Trendy v kuchyňských dřezích a bateriích

baterie s filtrací vody

Komplexní řešení Blanco Unit nabízí kombinaci dřezu, baterie a vnitřního prostoru skříňky s nádobou na odpad. Díky baterii doplněné filtrační jednotkou získáte přímo z kohoutku filtrovanou vodu. Foto: Ancor

Většina činností v kuchyni začíná u dřezu doplněného správně vybranou baterií. Zatímco u dřezu hrají roli hlavně velikost a materiál, baterie dokáže nabídnout řadu sofistikovaných funkcí.

Ve dřezu si člověk myje ruce, bere si vodu na pití, omývá ovoce či zeleninu a po jídle oplachuje některé kusy nádobí, které nejsou vhodné do myčky. Jeho dobře zvolené parametry usnadňují každodenní práci víc, než si možná uvědomujeme. Velikost a typ dřezu se odvíjí od koncepce celé kuchyňské linky. Dřez by měl být součástí pomyslného pracovního trojúhelníku uskladnění – příprava jídla – vaření, do něhož patří lednice, dřez a sporák nebo varná deska. Na výběr materiálu dřezu mají vliv nejen jeho kvalita a odolnost, ale také druh pracovní desky, do níž je zasazen.

Volba materiálu dřezu

Mezi základní materiály k výrobě dřezů patří nejspíš nejrozšířenější a cenově nejdostupnější nerezová ocel, dále keramika a rovněž kompozitní materiál granit, který existuje v celé řadě variant.

Nerezové dřezy jsou hladké, hygienické, snadno se udržují, ale nevynikají velkou odolností vůči poškrábání. Aktuálně se na trhu objevují inovativní typy z kvalitní a odolné tmavé oceli (Dark Steel), které ladí s černou nebo antracitovou pracovní deskou.

prostorný keramický dřez

Prostorný dřez Yorkshire z bílé keramiky má rozměry 92 x 47 x 25,4 cm. Foto: Sapho

Keramické dřezy, které se obvykle volí zejména do stylových interiérů, disponují hladkým povrchem, jsou však křehké.

Mezi dražší, ale poměrně žádané typy patří granitové dřezy, které jsou vyrobeny z kompozitního materiálu složeného z kamenné drti (křemičitého písku nebo žuly) a pojiva. Jsou probarvené v celé výšce a odolné proti mechanickému opotřebení.

Sofistikované dřezové baterie

Dřezy doplňují baterie, jež mohou být pro lepší fungování vybaveny praktickou výsuvnou sprškou s regulovatelným proudem, která usnadňuje mytí zeleniny nebo napouštění hlubších nádob. Nejmodernější typy pak doplňují i další funkce. Díky integrovanému zařízení získáte z baterie rovnou filtrovanou vodu. Některé modely zase podobným způsobem umožňuje volbu neperlivé, jemně perlivé a perlivé vody přímo z kohoutku.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 13. 5. 2024

Edit: