Solární panely se vždy vyplatí

Cena energií je dnes vyšší než kdykoliv předtím, což většinu našinců nutí k šetření. Lidé se kvůli vysokým cenám méně dívají na televizi, omezují svícení či používání počítačů.

Majitele rodinných domků však mohou šetřit ještě efektivněji, a sice koupí solárních panelů. S jejich pomocí lze uspořit během poměrně krátké doby docela slušné peníze.

Nejlevnější verze nejsou zrovna nejlepší

Se stále vzrůstajícími cenami energií je celkem pochopitelné, že mnohé firmy i domácnosti dělají první poslední, aby alespoň pár kWh ročně dokázali ušetřit. Kdo má tu možnost a vhodnou plochu, ten investuje do solárních panelů.

Ty kupodivu nejsou vůbec drahé, právě naopak. Nicméně je potřeba si dávat pozor na až příliš levné modely, které se vyznačují jak nízkou životností, tak i efektivitou. Víceméně se jedná o vyhozené peníze. Daleko rozumnější je pustit nějakou tu korunu navíc a pořídit si něco skutečně výkonného.

Dobrá investice

Fotovoltaické panely určené k ohřevu vody mohou stát klidně i patnáct tisíc korun, nicméně se dají běžně koupit i mnohem levnější, a přitom stále poměrně kvalitní verze. Cena solárních panelů nižší střední třídy se pohybuje okolo pěti tisíc korun za jeden metr čtvereční, což dnes nejsou žádné peníze.

Tyto verze dokáží vygenerovat ročně až 500 kWh energie. Dnes již elektřina stojí i se započteným DPH průměrně okolo 9,- Kč/kWh. Při této ceně se solární panel zaplatí za rok a pár měsíců.

Je však potřeba si uvědomit, že člověk si nepořizuje pouze samotný panel, ale také další zařízení typu zásobník na teplou vodu. Zaplatit se musí rovněž i za instalaci. Po započtení těchto nezbytných nákladů je návratnost horší, nicméně i tak se tato investice vyplatí.

Dvojnásob to platí, když se zájemce přihlásí o dotace. Během několika málo let tak může majitel solárních panelů generovat elektřinu pro ohřev prakticky zdarma. Nutno dodat, že životnost průměrných panelů je zhruba dvacet let.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 19. 9. 2022

Edit: