Úspora i zdraví v cihlovém kvádru
Aby bylo jasno: Není zde řeč o módním obleku cihlové barvy, který vám padne jako ulitý a perfektně sluší. Řeč je o broušených cihelných blocích, jež skvěle padnou vašemu rodinnému domu.
Není to tak dávno, co se zdálo, že tradiční technologii zděných domů u nás nebezpečně šlapou na paty montované konstrukce, dřevostavby nebo technologie litého betonu. Jenže cihla je cihla: léty osvědčená klasika i módní hit energeticky pasivní výstavby! Moderní cihly a tvárnice vám dokážou spolehlivě zajistit nejen energetickou úsporu, ale také zdravé vnitřní prostředí a kvalitní zvukovou izolaci. Navíc toho umí docílit rychle a pohodlně – pomocí broušeného jednovrstvého zdiva, které potřebuje jen minimální množství malty či lepidla a vůbec žádnou vnější tepelnou izolaci.
Zdraví a ekologie
Cihly nejsou jen tradice a kvalita, nýbrž i ekologická výroba. Ta využívá ryze přírodní suroviny (základ tvoří jíl, přidávají se dřevěné piliny a další přísady, jemně mletá směs se ředí vodou). Výpal cihel poté významně zvyšuje jejich nosnost, trvanlivost a celkovou odolnost. Pálená cihla tak získává životnost až několika století.
Uvnitř stavby ovšem využijete i přírodní nepálené cihly. Ty totiž dovedou výborně regulovat vzdušnou vlhkost, což je úžasný bonus zejména pro astmatiky. Mají také vynikající akustické vlastnosti, ale nesmí přijít do přímého styku s vodou. Po skončení životnosti lze zdivo z nepálených cihel beze zbytku recyklovat.
Nosnost a trvanlivost cihel
U páleného cihelného zdiva je ovšem mimořádně důležitým bonusem jeho dlouhodobá odolnost a spolehlivá nosná funkce. Právě díky těmto vlastnostem může cihelné zdivo (ať už s integrovanou tepelnou izolací, nebo bez ní) plnit roli obvodového pláště nízkoenergetických a pasivních domů. Mechanická odolnost, celková trvanlivost a dlouhodobá životnost – to jsou vlastnosti moderních pálených cihel, na které se lze spolehnout jako na pevný základ budoucího domu.
Tepelná setrvačnost cihel
V nejisté době s rozkolísanými cenami energií by vás ovšem logicky měly zajímat jak izolační parametry zdiva, tak i jeho schopnost akumulace tepla. Pálené cihly dnes disponují promyšleným systémem děrování (voštin), který sám o sobě přináší tepelnou i zvukovou izolaci, ale navíc nabízí možnost vložení tepelného izolantu (minerální vaty nebo kuličkového polystyrenu). Výjimečná rozměrová přesnost moderních voštinových cihel a tvárnic (broušené zdivo) usnadňuje rychlou výstavbu bez tepelných mostů. Cihly však dovedou teplo nejen perfektně izolovat, ale také akumulovat. Výsledkem je tepelná setrvačnost a celková stabilita objektu.
Prodyšnost cihlové stavby
Dobrá zpráva zní: Cihelnou novostavbu dnes není třeba zateplovat! Dokonce se dá říci, že je to nežádoucí. Zejména vnější kontaktní zateplovací systém (ETICS) totiž stavbu zbytečně uzavírá a brání jí přirozeně dýchat. V případě jakékoli chyby (uspěchaný technologický postup, nedokonalé provedení) podporuje riziko vzniku plísní uvnitř objektu a může tak zkracovat jeho životnost. Navíc je dobré vzít v úvahu, že životnost samotného zateplovacího systému je podstatně kratší než životnost cihel. Po čase je proto nutná nová instalace kontaktního zateplení. Naproti tomu jednovrstvá cihelná konstrukce vykazuje dlouhodobě stabilní vlastnosti. Izolant vložený uvnitř cihel nebrání tomu, aby rodinný dům zůstal difuzně otevřený a uchoval si zdravé vnitřní prostředí.
Výběr materiálu
Než vyberete stavební materiál pro svůj nový ráj na zemi, měli byste zvážit, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité. Rozhoduje nejen cena, ale také skutečně kvalitní tepelná izolace. Určitě správnou volbu představují plněné cihly, ať už minerální vatou (Porotherm T, Porotherm EKO+), nebo polystyrenovým granulátem (HELUZ FAMILY 2in1). Všechny zmíněné cihly vám zajistí perfektní parametry izolace bez dodatečného zateplení domu.
Pokud dáváte přednost tepelné izolaci, je dobré vědět, že o maličko vyšší komfort vám zajistí polystyrenová výplň cihel. Chcete-li však současně i útlum hluku, splní vaše požadavky lépe výplň z minerální vaty. V rámci skutečně účelné stavby myslete včas také na doplňky. Ty totiž minimalizují potřebu řezat cihly. Je to rychlé, ekonomické a ekologické. Jednoduchá stavebnice, kterou vám velcí výrobci rádi představí. Přesný počet doplňků lze bezplatně zkalkulovat podle projektu.
Význam první řady
O kvalitě celé stavby do značné míry rozhoduje kvalita provedení první řady zdiva. Pokud totiž zdivo špatně založíte, v lepším případě se připravíte o řadu výhod, jež vám moderní broušené cihly poskytují. Ale může být hůř: Při špatném založení stavby hrozí praskání stěn, nerovnoměrné sedání celého domu nebo dokonce zborcení jeho konstrukce. Proto si při zakládání první řady určitě nechte poradit od zkušených odborníků. „Ušetříte tím čas, nervy a v neposlední řadě peníze. Jak si to založíte, tak si to i vyzdíte, na to je také potřeba myslet. Rozhodně doporučuji použití kvalitních soklových cihel: Rozdíl poznáte hned při prvním dešti! Dbejte na správné zakrytí zdiva a nemusíte se obávat zvýšené vlhkosti po dokončení celé stavby,“ komentuje Karel Jožák, šéf stavební firmy Stavby Jožák.
Jestliže už máte stavební zkušenosti a rozhodli jste se šetřit díky svépomocné výstavbě (úspora může být opravdu značná), využijte alespoň pro založení stavby pomoc profesionála! Ani drobné chyby v první řadě cihel vám stavba neodpustí.
Stavební otvory
O detaily může jít i při vyzdívání stavebního otvoru v cihelném zdivu. Už ve fázi hrubé stavby je třeba pamatovat na jeho správnou přípravu, aby později bez problémů dopadla instalace oken. Nejde přitom jen o geometrickou přesnost – ta by měla být samozřejmostí. „Stavební otvor musí mít také hladký a soudržný povrch, aby na něj šlo pevně ukotvit okenní rám a následně ošetřit připojovací spáru,“ říká Ing. Pavel Kašpar, manažer technického vývoje značky VEKRA. „Častou chybou je nerovný, geometricky nepřesný, hrubý a drolivý povrch, který není zatřený stavebním tmelem. Případně se okna montují přímo do viditelných voštin u parapetního zdiva. Na takový povrch pak nepřilnou ochranné fólie, které by měly chránit prostor připojovací spáry před průnikem vlhkosti do interiéru.“
Pro vyzdění otvoru je vhodné použít verzi cihly s koncovým zakončením, které je hladké. Povrch stěn z běžných cihel totiž – kvůli jejich průběžným zámkům – není rovný. Proto byste museli zámky nejprve vyhladit do jedné roviny a tím stěny otvoru začistit. Ostění, nadpraží a parapetní části otvoru se potahují tenkou vrstvou šedého stavebního tmelu, aby se vytvořila rovinná plocha. Po řádném zaschnutí této vrstvy je možné usadit okno a kvalitně přilepit vnitřní i vnější uzávěr připojovací spáry. Okenní rám se usazuje buď pomocí páskových kotev, které se připevní na rám a následně se pevnými turbošrouby (samořeznými vruty) ukotví do ostění, nebo rovnou pomocí turbošroubů, které se provrtají skrz rám přímo do ostění.
Máte voštinové cihly?
Komplikace může nastat, když stavíte z moderních voštinových cihel – ať už se zateplením, nebo bez něj. Vzniká zde totiž riziko, že standardní kotvicí šroub projede do některé z dutin uvnitř cihly, jeho konec zůstane volný a šroub tak nebude mít odpovídající pevnost. Jaké je řešení? „Kvůli řádnému ukotvení oken by měly být u stavebních otvorů použity tzv. krajové cihly, které jsou vyzděné,“ upozorňuje inženýr Kašpar z VEKRY. Tyto cihly, určené přímo pro ostění stavebních otvorů pro okna, jsou většinou poloviční. Tím pádem se turbošroub provrtá minimálně do obvodové stěny, ve které se kotvení již udrží.
Těžký úkol překladů
Náročnou roli plní nadokenní překlad. Jednak by měl umožňovat snadnou a univerzální montáž stínicí techniky (HELUZ FAMILY 3in1 nosný, Porotherm KP Vario UNI), jednak musí spolehlivě přenášet zatížení konstrukce nad okenním prvkem. Proto musí být navržen tak, aby byl samonosný a staticky nepůsobil na výplňovou konstrukci. Jeho volba tedy není závislá na materiálu oken, ale vždy by měl být navržen odborným statikem. Pro velkoformátová okna je pak třeba počítat často s atypickým řešením překladu. Návrh by měl automaticky počítat i se sáním a tlakem větru na okenní prvek a podle toho zvolit řádné kotvení okenního prvku do překladu.
V případě rohových oken je třeba překlady řešit individuálně s využitím statického návrhu. „Statik musí navrhnout překlad tak, aby byl samonosný, a pokud to stavba nedovoluje, tak případně vložit statický sloup do rohu otvoru či do jiného místa. V případě rohového překladu bez sloupku je velmi důležité stanovit správnou výšku překladu a také dostatečně dlouhé uložení překladu přes hranu otvoru,“ radí Ing. Pavel Kašpar.
Vyladěná střecha
Zděnému domu sluší také kvalitní skládaná střešní krytina. Ta sice hodně vydrží, ale v létě se dovede pěkně rozpálit a v zimě zase promrzá. Proto se nevyplatí podceňovat zateplení střechy, které může zabránit úniku 15 procent tepla z domácnosti. Nyní je navíc možné na zateplení střechy získat dotaci z programu Nová zelená úsporám a nechat si od státu proplatit až polovinu celkových nákladů.
Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Bramac, Wienerberger, Vekra, Xella CZ, Heluz, Claygar
Datum vydání: 16. 5. 2024