Rekonstrukce brněnského loftu

industriální interiér

Kuchyňský ostrůvek s nerezovou pracovní plochou má integrovanou varnou desku, gril a sofistikovaný odsavač par značky Bora. Foto: Michal Bernátek

Pro originální interiér, který vznikl v oceňovaném projektu revitalizace industriální budovy, jsou typické subtilní kovové prvky dokonale korespondující s dělenými okny.

Na výrobce designového nábytku Le bon se obrátili klienti, kteří jeho práci dlouhodobě sledovali a obdivovali. Tito pracovně vytížení manželé se dvěma dospívajícími dětmi bydleli ve funkcionalistické vile s bazénem nedaleko Brna. Stálé dojíždění však členům rodiny přestalo vyhovovat a rozhodli se přestěhovat přímo do moravské metropole. Připojili se k zajímavému projektu revitalizace industriálního objektu s názvem Dada distrikt, který se měl přeměnit z někdejších skladů na rezidenční bydlení a rozdělit na jednotlivé loftové byty s integrovanou občanskou vybaveností. Projekt sází na udržitelnost – každý byt má přidělen záhon na zelené střeše, která zadržuje dešťovou vodu.

Byt byl sice plně vybavený včetně kuchyňské linky, manželům však styl ani standard nevyhovovaly, a proto oslovili právě Le bon. Tam jim k jejich naprosté spokojenosti navrhli originální, vzdušný a přitom velmi praktický interiér s řadou osobitých prvků. Spojení kvalitního návrhu a osvícených klientů s nevšedním prostorem dalo vzniknout netradičnímu domovu plnému zajímavých zákoutí.

Potřebné změny

Ze stávajícího řešení se zachovaly především betonové stropy, podlahy z betonové stěrky a přiznaná elektroinstalace, kterou bylo ovšem nutné na mnoha místech upravit a přizpůsobit. K nejdůležitějším změnám patřilo to, že se nechaly některé původně otevřené prostory uzavřít, aby poskytly rodičům i dětem větší soukromí. Chloubou nového řešení je velká kuchyň, která obsahuje prostor za zásuvnými panely na uložení menších kuchyňských spotřebičů. Linku uzavírá ostrůvek a závěsná konstrukce s osvětlením. Minimalistický koncept doplňuje varná deska s grilem tepan a integrovanou digestoří se spodním odtahem značky Bora. Zcela originálním prvkem je otevřené akvárium – paludárium, které odděluje obývací a jídelní část. Majitelé se jím inspirovali přímo v showroomu Le bonu, jedná se o fungující uzavřený ekosystém s rostlinami a rybičkami, který je méně náročný na čištění než klasické akvárium a do něhož je nutné kvůli většímu vypařování z otevřené hladiny častěji doplňovat vodu. Nese ho skříňka s velkou nosností, v níž se se skrývá strojovna.

Při spolupráci s klienty vždy dbáme na to, abychom splnili jejich představy a zároveň pro ně vytvořili kvalitní a dobře fungující prostor odrážející životní styl a potřeby jejich rodiny. V tomto případě jsme si názorově i podobným vkusem skvěle ‚sedli‘. Kuchyni jsme navrhli dostatečně prostornou a velkorysou, protože majitelka bytu ráda vaří, a může tak mít všechno po ruce a zároveň rychle uklizené. Tapetu do obytného prostoru si klienti vybrali stejnou, jakou jsme si vyzdobili náš domov, a zaujalo je i otevřené akvárium, které máme vystavené v showroomu naší firmy.“ říká René Novák, designér, autor interiéru a zakladatel značky Le bon.

Jednotící prvky

Na konstrukci nad ostrůvkem v kuchyni i například u zábradlí schodů do patra v obývacím pokoji se objevují subtilní kovové prvky. Doplňuje je nábytek s povrchem z ořechové dýhy, příjemně zútulňující převážně minimalistické zařízení. Jídelnímu koutu dominuje velký kulatý stůl o průměru 140cm. Kuchyňský ostrůvek zajímavě oživuje jeho vestavěná podsvícená vitrína postavená čelem k obývací části. Různé koberce na betonové podlaze vymezují jednotlivé funkční zóny: oranžový koberec dovezený z původního domova ladí se zelenou pohovkou z obchodu BoConcept, v kuchyňské části je zase světlý běhoun s drobným vzorem.

Designéři z Le bonu industriální prostor zjemnili také pomocí italských tapet, s jejichž motivy si pohráli, aby v prostoru patřičně vynikly. Velkou, čtyřmetrovou konstrukční výšku využívají na některých místech bytu vložená patra určená ke spaní pro hosty nebo k relaxaci. Světlý interiér přeje také rostlinám, které místnosti s vysokými stropy oživují a zabydlují.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: Michal Bernátek

Datum vydání: 17. 1. 2024

Edit: