Netradičně v pivovaru

Desítky let čekal starý pivovar na to, aby se sem opět vrátil život. Pivo se tu znovu nevaří, zato se zde vybudovalo 122 bytových jednotek. Nedaleko centra Dobříše, v těsné blízkosti rybníka Papež, a daleko není ani do Prahy.

Areál historického parostrojního pivovaru v Dobříši je nyní revitalizován na soubor pěti obytných domů. Ze severu je chráněn dubovým stromořadím, východní část areálu je otevřená rannímu slunci.

2

1

KLIDNÝ DVŮR

Přestavba pivovaru proběhla podle návrhu ateliéru F2 architekti, na projektu pracovalo studio di5. Dominantou areálu je původní historická budova pivovaru s cihlovým komínem, která byla obdobně jako stejně stará budova sýpky s polovalbovou střechou rekonstruována a doplněna o nové prvky, zejména o velká portálová okna a balkony. Nově byly vybudovány tři objekty, které spolu s původními budovami vytvářejí příjemný vnitřní prostor, dvůr s ojedinělou atmosférou historického prostředí. Nové budovy respektují hmotu, měřítko i proporce původních historických objektů, výtvarné řešení průčelí na nových domech je inspirováno rastrem pásů režného zdiva pivovaru. Přitom však byl kladen důraz na jednoznačné odlišení rekonstruovaných a nově navrhovaných objektů. U historických objektů se na fasádách uplatňují tradiční materiály – režné zdivo a omítka, u nových budov je fasáda kombinací dřevěných a měděných obkladů s omítkou. Měděná krytina na nových objektech symbolizuje materiál původních pivovarských varných kotlů. Areál je oplocen s vymezenými vstupy a vjezdy, plánuje se i zprovoznění kamerového systému pro další zvýšení bezpečnosti.

3

4

VIZITKA PROJEKTU

Nové byty Dobříš
Investor: Bonus Group, a. s.
Autor návrhu: F2 architekti, a. s.
Projekt: di5 / Petr Lošťák, Tomáš Minka, Tomáš Kainrath, Slávka Gallovičová, Martin Bielina, Jiří Švejcar, Jiří Konhefr, Jitka Becková
www.novebytydobris.cz

5

6

MALÉ I ROZLEHLÉ

Tato rezidence nabízí širokou paletu bytů různých velikostí i různě orientovaných. Převážně jsou vybaveny balkony nebo terasami směrovanými na západ, jih nebo východ. Najdeme zde zcela malé byty 1 + k. k. až po luxusní pětipokojové mezonety. S historickou tváří lokality souvisejí i použité materiály – dřevěné podlahy i dýhované dveře včetně dřevěných zárubní i oken. Zařizovací předměty koupelen a WC jsou značek Duravit, Villeroy & Boch a Hansgrohe, kuchyně značky Leicht jsou vybaveny spotřebiči Electrolux. Projekt Nové byty Dobříš se těší velkému zájmu z řad klientů, proto se i nebytové prostory mění na výjimečné bydlení pro náročné. Tento prostor si nový majitel může přizpůsobit zcela svým představám. Vysoké klenbové prostory evokují romantického genia loci. Variabilní dispozice nabízí možnost vytvoření bytu o velikosti 114 m2, 230 m2 či 350 m2. Devizou je vlastní vchod, předzahrádka a parkovací stání hned u vstupu do jednotky.

7

8

Edit: