Terasa: prostor navíc

Jde o zpevněnou plochu mimo interiér, na které můžete relaxovat, posedět s rodinou nebo přáteli, grilovat, koupat se i hrát si s dětmi… Pestrost materiálů, které můžete pro terasu vybrat, je poměrně široká.

Keramická dlažba Baldocer imituje betonové dlaždice, které ostatně můžete při stavbě terasy také dobře využít. Vitacer Cerámica

Terasy z přírodního kamene jsou asi jejich nejstarší formou. Vybírat lze dlažby žulové, mramorové nebo třeba pískovcové. Oblíbené jsou především pro svůj naturální vzhled a rustikálnost. Terasa z nich je barevně stálá, nenáročná na údržbu a bezpečná pro chůzi za mokra.

 

Keramika a beton

Pro venkovní dlažbu se používá speciální mrazuvzdorná protiskluzová dlažba určená pro terasy. Mezi nejoblíbenější dekory patří imitace kamene a dřeva, ale možné jsou i barevné vzory. Ke stálici se dále řadí betonová dlažba, vyráběná také v široké škále imitací materiálů (kamene, cihel, dřeva). Je odolná a nenáročná na údržbu. Betonový díl lze na rozdíl od keramické dlaždice snadno vyměnit. Její nevýhodou je, že většinou nepůsobí útulně a hřejivě.

Dřevo a dřevoplast

Na terasy se hodí tvrdé dřeviny s dlouhou životností, odolné vůči povětrnostním vlivům, dřevokazným houbám a hmyzu. Oblíbené jsou proto finská borovice, sibiřský modřín nebo exotické dřeviny. Hlavní předností dřeva je příjemný přírodní vzhled. Terasu ze dřeva je vhodné pravidelně ošetřovat ochranným nátěrem, nebo ji naopak nechat zešednout. V obou případech vám bude plocha z odolných dřevin sloužit dlouhá léta. Zato WPC terasy z dřevoplastu, vyrobené z kompozitního materiálu s vysokou odolností a stabilitou, natírat třeba není. Variantou je WPC s ochrannou folií, která zabraňuje znečištění povrchu prken. Je omyvatelná a snáz se udržuje. Navíc umožňuje lépe vzhledově imitovat dřevo.

 

 

text redakce foto archiv firem a veletrh Cevisama

Datum vydání: 25. 5. 2023

Edit: