Rodina na prvním místě

Architektka Jana Zlámalová pro mladou rodinu navrhla jedinečný dům v duchu současné moderní architektury. Vyniká osobitým ztvárněním vycházejícím z vnitřní funkce stavby.

Dříve, než se manželé nastěhovali po studiích do bytu 3 + k. k. v panelovém domě, trochu si ho upravili. „Neměli jsme v úmyslu výrazně zasahovat do dispozice,“ vypráví naše hostitelka. „Počítali jsme, že vyměníme dveře a podlahy a nějak upravíme koupelnu.“ O pomoc tehdy požádali generačně blízkou architektku Janu Zlámalovou, která pomocí několika jednoduchých, ale vtipných zásahů výrazně zvýšila úroveň a kvalitu bytu. Podle jejího návrhu se posunula jedna příčka, přemístilo pár dveří, čímž vzniklo originální, velmi příjemné bydlení.

3

Tři dětské pokoje v horním podlaží byly východiskem k návrhu originálního vzhledu mimořádně kvalitního domu.

2

Při pohledu od východu a severu je vidět dynamické členění hmoty domu.

1

STAVĚT V OBLÍBENÉ OBLASTI 
Manželé v bytě spokojeně prožili několik let, bydleli v něm ještě po narození dvou dětí. „Naším přáním bylo mít větší rodinu, protože oba pocházíme z velkých rodin,“ říká paní. „Začali jsme se poohlížet po větším bytě, který by nám posloužil, až se rozrosteme.“ Rozvažování a porovnávání možných výhod a nevýhod nového bytu ukončila informace o nově rozvíjené lokalitě na okraji města. Naši hostitelé tam rádi koupili k jihu mírně svažitou parcelu s dalekým výhledem do krajiny. O individuálně řešený projekt požádali opět architektku Zlámalovou, s níž od rekonstrukce bytu stále zůstávali v kontaktu.

5

6

7

Střídmou barevnou skladbu oživuje červený akcent.

OSVĚDČENÁ ARCHITEKTKA 
Díky naprosté vzájemné důvěře architektka velmi dobře znala jejich život, vyjasnění potřeb a zadání bylo proto krátké. Dominantním požadavkem bylo, aby dům ve všech ohledech vyhovoval rodinnému životu. Investoři si přáli světlý, otevřený interiér, kde by vše plynule navazovalo bez hluchých, nevyužitých prostor. Záleželo jim na dostatečně dimenzovaných společných prostorech, kde rodina spolu intenzivně žije, současně měli mít všichni zajištěné soukromí ve svém pokoji. Důležité bylo zprostředkovat intenzivní kontakt s okolím, využít hezký výhled. „Paní architektka nám vyhověla i ve vnitřní dispozici kolem centrálního schodiště,“ upozorňuje majitelka. „Nepřáli jsme si neofunkcionalistickou stavbu s jednoramenným schodištěm a nahoře dlouhou chodbou podél řady místností bez kontaktu s přízemím. Architektka měla jasnou prostorovou vizi, z níž pak nechtěla příliš ustupovat. Trvala na čistých liniích, zároveň ale musím zdůraznit, že jakožto žena s vlastními malými dětmi přesně věděla, co rodina potřebuje. Své představy domýšlela dále než já sama. Jaký bude pohyb v domě, jak to bude, až děti odrostou, ona tu vizi vždycky měla.“

8

Skleněnou stěnu obývacího pokoje cloní v případě potřeby automatické stínění. Pod stěnou jsou zapuštěné konvektory a výdechy nuceného větrání s rekuperací.

9

Do obývacího pokoje je vysunuta příčka oddělující zákoutí nazývané pelíšek.

10

Interiéry jsou laděné v neutrálních barvách v kombinaci s dubovým dřevem. Kuchyňské pracovní pulty jsou odlité z betonu a potažené bílou cementovou stěrkou.

VIZITKA DOMU
Konstrukce: zděný nosný systém, keramická konstrukce stropu
Obvodový plášť: cihelné zdivo zateplené fasádním systémem
Okna: hliníkové rámy, bezpečnostní izolační trojsklo, vnitřní parapety ze stěnové stěrky Pandomo
Stínění: exteriérové rolety s tkaninou Soltis, interiérové textilní rolety
Vnitřní dveře: hliníkový rám, dřevěné křídlo v bílém laku
Podlahy: dubová prkna s povrchem upraveným olejem, podlahová stěrka Pandomo
Systém vytápění: kombinace teplovodního vytápění a teplovzdušného vytápění s větráním a rekuperací tepla, zdroj – tepelné čerpadlo země-voda
Nábytek: dubová dýha s povrchem upraveným olejem, atypické provedení truhlářství Pavel Dusil
Projekt zahrady: Terra florida v. o. s.
Dodavatel stavby: E&V Plzeň, s. r. o., www.eavplzen.cz
Dodavatel truhlářských výrobků: truhlářství Pavel Dusil, www.dusil.cz
Dodavatel oken: Nevšímal, a. s., nevsimal.cz

ORIGINÁLNÍ KONCEPT 
Architektka Zlámalová vysvětluje: „Měla jsem jasný koncept, který se potom už jenom dotvářel. Spočíval v tom, že prostory pro pobyt dětí nebudou nikterak znevýhodněny, ale samostatným dětským pokojům bude poskytnut rovnocenný komfort a výhled jako společným prostorům. Tři dětské pokoje, tři čtverce na jižním průčelí, formují celkovou vizáž domu. Přišla jsem s tím motivem za klienty a jim se hned líbil.“ V duchu zadání má společný obytný prostor prosklenou celou jižní stěnu. Původní záměr dodržet čisté linie je podpořený vsazením oken se zapuštěnými rámy. V zimním období i slabý sluneční svit vnitřní prostor přihřívá, v létě pracuje zastínění, které automaticky reaguje na změny počasí.

11

Zrcadlo v předsíni vysoké přes dvě podlaží vytváří optický efekt.

12

Krátká zalomená chodba spojuje všechny místnosti druhého nadzemního podlaží.

13

ŠPIČKOVÁ TECHNIKA 
Provoz objektu je velmi ekonomický díky technickým systémům na nejvyšší úrovni. Dům je vybavený tepelným čerpadlem země-voda s hloubkovým vrtem. Nucené větrání s rekuperací je zkombinované s teplovzdušným vytápěním. Ohřátá voda z tepelného čerpadla proudí jednak do zapuštěných konvektorů pod skleněnými stěnami, jednak do výměníku, kde se v zimě ohřívá čerstvý vzduch, který je pak rozváděný po domě. Teplý vzduch je veden také do kanálků s konvektory a napomáhá cirkulaci tepla.

14

Nábytek v koupelně byl řešen jako součást stavby, díky tomu místnost působí jednolitě

JEDNOTA EXTERIÉRU A INTERIÉRU 
Architektka Zlámalová navrhla rovněž interiéry, které jsou díky tomu v dokonalém souladu se stavbou. „Od začátku bylo domluveno, že budu navrhovat také nábytek. Proto jsem už při práci na stavební části myslela na vnitřní vybavení. Tak vznikly betonové pulty opatřené bílou cementovou stěrkou coby pracovní plochy v kuchyni. Záměrem bylo, aby se sjednotily se stěnami, aby prostor působil jednolitě, jako z jednoho materiálu. To muselo být promýšlené už ve fázi výstavby. Projekt interiéru tak šel ruku v ruce s prováděcím projektem stavby. Podobně také v koupelně je nábytek začleněný do stavebního uspořádání. Je to jednotný harmonický prostor, součástí některých stěn jsou úložné prostory, což celkovému dojmu prospívá.“ Majitelka dodává: „Líbilo se nám, že tady můžeme vytvořit harmonicky uspořádaný a vyvážený celek. V osobě paní architektky jsme měli záruku, že to tak vyzní. V kontrastu k dnešnímu spotřebnímu stylu se nám líbil koncept, že se vytvoří komplex, který bude postupně s užíváním a se životem rodiny stárnout, získávat patinu. Od začátku jsme kladli důraz na kvalitní materiály, protože ty tady zůstanou jako součást domu.“ Interiéry jsou laděné v neutrálních barvách v kombinaci s dubovým dřevem, někde s červeným akcentem. V jednom dětském pokoji dominuje červená barva, ve druhém modrá a ve třetím oranžová. Mimořádně kvalitní dílo mohlo vzniknout díky výtečné spolupráci a respektu všech zúčastněných. Svůj podíl dokonale naplnili investoři, architektka, stavební firma i stavební dozor. Kéž bychom se s takovým přístupem a takovými výsledky setkávali častěji.

15

16

V jednom dětském pokoji barevně dominuje červený nábytek, ve druhém modrý a ve třetím oranžový. Sestava modrých skříněk má připomínat psa. Vedle bezrámové skleněné tabule je vsazený kovový díl s otevíravým křídlem.

4

Jana Zlámalová (*1974) 
autorka projektu 
◗ 1999 Fakulta architektury VUT v Brně 
◗ 1999–2003 spolupráce s atelierem HŠH architekti 
◗ 2003 autorizace pro obor architektura, ČKA 03 120 
◗ od roku 2003 – vlastní praxe Specializace na rodinné domy – novostavby, rekonstrukce, interiéry. Vila na Višňovce byla publikována v knize „Slavné pražské vily. Sto a jeden dům s příběhem“ 
Kontakt: Atelier Zlámalová Grafická 20, Praha 5 tel.: 605 153 443 jana@zlamalova.cz www.zlamalova.cz

Datum vydání: 2. 8. 2015

Edit: