Skutečně pro rodinu

Navštívili jsme pozoruhodnou zahradu, kde hlavní roli hrají „obyčejné“ věci – prostor, tráva a stromy. Díky splynutí a dokonalému vyladění všech tří prvků získáte už po pár minutách pocit, že sem taky trochu patříte, že je to i vaše zahrada…

Základním požadavkem majitelů domu bylo vytvořit moderní, jednoduchou a příjemnou zahradu pro rodinu se čtyřmi malými dcerami a psem. Investoři pro svůj záměr oslovili ateliér zahradních architektů Flera. Ke stávajícímu domu byl nedávno přistavěn velký obývací pokoj se zelenou střechou – důvod je jasný: rodina potřebovala více místa. Na nově vzniklou pobytovou střechu se vystupuje po kovových schodech, je odtud krásný výhled do okolí. A došlo i na zvětšení samotné zahrady – byla rozšířena o část pro stavbu tenisového kurtu a zastřešeného stání pro auto (tzv. carport) se zahradním domkem.
Mezi další požadavky a přání majitelů patřilo například vybudování sauny a skleníku, na terase u domu si majitelka přála letní kuchyň s úložnými prostory, dřezem a grilem. K již fungujícímu bazénu přibyla ještě vířivka a tzv. chill out zóna (zpravidla zastřešené nebo jinak kryté místo k odpočinku s přáteli, po koupeli, sauně a podobně), která je odcloněna od pohledů z ulice.

K JÍDLU A PRO ZÁBAVU

Hlavní, co by mělo na této zahradě upoutat, je její jakoby přirozený vzhled a využitelnost – jak prostorová, tak zahradnická v pravém slova smyslu. „Rodiče si moc přáli, aby jejich děti mohly lítat celé dny venku a uzobávat jahody, rybíz a další plody, které na zahradě během léta střídavě dozrávají,“ říká Ferdinand Leffler, hlavní tvář ateliéru. „Proto jsme sem umístili několik vyvýšených zeleninových záhonků a prostorný skleník i dětské herní prvky – skluzavku, houpačky a pískoviště. Vzhledem k velkému počtu dětí jsme zahradu záměrně koncipovali jako nedělenou plochu trávníku, tak ji budou děti moci lépe využít pro své hry.“ O trávník se stará automatický závlahový systém, seče ho robotická sekačka.

UTAJENÁ ZÁKOUTÍ

Trávník ale není celý přehledný a celistvý, vznikají v něm i zákoutí, která mají svoji specifickou a důležitou funkci. V pohledu z obývacího pokoje je březový hájek se zmíněnými herními prvky a rostoucím vrbovým tunelem. Na něj navazuje užitkový lem s jedlými plody a v dalším záhybu trávníku, o kousek dál, se schovává dlážděná plocha s ohništěm, která je umístěna v jehličnatém „lesíku“. Na carport a kůlnu zase navazuje zeleninová zahrádka v mlatové ploše, kde má své místo vytoužený skleník. K tenisovému kurtu, který byl také velkým přáním majitelů, se dostaneme po chodníčku z betonových dlaždic. Vedle kurtu je nezbytná venkovní sprcha s toaletou a sauna s pergolou. A když se vydáte od kurtu do nejvzdálenějšího rohu zahrady, tam se právě připravuje teepee pro děti, které bude také ukryté pod korunami stromů.

Kolem ohniště, které je záměrně kvůli kouři umístěno dál od domu, je instalováno šest masivních dřevěných kostek z hoblovaného neupravovaného dubu. Kostky mohou být ještě doplněny dřevěnými špalíky nebo židlemi pro větší variabilitu sezení i odkládání jídla.

KEŘE TO ZAŘÍDÍ

Keře v této zahradě fungují vlastně trochu jako závěsy. Mají za úkol zahradu výškově rozčlenit a hlavně na ní vytvořit soukromá zákoutí – fungují i v lemovém porostu zahrady, kde jsou keřové porosty doplněny trvalkami a jsou obsypány mulčem z drcené borky nebo štěrku. I keře vyžadují péči – majitelé budou muset v období vegetačního klidu provést asanační řez, tedy odstranit nemocné, poškozené či odumřelé části. Jen u keřů stálezelených pravidelný řez odpadá.

ZPĚT KE STROMŮM

Stromy mají hrát v zahradě neméně důležitou roli – jak kompoziční, tak produkční. Architekti proto navrhli pouze dřeviny hodící se do těchto klimatických podmínek i do místní krajiny. Většinou jsou zde použity jako solitéry v trávníku, nebo jako jednodruhové hájky v různých koutech zahrady, z nichž každý má jinou funkci. Jsou tu i ovocné dřeviny pro sklizeň plodů, na které se celá rodina těší.
Před výsadbou stromů probrali architekti s majiteli možnosti péče o stromy, především budou-li schopni je pravidelně ošetřovat, zalévat i prostřihávat. Teprve, když se navzájem ujistili, že to půjde, rozhodli se pro výsadbu. Okrasné stromy se sice řezem neošetřují, pouze v případě suchých či zlomených větví, větší péči vyžadují hlavně solitérní stromy, kde je naprosto nezbytné v prvních letech kontrolovat rovný růst a správné větvení plus odstraňovat kmenové výmladky, takzvané vlky.

Skleník o rozměrech 2 x 3 m je zbudován na betonovém základu, středem vede cestička z betonových dlaždic položených do štěrku. Konstrukce je z pozinkovaného plechu a s tabulemi z rozptylového skla s výklopnými větracími okny.

ZPĚT K TRÁVNÍKU

Část zahrady kolem tenisového kurtu je tvořena květnatou loukou. Pro místní podmínky architekti navrhli směs Karneval. Jedná se o travino-bylinnou směs s 30% podílem letniček. „Ty se prosadí především v prvním roce po výsevu, kdy budou dominantní svými květy. V dalších letech se začnou prosazovat trvalky, které tvoří 50 % směsi s travinami. Letničky se mohou do dalších let udržovat přesevem. Doporučený výsevek je 3 až 4 g na metr čtvereční. V tomto případě byla celková plocha louky 1200 m2,“ vysvětluje architekt Leffler.
U trvalek se architekti inspirovali okolními společenstvy rostlin a snažili se zahradu zapojit do sousední krajiny. Trvalky proto plní několik funkcí – jednak slouží jako půdopokryvné rostliny, které místy suplují trávník a jednak jako minimalizace zaplevelení v keřových výsadbách. Rostliny působí především svojí texturou a strukturou a bujně se rozrůstají po půdním povrchu. Rostliny byly vybrány tak, aby nepotřebovaly intenzivní péči, bez větších problémů tedy snášejí sušší stanoviště a slunné polohy a nevyžadují ani automatickou závlahu jako trávník.

Ve spolupráci s Ateliérem Flera připravila: Mirka Vernerová
Foto: archiv Flera

Datum vydání: 23. 5. 2019

Edit: