je ideální pro napařovací žehličky, protože má sendvičovou strukturu se speciální 3D propustnou textilií, takže pára se na něm nesráží. Více na www.brabantia-shop.cz.

DOMÁCÍ MANDL 
Mandl neboli žehlicí lis se skládá ze dvou vyhřívaných žehlicích ploch, mezi něž se vkládá prádlo; žehlení je mnohem snazší a rychlejší. Navíc máte na výběr – můžete použít páru nebo žehlit na sucho. Drobnou nevýhodou je snad jen složitější uskladnění a vyšší cena (od 6000 Kč výše). Domácí mandl je samozřejmě vhodnější pro velké rodiny, kde je žehlení doslova na denním pořádku.

19

Chytré kolíčky, které drží prádlo na šňůře pevně a přitom jemně, nezašpiní ho ani nepomačkají, navíc skvěle padnou do ruky. Za 160 Kč /12 ks na www.brabantia-shop.cz.

20

Šetrné kolíčky – spodní plasticky tvarovaná část je opatřena soft touch silikonem, což zajišťuje maximální ohleduplnost k prádlu. Díky kovovým pružinám prádlo pevně drží; 99 Kč / 24 ks, www.dedra.cz.

 

22

23

24

Nové aviváže Silan Pure & Natural zajistí vypranému prádlu měkkost. Na výběr máte Silan Pure & Natural Iris, Jasmine a Magnolie. Ceny 69,90 Kč (900 ml), 129,90 Kč (1,8 l) a 179,90 Kč (2,8 l). HENKEL

NĚJAKÉ VYCHYTÁVKY? 
Kvalitní a sofistikované kousky obsahují užitečný bezpečnostní systém, který žehličku vypne v okamžiku, kdy se přestane na delší dobu hýbat. Užitečný je i systém anti-drip (zabraňuje odkapávání vody) a velké množství malých napařovacích otvorů než malé množství velkých. U cestovní žehličky budete možná žasnout nad tím, jak je malinká a skladná, a klidně jí i prominete menší výbavu a výkon. Jste přece na dovolené…

21

25

Cestovní napařovací žehlička Electrolux EDBT800 s příkonem 800 W, nerezovou žehlicí plochou, regulací teploty, vertikálním napařováním, parním rázem i s funkcí anti-drip má kapacitu nádržky 60 ml, přívodní kabel dlouhý 1,9 m; 599 Kč, www.electrolux.cz

26

Žehlička Tefal GV7096E2 s žehlicí deskou s mimořádně vysokou kluzností, patentovaným odvápňovacím systémem a nízkou spotřebou elektrické energie. Žehlička má rychlonahřívací parní generátor s tlakem páry až pět barů a velkou kapacitu vodní nádržky (1,6 l). Za 4999 Kč na www.kasa.cz.

27

28

Z pračky rovnou do pračky, koš Balvi na špinavé prádlo, 189 Kč. Druhý kousek si zase můžete hodit na záda, až půjdete do prádelny, 239 Kč. www.bonami.cz

29

Žehlicí prkno Leifheit 72515 s thermo-reflex technologií urychluje a usnadňuje žehlení, žehlicí plocha (140 x 38 cm) má paropropustný povrch a odkládací plochu na žehličku, výška prkna je nastavitelná až do 98 cm. Za 1999 Kč na www.kasa.cz.

 

Datum vydání: 20. 8. 2015

Edit: