Přestavba splnila neslučitelná přání

Žít v moderním domě blízko přírody a přitom se nezbavit možností, které poskytuje město. Volnou stavební parcelu uvnitř stávající zástavby, jež by takový program umožňovala, dnes stěží najdete.

Za přednost omezených rozměrů bytu lze považovat, že obyvatelé tráví více času pohromadě a víc spolu komunikují než v rozlehlém domě. Leč v jistém momentu již byt 3 + 1 pětičlenné rodině nevyhovoval. K negativnímu hodnocení přispěly také problémy s parkováním a přesuny se dvěma malými dětmi a nákupy od automobilu do čtvrtého patra. Při rozmýšlení, co dál, proto zvítězila varianta pořídit raději dům se zahradou než větší byt.

3

Architekt navrhl rovněž lehký průhledný plot.

2

1

Z hmoty naprosto tuctového stavení stvořil architekt svébytné dílo suverénně se řadící po bok nejlepších realizací posledních let.

PŘESNÉ ZACÍLENÍ 
„Lákalo nás prostředí spojující blízkost přírody a města zároveň,“ vysvětluje naše hostitelka. „Proto jsme zvolili lokalitu poblíž velkého města, ale v dosahu MHD. V okolí jsou rybníky, les, pro děti je tu ideální prostředí. Důležitou roli hraje občanská vybavenost obce – školka, škola, lékař, lékárna, pošta, obchody, služby.“ Proč nepostavili nový dům? Nechtěli bydlet někde na poli, v novém rádoby satelitním městečku, ve skutečnosti osadě bez jakékoli infrastruktury, chtěli do staré zástavby. Přitom si přáli, aby dům měl moderní tvář. „Cíleně jsme hledali starý dům, který bude možné upravit, přestavět podle našich potřeb, abychom zůstali mezi starousedlíky a neobávali se, že nám vedle postaví halu nebo nákupní centrum.“

VHODNÝ OBJEKT
Koupili dům postavený někdy v polovině minulého století, s polovalbovou střechou a se dvěma obytnými podlažími a suterénem. „Líbil se nám, protože byl dostatečně velký, ale naprosto nám nevyhovovalo vnitřní uspořádání. Jediné, co nás uvnitř uchvátilo, bylo široké schodiště, ne jako v novostavbách, kde se často šetří právě na prostoru schodiště.“ Bylo zřejmé, že bude nutné nově vyřešit vchod, interiérové příčky a parkovací místa. Půdorys domu původně měnit nechtěli, nakonec přístavbou rozšířili obývák, protože jim v kombinaci s kuchyní připadal příliš úzký.

4

Centrální chodba zůstala na původním místě. Majitelé jsou rádi, že zvolili dveře z dubové dýhy.

5

Majitelé si přáli rozlehlý obytný prostor spojený s jídelnou a kuchyní, kde rodina tráví většinu denního času. V místě sedačky ho rozšířili přístavbou.

6

Kuchyň navrhnul architekt se samostatným varným ostrůvkem, od něhož je při práci přehled po celé místnosti. Nábytek byl vyrobený na zakázku, čela zásuvek jsou v lesklém bílém laku, pulty z Corianu. Velké spotřebiče jsou soustředěné ve skříni z tmavého dubu. Digestoř má odtah vyvedený do fasády.

KREATIVNÍ ARCHITEKT
Vzhledem k tomu, že majitelé chtěli bydlet v moderním domě, rozhodli se spolupracovat s nějakým mladým, kreativním architektem. Na doporučení oslovili architekta Tomáše Stránského. „Spolehli jsme se na architektovu odbornost a nechali ho pracovat,“ říká majitelka. „Požadovali jsme moderní dům s rovnou střechou pro pětičlennou rodinu. Řekli jsme, že uvítáme co největší propojený obytný prostor s kuchyní, protože tam rodina celý den žije. Také jsem chtěla, abych při vaření viděla ven. Dětské pokoje jsme si přáli buďto tři, nebo jeden menší a jeden velký, který by šel později rozdělit. Horní koupelna měla být prostornější, nahoře i dole velký sprchový kout, WC, bidet a dvě umyvadla. Pan architekt s manželem si dobře rozuměli v otázkách vnější vizáže domu, já jsem s ním spolupracovala na řešení interiérů. On dával pohled architektonický, i pokud jde o materiály a barvy, jak všechno spolu sladit, aby celek působil dobře, já jsem víc zdůrazňovala rodinnou útulnou atmosféru.“

7

1. nadzemní podlaží: 1 – chodba 2 – obývací pokoj 3 – kuchyň 4 – ložnice 5 – koupelna, WC 6 – šatna, technické zázemí 7 – terasa 2. nadzemní podlaží: 1 – schodiště 2 – dětský pokoj 3 – dětský pokoj 4 – ložnice 5 – koupelna, WC 6 – lodžie

VIZITKA DOMU
Architekt: Ing. arch. Tomáš Stránský
Spolupráce: Ing. arch. Martin Rezek, MgA. Vojtěch Geryk
Pozemek: 554 m2
Zastavěná plocha: 127 m2
Užitná plocha: 256 m2
Nosné zdi: cihly
Střecha: plochá, krytá fólií
Fasáda: zateplená polystyrenem, tenkovrstvá omítka, vláknocementové desky Silbonit
Okna: dřevěná s dvojsklem
Dveře: dubová dýha, dvoje dveře skleněné
Podlahy: kartáčovaný dubový masiv, velkoformátová keramická dlažba
Schodiště: obklad dub, zábradlí nerez a skleněná tabule
Vytápění: plynový kotel, radiátory, solární panely

ZEVRUBNÁ PROMĚNA
Podle zadání architektův projekt změnil objekt k nepoznání. Neinformovaného pozorovatele by nenapadlo, že se nedívá na novostavbu. Polovalbová střecha byla odstraněna, rozšíření obýváku si vyžádalo přístavbu na boku stavby. Z důvodu absence zádveří byla přistavěna zadní část s novým vchodem do domu. Prostornější objekt je zakrytý plochou střechou. Zasazena byla nově rozmístěná dřevěná okna s dvojsklem. Zateplenou fasádu tvoří tmavě šedá a světle šedá tenkovrstvá omítka, na zadní přistavěnou část architekt navrhl obklad z vláknocementových desek rezavé barvy, zdůrazňující dynamiku členění hmoty. Mezi obývacím pokojem a kuchyní byla vybourána příčka, naopak zamýšlené členění prostoru si vyžádalo postavit několik příček nových. Byly položeny dubové podlahy a zasazeny nové dveře z dubové dýhy. Nové jsou samozřejmě všechny instalace, elektrika, voda, plyn. Dům je vytápěn plynovým kotlem a radiátory. Při zapáleném krbu je teplý vzduch rozváděn do celého domu, kotel automaticky zareaguje snížením výkonu. Teplou vodu ohřívá kotel, za slunečního svitu kolektory na střeše.

10

Schody jsou obložené mořeným dubovým masivem.

11

Jídelní stůl bez lubů stojící na masivních hranolech z mořeného dubu byl vyrobený na zakázku. Židle na chromovaném podnoží jsou polstrované bílou kůží.

12

Menší koupelna v přízemí je zařízena v podobně střídmém duchu. Sanitární keramika tvrdších linií je z jiné modelové řady. Barevně vynikají doplňky.

13

Koupelna v patře je prostornější, je v ní sprchový kout i vana.

ZDAŘILÉ DÍLO 
Z hmoty naprosto tuctového stavení stvořil architekt svébytné dílo suverénně se řadící po bok nejlepších realizací posledních let. „Pan architekt odvedl perfektní práci. Mně i celé rodině je tady velmi dobře,“ hodnotí majitelka. „Chtěli jsme moderní dům, ale ne zrovna high-tech. Interiér jsem si přála výrazně proteplený, proto jsme použili hodně dubového dřeva, na podlaze, na dveře i nábytek. Kombinace tmavého dřeva s bílou se mi líbí, dá se výborně obměňovat barevnými doplňky. Naše zkušenost potvrzuje důležitost dobré komunikace. Nejprve v rodině, pak s architektem, nakonec s dodavateli. Všichni dohromady, kdo budou v plánovaném domě žít, by si měli důkladně probrat svoje potřeby a očekávání, aby jim všem bylo v tom domě dobře. Pak by se je společně měli snažit zrealizovat, aniž by kdokoli z nich musel dělat kompromisy.“

 

9

Ing. arch. Tomáš Stránský (* 1984) 
◗ absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze (2009) 
◗ praxe v ateliérech RN (akad. arch. Ing. Rudolf Netík), IBA s.r.o. a AZ bydlení s.r.o. 
◗ člen a spoluzakladatel ateliéru Sféra, kde pracují také Ing. arch. Martin Rezek (1982) a MgA. Vojtěch Geryk (1985) Vybrané realizace: Stomatologické centrum Vodňany (2009), RD Svratouch (2010), rekonstrukce RD Řeporyje (2010), designové svítidlo cocoon (2010), rekonstrukce vily v Satalicích (2011), RD Lety u Dobřichovic (2011), RD Svinaře (2011), víkendový dům Všenory (2011), RD Jažlovice (2012), rekonstrukce RD Malešice (2012), RD Sojovice (2012), RD Písek (2012), RD Úpická (2012), RD u rybníka (2012), rekonstrukce bytu Letná (2012), rekonstrukce bytu Vyšehrad (2012) 
Kontakt: sfera@email.cz www.sfera-atelier.com

Datum vydání: 13. 9. 2015

Edit: