Stálezelené vřesovce ozdobí truhlíky i zahrady

I když jsou vřesovce vidět především na podzim, velkou parádu mohou udělat celoročně. Pestrobarevné keříky vřesovců vydrží krásné až do zimy a pokud nepřijdou mrazy, mohou přečkat v truhlících celoročně.

Magické i praktické označení vřesu

Latinské označení vřesu Calluna má svůj původ ve starořečtině. Slovo kalluntron označovalo výraz pro smetáček – z větviček vřesu se totiž vyráběly smetáky a košťata. Takové vysvětlení se zdá být prozaické a velmi praktické, ovšem druhá jeho část je o poznání magičtější. Vřes měl totiž pověst zázračné rostliny, která dovede navázat spojení se záhrobím. Květy vřesu zajišťovaly ochranu proti zlu a staly se symbolem štěstí. Zároveň údajně pomáhaly udržovat mládí a vitalitu. V lidových pověrách se podle keříků předpovídalo dokonce i počasí – pokud kvetly obzvlášť bohatě a měly velké množství semen, znamenalo to tuhou a poměrně dlouhou zimu.

Vřesovec barvami jenom hýří

Původní vřesovec vynikal červenorůžovou barvou, kterou kvetl od prosince až do jara. Vřesovce, které jsou obvyklé u nás, mají kulatější tvar růžových kvítků uspořádaných hustě na koncích větviček. Z těchto dvou původních druhů vřesovců byly vyšlechtěny stovky dalších kultivarů, které se liší především barvami, ale také četností a hustotou kvítků. Paleta barev vřesovců začíná od bílé, přes růžovou, žlutou, červenou až k fialové.

Nejhezčí vřesy a vřesovce ze Zahradnictví Flos Praha

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 4. 3. 2020

Edit: