Slavnosti sněženek v nové době

V zanedbané zahradě stávala stará dřevěná chatka… Už není. Místo ní tu vyrostla prostorná vila. Ačkoli je ještě „mladá“, dokonale zapadá do zástavby okolní krajiny, která svou poetikou okouzlovala dlouhá léta i Bohumila Hrabala.

Kersko, oblíbená rekreační oblast ve středních Čechách, se proslavila bezpochyby právě díky Bohumilu Hrabalovi, který zde žil a zdejší lokalitu promítl do své tvorby. „Hrabalovský“ film Slavnosti sněženek byl natočen přímo ve zdejší osadě a kerských lesích. V posledních letech se původní víkendové objekty začaly měnit v rodinné vily, kam se stěhovali jejich majitelé natrvalo. Ne vždy jsou však po architektonické stránce k okolí tak ohleduplné jako tento dům.

PEČLIVÝ VÝBĚR

Než se majitelé staré chatky a zarostlého pozemku pustili do díla, oslovili dva architekty, sdělili jim své představy, ukázali v časopisech, na fotografiích z cest i na internetu, co se jim líbí, nechali si zpracovat návrhy a vybírali. „Jedna ze studií nás oslovila okamžitě a podle ní byl také dům s malými úpravami postaven,“ líčí David Nechanický, sám architekt, ale zahradní. „Nebyli jsme si jisti tvarem střechy. Kombinace rovné s pultovými střechami nás nadchla, líbil se nám i půdorys domu do tvaru písmene L,“ vysvětluje.

KTERÝ KÁMEN?

Nový domov pro rodinu majitele měl být spjat s přírodou, i pokud jde o použité materiály. Nejvýraznější je kámen – rula. „Zvítězila nad pískovcem, či opukou proto, že je odolná, tvrdá a hlavně bezúdržbová.“ Objevuje se na fasádě domu i v interiéru. Tam má silné slovo také dřevo v podobě dubových podlah a trámoví, na které byl použitmateriál z někdejší chatky.Jak si zahradní architekt poradil s vlastním pozemkem, zanedbaným a zarostlým? „Kolem domu rostou houby, bydlíme v podstatě v lese, i zahrada si tak zachovává přírodní ráz. Výrazný okrasný prvek představují čtyřicetileté rododendrony, které zůstaly z původního osázení,“ říká a dodává, že zahradu bylo třeba vyčistit od divoce rostoucího porostu a náletů. Většina vzrostlých stromů se zachovala, jedna z borovic dokonce prorůstá střechou přístřešku pro auto. Zahrada je relativně bezúdržbová a na travnatých plochách zajišťuje závlahu automatický systém. Zbytek se stejně jako okolní les o sebe stará sám.

MODERNÍ, SOBĚSTAČNÝ

Poblíž pozemku nevede vodovod ani kanalizace. Dům využívá vlastní studnu, automatickou úpravnu vody a soukromou domovní čistírnu. Tepelnou pohodu v přízemí zajišťuje podlahové vytápění, v patře radiátory, v koupelnách je k dispozici i elektrické vytápění v podlahách pro období, kdy se dům nevytápí. Přitápět lze i krbem. O centrální vytápění se stará tepelné čerpadlo vzduch/voda. Energetické parametry řadí dům do ka-tegorie v rozmezí mezi nízko-energetický a pasivní.

Rodina Nechanických

„S odstupem času nám připadá, že by mohl být dům možná i o něco menší. Oceňujeme velká okna do zahrady, bydlíme tak doslova v lese. V létě je kamenný dům příjemně chladný a v zimě naopak teplý. Určitě jsme nadšeni z krbu v centrální části obývacího pokoje. Ideální je jak jeho umístění mimo hlavní sezení, tak jeho rohové řešení, které si můžeme užít z více míst. Je to opravdové teplo domova.“

Rodinný dům Kersko

Autor projektu: Ing. arch. Miroslav Červ, LINE architektura s. r. o.Návrh interiéru: Ing. Lukáš Vondráček, Bc. Kateřina Nechanická Návrh a realizace zahrady: Green Art s. r. o. – zahradní studio

Text: Naděžda Vondrášková;Foto: Jaroslav Hejzlar

Datum vydání: 4. 2. 2023

Edit: