Tady bydlí teenager

Studentský věk je ten, kdy pravidla, zásady či tradice prosazované rodiči často berou za své a určitý vzdor a anarchie se odráží i v pokoji náctiletých. Na to, jak docílit, aby tato místnost nepopírala osobitost teenagera a zároveň nabídla vhodné podmínky pro práci, zábavu i odpočinek, jsme se zeptali odbornice na interiéry.

VLASTNÍ POKOJ

Designérka
Gabriela Hámová,
Ad Hoc design, ad-hoc.cz

„Za ideální považuji, když dítě / student může mít pokoj sám pro sebe, protože v tomto věku potřebuje hodně soukromí a také hodně času na odpočinek. Pokud to není možné, doporučuji zvolit takové místo v pokoji, které je v co nejtmavší části nebo jej lze dobře odstínit / zatemnit a je ideálně v nejtišším místě, tedy ne hned vedle koupelny, výtahové šachty a podobně. Místo také musí být dobře větratelné.“

DOBRÉ SPANÍ

„Postel pro menšího školáka je dostačující do šíře 100 centimetrů, ale pro studenta a dospívajícího doporučuji šíři matrace větší, 120 až 140 cm. Na takové posteli se pohodlně vyspí i dva lidé… Zásadní je samozřejmě kvalitní matrace.“

PRACOVNÍ MÍSTO

„Příručky tvrdí, že pracovní místo má být co nejblíže dennímu světlu a je tedy zaběhlou tradicí, že se stoly umisťují k oknu či přímo pod okno. Souhlasím s tím hlavně u menších dětí, které jsou hodně tvořivé (malují, modelují, vystřihují) nebo u kreativně zaměřených studentů například uměleckých škol. Ale vzhledem k tomu, že trendem doby je učit se z tabletů a počítačů a studenti už ani nepoužívají sešity, změnily se i požadavky na jejich pracovní prostor a způsoby učení. Proto také často umisťuji pracovní zónu i do místa, kde není přímý přístup denního světla. Vždy ale dbám na dobré osvětlení, ideálně ve více úrovních.“

OSVĚTLENÍ

„Studentský pokoj je ideální světelně zónovat. Nesmí chybět dobré centrální osvětlení pokoje a pracovní a čtecí lampa. To je základ. Doporučuji ale doplnit i nepřímé osvětlení LED pásky, kupříkladu v lištách směrem ke stropu, podsvětlením polic nebo lůžka.“

ÚLOŽNÉ PROSTORY

„Úložných prostor není nikdy dost. Pro studentský pokoj ale doporučuji myslet hlavně na funkční a prostorné šatní skříně a větší knihovny. Pokud student aktivně sportuje, nezapomeňte na možnost uložení sportovních věcí, není-li možné ji zajistit jinde v domě či bytě. Také je nutné myslet na specifika dospívání v podobě sbírání různých věcí (plakátů, plechovek, komiksů, modelů, šperků) tak, aby studentova „sbírka“ příliš nerušila design pokoje, ale spíš podtrhovala jeho osobitost.“

BAREVNOST

„Obvyklé je, že studenti už mají svůj názor, v jaké barevnosti by chtěli bydlet. Nejčastější požadavky na barvu jsou veškeré odstíny šedé a bílé, doplněné strukturou přírodního dřeva nebo nějakou jednobarvou. Momentálně jsou trendem – jako doplňkové barvy – žlutá, hořčicová, mentolová a klasicky stále odstíny modré a červené.“

MŮŽE PŘIJÍT VHOD

Hodí se němý sluha na odkládání věcí a odpočinková zóna.
Ideální je pohodlné křeslo nebo malá pohovka (vyhneme se tím ležení v posteli přes den).
Mnoho škol pracuje s „projektovou výukou“, a tak je trendem velká tabule/nástěnka nebo magnetická a popisovací zeď, na které si studenti mohou projekty připravovat.
Vzhledem k množství elektroniky, kterou dnes dospívající používají, oceňují různé dokovací stanice integrované do nábytku, zásuvky s USB vstupy a také dobré ozvučení nebo televizní obrazovku – pokud rádi hrají hry, natáčí videa nebo třeba stříhají hudbu a filmy.

 

Text: Kateřina Nová, odborná spolupráce Gabriela Hámová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 27. 8. 2019

Edit: