Vánoce v Tyrolsku

Doufáme, že trochu inspirace ze sváteční atmosféry venkovského domu v rakouských Alpách vás příjemně naladí na vánoční notu. Na návštěvu nás pozvala mladá stylistka Jelena, pro kterou jsou tradice podstatnou součástí života.

Chata Jeleniny rodiny se nachází nedaleko Innsbrucku v okouzlujícím prostředí Alp a skýtá kouzelný výhled na město Wattens. Jelena se svou maminkou a sestrou tu tráví většinu víkendů a volného času, z města to sem mají kousek.
„Je tady nádherně v jakémkoliv období roku, ale upřímně – nejvíc se vždy těšíme hlavně na Vánoce. Ty mají tady v horách úplně jiný charakter! Čas tu plyne svým tempem,“ říká Jelena a pokračuje: „Nemáme tady internet, signál se každou chvíli ztrácí, takže si můžeme opravdu odpočinout a užívat si zdejší přírodu a klid. Chodíme na procházky se psem, vaříme si, na co máme chuť a hlavně jsme spolu, pořád se něčemu smějeme a povídáme si. Je to jako jedna velká dámská jízda!”

Dřevo a kožešiny

Interiér chaty v rustikálním stylu je především útulný. „Rohová lavice se osvědčila jako nesmírně praktický kus nábytku, díky kterému se za stůl všichni vejdeme. Před Vánocemi jen vyměníme povlaky polštářků, což skvěle pomůže navodit sváteční atmosféru a je to,“ říká Jelena.
Dřevěná polička po celé délce stěny se ukázala také jako praktický prvek interiéru, který se výborně hodí k umístění vánočních dekorací. Jelena zdobí i parapet – do dřevěného truhlíku naaranžuje smrkové větvičky, vánoční koule a svíčky, miluje mech, který je podle ní k aranžování jak stvořený – sama ho sbírá při procházkách v lese. Nepostradatelnou součástí pravé zimní atmosféry jsou také přírodní kožešiny, které navíc zajišťují teplo pod nohama, případně na lavici při sezení.

Flanel zahřeje

Nejen dřevo, které je pro tuto chatu tak charakteristické, dovede pocitově zahřát. Stejnou službu zvládnou i Jeleniny oblíbené materiály flanel a filc. Ty podle ní dokáží věrně umocnit dojem tepla rodinného krbu, jsou měkké, hebké a neskutečně příjemné. Pohodovou atmosféru ještě umocňuje adventní věnec z větviček, mechu a šišek, který místnost krásně provoní.
Na oknech je girlanda ze smrkových větviček, kterou Jelena doplnila světelnými řetězy. Vánoční ozdoby se nemusejí používat pouze na stromeček, krásně a originálně vypadají třeba nastole v misce s mechem nebo i na terase, kde jejich barvy a lesk ještě více vyniknou.
Jelena si na svých dekoracích cení především toho, že chata není nazdobená přemírou nevkusných Santa Clausů, blikajících žárovek a přemírou jiných rádoby „vánočních” doplňků. Mají tu jen kousky, které mají všechny rády a navíc si je společně nasbíraly nebo vyrobily a užily si přitom spoustu zábavy a společně stráveného času. A o tom podle Jeleny Vánoce jsou především.

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Westwing Home & Living

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Edit: