Útěk do divočiny

Už několikrát jsme v našem časopise psali o fenoménu takzvaných útulen, které bývají kompaktním a někdy dokonce soběstačným prostorem podle účelu, ke kterému v daném případě slouží. Mohou být dokonce jakýmsi „ostrovním domem“, tedy do značné míry nezávislým na inženýrských sítích. Jeden takový vám právě představíme…

Útulny dnes najdeme i uvnitř klasických chalup, kde je při přestavbě architekti včlenili do interiéru, jindy mohou sloužit jako záchytný bod pro turisty na horských pláních, nebo se dokonce mohou stát skromným hostinským domkem na rozlehlé zahradě. Jak tomu bylo tentokrát?
V případě objektu Ark Shelter (volně přeloženo archa-útulna) od dvojice autorů Michiela de Backera a Martina Mikovčáka ze stejnojmenného ateliéru vznikla povedená varianta samostatného kontejneru, který je umístěný na Kysucích na severním Slovensku. Tento model útulny dostal název Into the Wild (Do divočiny). Při pohledu na fotografie jistě pochopíte… „V Ark Shelter už tři roky re-designujeme, stavíme a testujeme. Už jsou to desítky „shelterů“, které máme za sebou, vždy se stejnou ambicí poskytnout komfort v srdci přírody pro nerušený oddych,“ vysvětluje Martin Mikovčák.

Z města do lesa

Ark Shelter představuje téměř soběstačný dům, který může být v případě instalace solárních panelů, baterií a filtru na dešťovou vodu odpojen od sítí a stát se obytným ostrovem v divoké přírodě. Dokonce jej ovládá programovatelné zařízení, jež prostor automaticky zastiňuje, vytápí či provětrává. Autoři právě toto měli v úmyslu – snažili se nabídnout variantu bydlení lidem, kteří jsou unavení městským shonem a mají dostatek prostředků a vůle, aby prchli do divočiny, ale úplní zálesáci nejsou. Otázkou pak už jen zůstává, jak snadné by bylo získat povolení od všech úřadů, aby bylo možné takový sen realizovat. Protože ale dobrá vůle hory přenáší, není potřeba házet flintu do žita předčasně.

Pět fasád a kukátko

Autoři pojímají objekt jako dům skládající se nikoliv ze čtyř, ale dokonce pěti fasád. Tou pátou je střecha. Do střechy je totiž včleněn vystupující bočně prosklený světlík. Protože pod ním je umístěno místo pro spaní – druhá ložnice – tato střešní nástavba umožňuje krásný noční výhled těsně před usnutím nebo výhled ranní, hned po probuzení.
Základní členění kukátkového prostoru o rozměrech 12,5 x 3,5 m s oběma prosklenými konci se odehrává v pěti funkčních zónách – na jedné straně je malý obývací pokoj, na který směrem doprostřed navazuje jídelna. V centru dispozice je kuchyňský modul, za ním při jedné dlouhé stěně dutina pro lednici, bojler a šatnu. V tomtéž místě při protilehlé dlouhé straně je okno zasklené mléčným sklem, aby uvnitř bylo světlo a zároveň soukromí, protože zde je umístěno úzké umyvadlo a sprchový kout s toaletou.

Nečekaná vířivka

Když opustíme sociální zázemí, vkročíme do zóny, která by se dala nazvat ložnicí s úložnými policemi. V této hlavní ložnici najdeme překvapivý prvek. Je jím vířivka, která je ukrytá pod dvojlůžkem. Postel se dá totiž zvednout – nikoliv vyklopit, a pohodlně vyjede pod strop v horizontální poloze – a dole v podlaze se objeví zapuštěná vana. Je tedy nasnadě, že i když jste v přírodě, musíte mít poblíž zdroj vody (nebo používat filtrovanou dešťovku). Druhé, již zmiňované místo na spaní, leží pod světlíkem na „střeše“ popsaného sociálního zázemí. Leze se do něj po svislém žebříku, jehož spodní příčle jsou ukryté na vnitřní straně dveří do šatny. Tohle místo se jistě stane hlavním útočištěm dětí.

Z „ložnice“ pod prosklenou střechou se nabízejí krásné výhledy na oblohu a do okolí.

Čistá radost

Je vidět, že těchto přibližně 40 m2, které jsou důmyslně a chytře vymyšleny, nabízí poměrně velký komfort. Zvenku vypadá Ark Shelter naopak celkem obyčejně, autoři dokonce jeho vzhled hodnotí jako low-tech, takže nepůsobí v divočině jako pěst na oko. Černá barva může v zimě pomáhat akumulovat teplo ze slunečního svitu, v létě bychom se ale mohli dočkat opačného (nežádoucího) efektu. Kukátkový efekt naopak nabízí skvělé možnosti výhledu. Proto hodně záleží na tom, jak je ostrovní útulna na pozemku umístěna.

VIZITKA DOMU

Ark Shelter / Into the Wild
Autoři: Ark Shelter – Michiel de Backer a Martin Mikovčák
Realizace: květen 2018
Lokace: severní Slovensko, Kysuce
Užitná plocha: 40 m²
Technické prvky:
boiler – Ariston, sanita – Geberit, baterie umyvadla – Sapho, kuchyňské spotřebiče – Mora, promítací plátno – Electric Master, elektrické baterie – Mercedes, solární panely – Energy Vision BVBA (nejsou zatím součástí domu), inteligentní automatizované řízení – ELISPLUS, systém Loxone
Materiály:
vnitřní obklad – bělená smrková biodeska Iwtrend, vnější fasádní obklad – smrkové profily natřené černou olejovou barvou, horizontální povrchy + nábytek – bělený lakovaný dub, zasklení – Saint Gobain, střecha – Fatrafol, obklad sprchy – zrcadlový nerez antikor, umyvadlo v koupelně – ořech
Nábytek:
židle, jídelní stůl, gauč a lampa – Ark Shelter
křesla a konferenční stolek – Prostoria

ARK SHELTER

Michiel de Backer a Martin Mikovčák
„Baví nás navrhovat detaily způsobem, že se klíčové momenty objektu postupně odhalují. Stavba vás tak nepřestane ani po čase nudit.“
Kontakt:
info@ark-shelter.com
tel.: +32 472 784 510

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Boys Play Nice

Datum vydání: 19. 3. 2019

Edit: