Teplá podlaha. Ale z čeho?

Komfort podlahového vytápění si užívali již naši prarodiče za první republiky, ale stále má pro nás nádech tajemna. Čím lze v podlaze topit? A jaký zvolit její povrch? Obě otázky zodpovíme – přesto, že není jednoduché dobrat se objektivní pravdy. Na úvod je důležité vědět, že každopádně jde o zdravé, příjemné a ekonomicky efektivní vytápění: Teplo sálá do chodidel, prostor nepřetápí, necirkuluje v něm a neuniká bez užitku pod strop.

Příjemné teplo od země nabízí nízkoteplotní plošné vytápění v podlaze. pro instalaci systému lze využít úsporné oběhové čerpadlo Wilo Stratos pICo (více na další dvoustraně). WILO.

 

1. Výběr otopného systému

Podlahové vytápění může být dvojího druhu: buď teplovodní, nebo elektrické. Z hlediska funkčnosti jsou oba systémy zcela shodné, elektrické vytápění se však snadněji instaluje, pořídíte je levněji a má vyšší flexibilitu. Také princip provozu je v obou variantách stejný: zahřát konstrukci podlahy na teplotu jen o málo vyšší, než je teplota vzduchu. To bohatě stačí, protože hřeje velká plocha.

Plovoucí podlaha bude hřát, pokud pod ni instalujete elektrickou topnou fólii ecofilm F. Vyrábí se ve výkonech 80 W/m2, 60 W/m2 a pro nízkoenergetické domy 40 W/m2. Šířka pásů 60 nebo 100 cm. FENIX.

 

Teplovodní systémy

Historicky starší teplovodní podlahové systémy jsou dvojího druhu: potěrové (ukládané do podlahy mokrým procesem) a tzv. suché (pokládané bez použití mokrého procesu). Výhodou suchých systémů je jednak rychlejší realizace, jednak schopnost instalovaného systému reagovat na vnější vlivy (kratší doba odezvy). Tím zvýšíte energetickou účinnost systému i vlastní uživatelský komfort: Nevytopený prostor se rychle prohřeje, zatímco při intenzivním slunečním svitu lze teplotu rychle snížit. U potěrového systému, který má vyšší tepelnou setrvačnost, vám zbývá jedině vyvětrat oknem. Na noc se doporučuje udržovat potěrový systém temperovaný (tzv. noční útlum), zatímco suchý systém večer vypnete a ráno znovu zapnete. Tím opět šetříte energii.

 

Elektrické systémy

Moderní elektrické podlahové vytápění (topné kabely, souvislé topné rohože nebo tenoučké pásy topné fólie) nabízí flexibilitu: rychle prostor vyhřát, rychle zchladit. Jeho hlavním trumfem je snadná a rychlá regulace, která je zároveň nezbytná pro hospodárný provoz topení. Teplotu lze nastavit individuálně pro každou místnost pomocí centrální řídicí jednotky. Důležité je najít pro ni vhodné umístění, aby umožňovala jak individuální regulaci teploty (po místnostech nebo zónách), tak i pohodlné ovládání celku z jediného místa. Vyšší typy regulací umožňují také dálkové ovládání přes internet, jiné nejsou propojeny kabely, nýbrž spolu komunikují bezdrátově. Tuto regulaci oceníte hlavně v okamžiku, kdy plánujete rekonstrukci otopného systému.

Elektrické topné rohože lze umístit buď přímo pod dlažbu do tenké vrstvy pružného tmelu (pro rychlé přímé vytápění), nebo do vrstvy tepelně vodivého materiálu (anhydrit, beton), který teplo déle akumuluje. FENIX.

 

2. Výběr podlahy

Tepelné vlastnosti materiálu, který tvoří povrch podlahy, ovlivňují váš pocitový komfort i spotřebu energie. Pro instalaci podlahového topení jsou ideální takové krytiny, které teplo bezpečně snášejí, nebrání jeho prostupu a mají schopnost akumulace. Tyto vlastnosti nejlépe splňují keramické a kamenné dlažby, lité anhydritové podlahy a částečně vinylové krytiny, ale není nutné zatracovat ani laminát a některé dřeviny. Záleží však nejen na povrchu podlahy, nýbrž také na podkladu pod podlahovým topením. Podklad by totiž (na rozdíl od povrchu) měl co nejvíce bránit prostupu tepla, aby teplo neunikalo opačným směrem. Materiál zdola tedy musí mít vyšší tepelný odpor (R) než materiál povrchu. Jestliže je podklad betonový, je nutné, aby byl od vlastního topení pečlivě izolován. Podívejme se teď podrobněji na jednotlivé povrchy podlah.

 

Keramika, kámen

Keramická nebo kamenná dlažba je díky vysoké tepelné vodivosti (λ – lambda) velmi vhodným povrchem na podlahové topení. V topné sezoně se rychle zahřeje, ale musíte se předem smířit s tím, že po zbytek roku bude chladnější než ostatní druhy podlah. Doporučená tloušťka dlaždic je do 6 mm, ideální je větší rozměr (co nejméně spár).

Celoplošný elektrický systém heatFlow nabízí vysoký komfort, dlouhou životnost a bezporuchový provoz. Instalace během několika hodin, rychlý náběh tepla, kvalitní plynulá regulace. HeatFlow.

Celoplošný elektrický systém heatFlow nabízí vysoký komfort, dlouhou životnost a bezporuchový provoz. Instalace během několika hodin, rychlý náběh tepla, kvalitní plynulá regulace. HeatFlow.

 

Kamínková podlaha

Výhody podlahového topení umí plně využít kamínková podlaha: vyniká nízkým tepelným odporem a vysokou tepelnou vodivostí. Ani v době nečinnosti podlahového topení nestudí a je dotekově příjemná. Kamínkový povrch se hodí jak pro teplovodní, tak pro elektrické vytápění. Zvolíteli vytápění prostřednictvím elektrických podlahových roštů, můžete kamínkovou podlahu položit přímo na rošty. Díky tomu podlahu nezvyšujete a nepřidáváte další vrstvy, které způsobují odpor ve vedení tepla.

 

Vinyl

Vinylové podlahy mají výbornou tepelnou vodivost, a jsou tak vhodné pro podlahové vytápění všech druhů. K PVC či linoleu používanému za socialismu má tento materiál daleko. Jeho esteticky strukturované vzory dovedou dnes mimo jiné věrně napodobit dřevo, kámen nebo dlažbu. Výhodou je, že stačí menší tloušťka podlahy (2 až 2,5 mm).

 

Laminát

Laminátové plovoucí podlahy jsou nenáročné na instalaci a údržbu, poměrně dlouho vydrží a jejich plusem v porovná ní s dlažbou je nižší cena. Čím větší je tloušťka laminátu, tím náročnější je přestup tepla z podlahového vytápění. Odborníci doporučují pro podlahové topení jen podlahy s přímou laminací (takzvané melaminové podlahy). V případě teplovodního systému musí být na betonovém podkladu vždy položena fólie, která brání prostupu vlhkosti. V případě elektrického systému by výkon topení měl být do 100 W/m 2 (kvůli teplotní roztažnosti materiálu).

Instalace teplovodního podlahového systému: Na pečlivě připravenou tepelnou izolaci s fólií se rovnoměrně namotá „had“ kabelů, který se pak zalije anhydritem (čerpá se zvenčí). Pedotherm.

 

Dřevo

Dřevěná podlaha má poměrně vysoký tepelný odpor, takže z hlediska přenosu tepla z podlahového vytápění představuje méně efektivní řešení. Nic mu ale nebrání a po zbytek roku je podlaha na dotek příjemnější než chladná dlažba. Doporučují se parkety z tvrdého dřeva o tloušťce do 12 mm. Podlahové vytápění dřevo vysušuje, což způsobuje jeho zmenšování a vznik spár mezi parketami. Proto by se podlahové topení mělo spouštět pomalu a výkon zvyšovat postupně. Nevhodné jsou měkké dřeviny (smrk, javor) a nestabilní dřeviny (buk). Nášlapná vrstva by měla být z tvrdého dřeva (dub, ořech, exotické dřeviny).

 

Korek

Korková podlaha má ještě vyšší tepelný odpor než dřevo. Je celoročně teplá, ale pro podlahové vytápění se nehodí.


Čerpadlo pro podlahové topení

Mokroběžné oběhové čerpadlo Wilo Stratos pICo s připojením na závit, eC motorem odolným proti zablokování a integrovanou elektronickou regulací výkonu. Přednosti: použití v topných a klimatizačních zařízeních od +2 °C do +110 °C. Minimální příkon, pouze 3 W. Zobrazuje aktuální příkon nebo aktuální průtok a kumulované kWh. Konektor Wilo, řada dodatečných funkcí (dynamic adapt, odvětrávací rutina, útlumový režim, klávesnicová závěra, funkce Reset). www.wilo.cz


Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

 

 

Datum vydání: 10. 2. 2021

Edit: