Interiér v pánském stylu

Stačí letmé nahlédnutí do tohoto bytu, a musí vás napadnout, že zde žije muž. Vypovídá o tom nejen barevnost interiéru, ale i účelovost vybavení a také přítomnost technologických vychytávek. Třeba ovládání osvětlení přes iPhone. Něžnou stránku života tu zatím zastupuje rozmazlovaná kočka – čtyřnohá. Vítejte v pánském světě!

Byt v této podobě slouží svému majiteli a jeho kočičímu mazlíčkovi přibližně půl roku. Interiér prodělal pochopitelně kompletní rekonstrukci – předtím totiž trpěl všemi neduhy, které charakterizují mnoho bytů v panelových domech, které na změny stále čekají: umakartové jádro a s ním související zastaralá a špatně řešená kuchyně i koupelna, nedostatek úložných prostor, nevhodně využité místo, nekvalitní materiály.

Majitel návrh rekonstrukce zadal bytové architektce Josefině Hynkové Slezákové a měl přesné požadavky. „Jeho přáním bylo vytvořit nový design bytu, navrhnout vše do posledního detailu. Podmínkou byla účelnost a snadná údržba. Nadstandardními požadavky pak bylo vyřešit osvětlení se speciálními světelnými zdroji měnícími barvu, dále vytvoření hracího prostoru pro kočku a použití graffiti na stěnách. První dvě představy jsme naplnili, graffiti budou realizovány později,“ popisuje Josefina Hynková Slezáková

VŠE MÁ SVÉ MÍSTO

Pokud jde o jednotlivé místnosti, i zde měl investor jasnou představu. V ložnici s velkou postelí měl být umístěn pracovní stůl. „To se podařilo vyřešit zajímavě řešeným stolem se ,zvlněnou´ pracovní deskou, která koresponduje s knihovnou nad postelí,“ upřesňuje bytová architektka. V předsíni pak měla vzniknout rozměrná šatní skříň. „Majitel si přál použít na posuvných dveřích decoakryl – materiál se zalisovanými přírodními komponenty. Z důvodu vyšší ceny však dekoakryl nahradilo mléčné sklo. Skříň je vybavena praktickým vnitřním osvětlením,“ komentuje odbornice na interiéry.

VIZITKA BYTU

Realizace: zima/jaro 2014/2015
Užitná plocha: 40 m2
Podlahy: vinylové
Okna: plastová
Dveře: fóliované
Vytápění a ohřev vody: teplovodní

JEN TO NEJNUTNĚJŠÍ

Jak už to u panelákových koupelen bývá, i v tomto případě byla původní místnost určená pro hygienu velmi malých rozměrů. Ačkoli rekonstrukce zahrnovala i přestavbu umakartového jádra, víc než o pár centimetrů již tento prostor zvětšit nešlo. Koupelna je tak vybavena pouze sprchovým koutem, který však nabízí dostatek prostoru pro pohodlné sprchování, a umyvadlem. Pračka má rovněž z prostorových důvodů své místo v kuchyni… Zajímavé vzezření dodávají malé místnosti použité obklady stěn pocházející od českého výrobce Rako. Kombinace černošedých kostek evokuje dojem pánského kapesníku.

KUCHYNĚ PRO MUŽE

Zásadní proměnu zaznamenala samozřejmě především kuchyně společně s prostorem pro obývací pokoj. „Tento prostor měl být účelný, moderní. Do linky se musela vejít pračka a dispozici ovlivňovala taká pevná pozice myčky, dřezu a právě pračky. Musely být totiž umístěny na stěně sousedící s koupelnou. Od toho se pak odvíjelo další řešení kuchyně,“ popisuje architektka. Kuchyňská linka je provedena v zajímavé kombinaci nových dekorů lamina – šedé, zelené a tmavého dřevodekoru, které spolu s pracovní deskou imitující tmavý beton ctí pánský styl interiéru. „Barevné řešení celého prostoru bytu vzešlo z kompromisu, majitel si přál šedé a přírodní odstíny – zelená limetková barva je pouze oživuje,“ doplňuje Josefina Hynková Slezáková. Pokud jde o spotřebiče, kuchyň je vybavena vestavěnými typy (kromě pračky) značky Samsung.

Jídelní stůl, který tvoří optický předěl mezi kuchyní a obývací zónou, se sice vešel pouze malý, ale pro jednočlennou domácnost plně postačuje a v případě potřeby poslouží i čtveřici. Obývací část pak zahrnuje sezení, knihovnu, televizní stěnu přecházející nad jídelní stůl. „Do televizní stěny je zabudováno speciální osvětlení, které lze ovládat přes iPhone. Umožňuje měnit barvy, stejně jako stropnice nad pohovkou. Po setmění je tak možné měnit náladu a charakter místnosti,“ podotýká bytová architektka.

KVALITA A DESIGN

Rekonstrukce bytu zabrala přibližně čtvrt roku, a jak podotýká sama architektka, původní finanční limit majitele byl lehce překročen. „Přispěly k tomu stavební práce a veškeré truhlářské práce prováděné na míru. Použity jsou tu zároveň kvalitní materiály, které nevyžadují náročnou údržbu, a pokud jde o vybavení, mají důležité slovo designové zařizovací předměty. Patří mezi ně dveře od Porta doors, svítidla od společnosti Lucis, obklady od značky Rako. Především dveře jsou hezkým designovým prvkem, který dodává interiéru patřičný náboj,“ upozorňuje Josefina Hynková Slezáková. Veškerý nábytek vyrobilo na míru moravské stolařství Bača, jako materiál bylo použito lamino Egger a Kronospan, vinylové podlahy pocházejí od společnosti Fatra. Pohovka v obýváku byla s ohledem na kočičího obyvatele bytu pořízena v obchodním domě Ikea. Představovala optimální investici, kterou lze pro pohodlí zvířecího spolubydlícího obětovat. V celku působí celý interiér jednoduchým, moderním a mladistvým dojmem, který charakterizuje účelnost a praktičnost. Ideální útočiště pro mladého muže, kterému dělá společnost hýčkaná kočka. A jak se tu sympatické dvojici žije? „Skvěle,“ konstatuje majitel a dodává: „S novou podobou interiéru jsem nanejvýš spokojený, je tu vše, co od bydlení v tuto chvíli očekávám, a ani kočka si nestěžuje…“

2

MgA. Josefina Hynková Slezáková (1974)
Absolventka Fakulty výtvarných umění VUT Brno, v samostatné praxi se věnuje designu interiérů a rekonstrukcím.

Vybrané realizace:

  • Rekonstrukce bytu Most, 2010
  • Rekonstrukce apartmánového bytu Na Vojance, Praha 5, 2012
  • Design interiéru rodinného domu Brandýs nad Labem, 2014
  • Rekonstrukce bytu Novodvorská, Praha 4, 2015
  • Rekonstrukce bytu Hošťálkova, Praha 5, 2015
  • Design interiéru bytu Koněvova, Praha 3, 2015
  • Rekonstrukce bytu Hodonínská, Praha 4, 2015

Kontakt:
josefina@bytovyarchitekt.cz
www.bytovyarchitekt.cz

Datum vydání: 31. 10. 2015

Edit: