Výkup nemovitostí je okamžitým zdrojem financí, který zamezí dražbě

Foto: Shutterstock

V našich životech mohou nastat různé situace, ke kterým musíme zaujmout rychlé stanovisko. Otázky, co jsou spojené s financemi, někdy neřešíme včas a dostatečně rázně, takže se vrátí pro další pádnou odpověď. Exekuce, insolvenční řízení, dražba, která je spojená s mnoha otazníky, to vše může nastat právě kvůli dluhům. Existují ale také jiné cesty, takové, co mohou předejít mnoha nepříjemnostem do budoucna. Co si vlastně představit pod pojmem, jako je výkup nemovitosti za hotové? Je to šance nejen pro lidi, kteří čelí exekucím a finančním problémům. Nabízí se příležitost také pro investory, jimž přináší možnost zhodnocení volných prostředků.

Rychlé vyřízení všech administrativních formalit

Jde hlavně o rychlost, ta je v tomto směru na prvním místě. S výkupem nemovitostí nebude zájemce na nic dlouho čekat, nejde totiž o realitní kancelář, která musí nejprve připravit inzerát, domluvit prohlídky a pak teprve řešit kupní cenu, vklad do katastru a podobné věci. Vhodné řešení pro všechny, které tlačí čas? Ano, i tak se to dá říci. Majitel nemovitosti se přitom nemusí nikam stěhovat, po prodeji zůstane jako nájemce za předem dohodnutých podmínek. Ve finále tak není nutný odchod, který by byl spojený s mnoha dalšími starostmi. Odpadne složitá administrativa, protože kupec vyřeší všechno, co je v tomto směru podstatné. V čem tkví další výhody podobného scénáře?

  • Bez provize realitce, bez dalších poplatků. Prodávající dostane přesně dohodnutou částku.
  • Předmětem výkupu nemusí být jen byt nebo dům. Vykoupit se dají i chaty, pole, lesy apod.
  • Výkupní cena nemovitosti se ve všech případech stanovuje na základě znaleckého posudku.

Jak je to s cenovou hladinou?

Prodej nemovitosti obvyklou formou je často dlouhý a nejistý, ani sebelepší realitní kancelář nemůže nit uspěchat, jsou tu úkony, které vyžadují spoustu času. Pokud spěcháte a nemáte čas na to, než přijde první bonitní zájemce na prohlídku, je výkup nemovitostí vhodným řešením. Musíte však počítat s tím, že daní za podobnou rychlost bude také nižší cena, která je nejčastěji na čtyřech pětinách tržní hodnoty. Rozhoduje ale mnoho faktorů, nemovitosti v horším stavu vyžadující rekonstrukci nebo zatížené právními vadami nemusí být pro výkupce tolik lukrativní. V každém případě platí, že na stole bude nezávazná nabídka, kterou lze také odmítnout. Jednáním se proto nezavazujete k tomu, že byste byli nuceni automaticky kývnout. Dostanete čas na rozmyšlenou.

Rychlý výkup jako řešení pro exekuce

Chcete si co nejdříve pořídit menší byt, protože se chystáte na penzi, případně se rozhlížíte po chatě, která umožňuje celoroční bydlení? Potom můžete peníze získat rychle díky výkupu nemovitosti a splnit si své sny hned. Stěhování kvůli perfektní pracovní nabídce je další variantou, kdy je možné přemýšlet o podobném výkupu. Nemusíte ztrácet čas prohlídkami a čekáním. Rychlý výkup nemovitosti se stává atraktivním řešením i v době, kdy hrozí majiteli nucená dražba kvůli dlouhodobým dluhům. Nezapomeňte, že pokud se bude nemovitost prodávat v dražbě, nemusí se vydražit v prvním kole, kde je nejnižší podání na 2/3 znaleckého posudku. A pozor, 2. kolo dražby je na 50 % této hodnoty, případné 5. kolo dražby začne jen na 25 %! A zkušení dražitelé si umí počkat.

Jde o velmi jednoduchý proces

Je jasné, že vyvolávací cena postupně klesá. Pokud je nemovitost v horším technickém stavu nebo vyžaduje rekonstrukci, nebude tolik atraktivní a dražba může přejít do dalších kol. Takovému scénáři lze předejít, protože výkup nemovitosti je sázkou na jistotu. Dostanete totiž předem dohodnutou cenu, která je prakticky vždy vyšší než vyvolávací cena při prvním dražení. Tíživou finanční situaci v době, kdy skončí fixace úroků hypotéky, lze řešit i touto cestou. V každém případě je vhodnější, když se k problémům přistupuje včas a zodpovědně. Lze řešit i nemovitosti s právními vadami. Tedy například ty, proti nimž je vedena exekuce. Kupec nejprve uhradí dluh a následně provede odkup nemovitosti. Podobný postup se praktikuje v případě, že je nemovitost zatížena hypotečním úvěrem.

Bezpečný a transparentní postup

Vše bude v souladu s platnou legislativou. V každém případě platí, že pro výkup nemovitostí je vhodné oslovit renomovanou společnost s letitou a pozitivní historií na trhu. Výkup nemovitosti v exekuci je transparentním řešením pro řadu různých životních situací. Odměna exekutora je vysoká, nucený prodej bytu či domu v dražbě často znamená, že se zaplatí vzniklé dluhy a poté zbyde jen minimum finančních prostředků. Spolupráce je bezpečná a rychlá, kupec může vykomunikovat situaci se všemi věřiteli a případně se postarat i o vyplacení dluhů. Peníze nebudou muset být v advokátní nebo notářské úschově, prodejce je dostane téměř okamžitě a nebude z nich hradit žádné další poplatky.

Máte za sebou neúspěšný podnikatelský plán?

Prodat lze nejen rodinný dům, ale také komerční nemovitost, sklad, halu nebo jiný majetek. Šance se tedy otevírá i pro podnikatele, jejichž plán nevyšel dle představ. Lze jednat také o odkupu nemovitosti s věcným břemenem a dalšími právními vadami. Jednou z možností, které lze u výkupu bytu využít, je opce na zpětný odkup. Ta může být nejen pro majitele, ale například i pro jeho vybrané rodinné příslušníky, záleží, kdo bude osobou uvedenou ve smlouvě.

 

 

 

 

 

 

Datum vydání: 19. 9. 2023

Edit: