Trochu jiné plameny

Krb nemusí být jen praskající dřevo, roje jisker a světélkující žhavé uhlíky. Dnes se budeme věnovat krbům na plyn, biolíh či elektřinu. Možná to není taková romantika, zato jsou dostupnější. Nejen svou cenou: Lze je pořídit i do panelákového bytu.

Vestavný plynový krb Elegance Exclusive je pohodlným řešením do každého interiéru, navíc nabízí široký výběr dekorativních rámů. Foto Karma

 

Biokrby

Ekologické krby spalují biolíh (etanol vyrobený formou alkoholového kvašení z biomasy) a mohou tvořit originální designový prvek v prostorách, kam nelze instalovat klasický krb – buď kvůli absenci komínu, nebo i kvůli nedostatku místa. Proto vám prezentujeme nejen krby na pevno zabudované do zdiva, ale také modely určené k zavěšení na stěnu nebo volně přenosné. Zejména přenosné krby se mohou stát vkusnou dekorací i v sebemenším interiéru. Malé stolní biokrby často plní spíše funkci moderního svícnu – jejich tělo může být z kovu, keramiky nebo skla. Více tepla vám ovšem poskytne závěsný model, který lze rovněž pořídit za velmi přátelskou cenu (pod 5 000 Kč). Všechny krby na biolíh hoří přirozeným jasně žlutým plamenem, který vám nabídne teplo, světlo i romantickou atmosféru bez kouře a popela. Produkují jen neškodný oxid uhličitý. Jejich velkou předností je, že nevyžadují žádné stavební úpravy ani napojení na komín.

 

Plynové krby

Ještě většímu zájmu se u nás těší krby plynové. Fungují na zemní plyn nebo směs propanu s butanem, která je často označována zkratkou LPG (z anglického Liquefied Petroleum Gas – zkapalněný ropný plyn). Jejich zapálení je opravdu pohodlné a komfortní. Mohou mít téměř libovolné umístění a velmi různorodé tvary, leckdy jde o drahá a vysloveně designová topidla. V moderních interiérech se uplatňují například elegantní průhledové krby, které tvoří dominantu uprostřed obytného prostoru. Jako dekorativní prvek uvnitř topeniště si můžete zvolit věrohodně působící keramická polena různých velikostí nebo oblázky několika barev. Velikost plamínků i počet zapálených hořáků lze ovládat automaticky – včetně inteligentní aplikace v telefonu či tabletu. Plamen i dekorace mohou být prakticky nerozeznatelné od klasického krbu na dřevo. Plynový krb vám dnes dokáže nabídnout skutečně maximální komfort, pohodlí a úsporný provoz.

 

Elektrické krby

Jaké přednosti má elektrický krb? Jeho hlavní výhodou je, že ho lze rychle a bezpečně instalovat do jakéhokoli interiéru. Tyto krby vám nabídnou vysokou výhřevnost a bezpečný provoz, navíc nevyžadují žádnou údržbu. Elektrický krb bývá zpravidla výrazně levnější a snadno se ovládá, jeho výkon lze plynule regulovat podle momentální potřeby tepla. Zajímavým prvkem je možnost ovládat barvu plamenů, ovšem jejich přirozenost se u levnějších modelů nedá srovnávat s plynovými ani lihovými krby. O věrohodné iluzi živého ohně a skutečně hodnotném designu můžeme hovořit v případě modelů vybavených topeništěm s 3D Myst efektem. Kouřový efekt tohoto topeniště využívá nádržku s vodou a je opravdu téměř dokonalý.

 

 

text Vít Straňák

foto se soihlasem firem Bio Flame CZ, Karma, Krby Turyna, Kratki, Krby Fortell, Vauni, TZB-info, Piazzetta, Krby Focus, OBI

Datum vydání: 19. 1. 2022

Edit: