Soukromé léto u vody

Jste už unaveni z pandemické situace a věčného prodlužování nouzového stavu? V zeleni vlastní zahrady, na terase či ve vodě vás covid nedostihne.

Obdélníkový bazén 8 x 4 m s modrou vnitřní výstelkou, rohovým vstupním schodištěm a bezpotrubní filtrační jednotkou Desjoyaux, která zajišťuje křišťálově čistou vodu. Automatické lamelové bezpečnostní zakrytí má nosnost do 100 kg, zamezuje odpařování vody a udržuje její teplotu. V okolí bazénová dlažba Desjoyaux, jež brání uklouznutí a v létě se nepřehřívá. Foto Bazény Desjoyaux.

Současná doba nám trochu změnila žebříček hodnot. Více si vážíme toho, co jsme ještě nedávno považovali za samozřejmé. Zdraví, duševní pohoda či fungující domov pro nás náhle znamenají podstatně více než peníze na účtu. Snažíme se investovat do věcí trvalé hodnoty, nad nimiž bychom před časem jen mávli rukou a označili je za zbytečnou rozmařilost. Jednou z takových věcí se může stát zahradní bazén.

Láska na první pohled – Majestic Massive Pro od výrobce Deceuninck je kompozitní terasový systém, jehož povrch kryje tenká vrstva PVC. Díky ní je materiál zcela bezúdržbový, takže už se nemusíte obávat ani skvrn od jídla či opalovacího krému, které na běžných kompozitních terasách mohou zanechat skvrny. Vzhled je však až překvapivě blízký přírodnímu dřevu. Díky protipožární certifikaci BROOF (t1) můžete tento materiál položit i na střešní terasu nebo balkon. Majestic Massive Pro zvládne i stálý kontakt s vodou, lze ho tedy použít také kolem bazénu. Doporučená cena 3 100 Kč/m2 (včetně podkladového roštu a spojovacího materiálu, bez montáže). Více na www.chciterasu.cz. Foto Deceuninck.

Investice do ráje

Bazén zapuštěný do země rozhodně není levnou záležitostí. Je to pochopitelné: Vždyť jde o stavbu podle stavebního zákona, která se na vašem pozemku stává nemovitostí trvalé hodnoty. Vedle investičních nákladů na výstavbu samotného bazénu však musíte počítat ještě s řadou dílčích nákladů na vybavení (filtrace, filtrační písek, schůdky, osvětlení, ohřev bazénové vody, protiproud, vybavení na údržbu a provoz, bezpečnostní zakrytí). A pokud se vám zachce využívat svůj zahradní bazén celoročně, musíte nutně připočítat i výdaje na jeho zastřešení. I pro nezastřešený bazén je ovšem nutné zajistit dostatečný zdroj vody a elektrické energie. Abyste při provozu příliš neplýtvali, doporučujeme úsporný ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky. Vstupní investice se tím sice ještě zvýší, ale postupně se vám bude vracet ve formě trvalé úspory provozních nákladů.

Dřevoplastové terasy Twinson jsou plně recyklovatelné. Dřevěnou složku kompozitu tvoří borovicové piliny z lesů s udržitelným hospodařením a certifikací PEFC. Výroba v Belgii. Foto Deceuninck.

Územní souhlas

Protože je zapuštěný bazén skutečně nemovitost, jeho výstavba se řídí pravidly stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb. v platném znění, účinný od 1. ledna 2021). Ten dělí bazény podle velikosti. Jestliže mají zastavěnou plochu do 40 m2, nevyžadují dnes stavební povolení ani ohlášení stavby. Také u bazénů nad 40 m2 se zjednodušila administrativa: Na zastavěném pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci vám stačí územní souhlas. Formulář „Žádost o územní souhlas“ je volně dostupný na internetu ve formátu PDF. K němu je třeba doložit přílohy – jaké konkrétně, to vám prozradí i po telefonu na místně příslušném stavebním úřadě. Riskovat tzv. černou stavbu se však rozhodně nevyplatí, protože řízení o jejím odstranění může být zahájeno i po několika desetiletích… Většina realizačních firem vám nabídne odborné poradenství ve fázi příprav, leckdy dokonce kompletní vyřízení administrativy. V případě drahého bazénu vám solidní firma poskytne prodlouženou záruku a nabídne dlouhodobý provozní servis.

Jednoho dne roku 1966 si Jean Desjoyaux řekl, že by chtěl dopřát své rodině bazén. Byl pevně rozhodnutý, a tak zahájil jeho budování svépomocí. Dnes už ho sami budovat nemusíte: společnost Desjoyaux má partnery zastoupené po celé ČR. Foto Bazény Desjoyaux.

Vyberte si typ

Chcete mít vodu až po okraj bazénu a užívat si při plavání dokonalý výhled do okolí, nebo dáváte přednost suché a vyhřáté obrubě bazénu, na níž se dá nerušeně slunit? Podle toho volte základní typ zapuštěného zahradního bazénu. Můžete mít buď bazén přelivový, nebo skimmerový. Ten přelivový umožňuje naplnění až po okraj a je vybaven přelivnou hranou podél okrajů po celém obvodu bazénu. Skimmerový bazén není vodou naplněn až po okraj a je vybaven mechanickým lapačem nečistot z hladiny (skimmerem). Přelivové bazény bývají zpravidla technologicky náročnější a tudíž dražší, ale rozdíl nemusí být podstatný. Zachycená voda míří v obou variantách do filtrační nádoby, kde se zbaví i drobnějších nečistot, a poté se proudovými tryskami vrací zpět do bazénu.

Keramický bazén Ametyst z řady Compact nabízí rohové vstupní schodiště s odpočinkovými lavicemi. Rozměry 618 x 314 x 140 cm, akční cena 182 400 Kč. Foto Mountfield.

Montáž, nebo skelet?

Aby nebyly zapuštěné bazény ještě dražší, vyrábějí se většinou jako typizované, nikoliv na zakázku. Mohou být buď montované (montáž se provádí z předem připravených dílů, ale probíhá přímo na pozemku), nebo skeletové (firma vám doveze hotový skelet bazénu a usadí ho do připraveného stavebního výkopu). V obou případech je ideální, když dodavatelská firma provede kompletní instalaci bazénu. Bývá to nejen jednodušší a levnější, ale hlavně to má přímou souvislost s délkou záruční lhůty na bazén.

Věčné léto vám zajistí umístění bazénu do prosklené zimní zahrady. Pokud chcete luxus a pohodlí, myslete i na dostatečný prostor pro lehátka. Foto Schüco.

Prodlužte si léto!

Koupací sezonu vám podstatně prodlouží kvalitní zastřešení bazénu. Výrazně totiž pomáhá tomu, aby voda zůstávala teplejší. Pod zastřešením se vytváří mikroklima, které významně omezí teplotní ztráty za špatného počasí i v nočních hodinách. Během slunečných dnů funguje solární efekt, kdy voda akumuluje teplo, které se pod zastřešením vytváří. Když zastřešení zkombinujete s ohřevem vody, například pomocí tepelného čerpadla, užijete si bazénu naplno po větší část roku. Zastřešení se však může hodit i kvůli zvýšené ochraně dětí nebo domácích zvířat před pádem do vody. A v neposlední řadě chrání bazénovou vodu před znečištěním prachem, pylem či padajícím listím. Díky tomu máte minimum práce s údržbou bazénu a zároveň ušetříte na spotřebě bazénové chemie.

 

Když komfort, tak hned

Pokud chcete levné zastřešení, můžete zvolit statické. Daleko vyšší komfort vám ovšem zajistí posuvné (jednotlivé segmenty se při odsunutí zasouvají do sebe). Díly lze odsouvat na jednu či obě strany bazénu, mohou se posouvat v kolejničkách nebo bez nich. Bezkolejnicové systémy bývají dražší, zato však elegantní a bezbariérové. Rámy konstrukce jsou zpravidla vyrobeny z hliníkových profilů s povrchovou úpravou, výplň může být z komůrkového či kompaktního polykarbonátu nebo z akrylátového skla. Posuvné zastřešení bazénu lze instalovat i dodatečně. Nejlepší a ve výsledku nejlevnější však bývá kompletní řešení bazénu se zastřešením.

 

Úsporně a chytře

Levnější a provozně příjemnou variantu zabezpečení vodní hladiny představuje lamelové zakrytí bazénu. Nabízí podobné výhody jako bazénové zastřešení: úsporu tepla, ochranu před znečištěním, bezpečí dětí a zvířat. Lamelový rošt pluje volně na hladině a pokrývá celou její plochu. Instalace je rychlá, pohon zakrytí může být ruční (točení klikou), nebo na dálkové ovládání. Ani tvar bazénu pro vás nepředstavuje žádný limit: Vyrábějí se rošty na míru pro bazény obdélníkové, oválné i pro atypické tvary.

 


Bazény podle konstrukce

Fóliový: Nenáročný rodinný bazén kruhového nebo oválného tvaru s pevnou konstrukcí. Dá se zapustit do země úplně nebo částečně (ve svažitém terénu). Vyžaduje méně zemních prací, čímž se zlevňuje stavební příprava i cena bazénu (od 15 000 do 50 000 Kč). Vydrží však pouze 5 až 10 let.

Plastový: Bazén svařený z tenkých polypropylenových desek. Kvalitní polypropylen má vysokou teplotní odolnost (od -30 °C do +150 °C), je mechanicky odolný a tvarově i barevně stálý. Cena včetně montáže a izolace dna 50 000 až 200 000 Kč.

Sklolaminátový: Tuhá skořepina bývá zpevněna skelnými vlákny a vyráběna jako monolitní celek, který neoslabují žádné spoje či svary. Bazén má integrované schodiště pro komfortní a bezpečný vstup do vody. Modely zateplované polyuretanovou pěnou odolají i silnému mrazu. Lze počítat s životností přes 20 let. Cena je vyšší (150 000 až 250 000 Kč), ale v akci může být i pod 100 tisíc.

Kompozitní: Skelet tvoří speciální panely z kompozitních materiálů (vysoce kvalitní sklolaminát). Lze u nich realizovat dvě úrovně dna (mělčina + hlubší část). Ideální i do lokalit s výskytem spodní vody. Dražší, ale vysoce kvalitní konstrukce se zárukou 30 i více let.

Keramický: Luxusní modely, jejichž stěny tvoří několik vrstev, jednou z nich je vrstva keramická. Svrchní vrstva bývá z laminátu. Vynikají vysokou pevností, tvarovou stálostí a atraktivním designem. Funkčně se příliš neliší od sklolaminátu, jsou však dražší.

Betonový: Monolitická železobetonová konstrukce umožňuje vyrobit bazén na míru s mimořádnou životností. Navíc lze bazén vybavit speciální patentovanou filtrací bez potrubních rozvodů a technické místnosti (Bazény Desjoyaux), která zajistí křišťálově čistou vodu. Cena od 200 000 Kč.

Nerezový: Atraktivní díky snadné a rychlé montáži, elegantnímu provedení, mimořádně dlouhé životnosti a snadné údržbě. Nerezová ocel zaručuje odolnost po desítky let. Výroba zpravidla na zakázku, cena od 600 000 Kč. V typizovaném rozměru lze pořídit již od 350 000 Kč.

 

 

text Vít Straňák, foto se souhlasem firem Bazény Desjoyaux, Deceuninck, Mountfield, Schüco

 

 

 

Datum vydání: 6. 5. 2021

Edit: