Z ptačí perspektivy

lampa se zlatým papoušek

Lampa Parrot se zlatým papouškem z polyresinu má svoji stolní a stojací variantu, vysokou 176 cm. Foto: Kare-shop

Vzory, které realisticky nebo se zjednodušenou stylizací zobrazují ptáky, zdobí často textilní i dekorativní doplňky. Obklopte se jimi!

Různě stylizované motivy ptáků, nenápadných pěvců či obyvatel našich zahrad, ale i pestrých exotických druhů se v interiérové tvorbě hojně využívají od nepaměti. Širokou škálu těchto motivů spolu s květinovými vzory najdete na historických tapetách, zámeckých gobelínech, závěsech, polštářích nebo vyšívaných přehozech. Ale i soudobé kolekce tapet a bytového textilu, inspirované tropickými ráji, si potrpí na barevné papoušky, tukany či plameňáky. Stylově laděné interiéry s doplňky v podobě kovových stojanů, podstavců, květináčů nebo zahradního nábytku zase zdobívají figurky drobných ptáčků. A mnozí současní designéři volí zjednodušené siluety ptáků pro návrh osvětlovacích těles, nádob nebo jiných předmětů, které denně používáte.

Ekologická tapeta inspirovaná asijskými motivy

Ekologická tapeta z řady Chinoserie, inspirovaná asijskými motivy, je omyvatelná a odolná proti otěru. Foto: Fugu

Romantika či moderna

Ptačí motivy dokážou oslovit vyznavače minimalismu, skandinávského nebo přírodního stylu, stejně jako milovníky romantického pojetí interiéru. Je ale zcela jasné, že každý z nich sáhne po jiném druhu doplňků nebo vzorů. Romantici si vyberou pastelově růžové, bleděmodré, pistáciové či béžové odstíny závěsů i tapet a doladí je přehozem a spoustou polštářků nebo obaly na květináče s ptačím potiskem. Chybět nesmí ani drobný nábytek a dekorace, jako jsou litinové háčky, věšáky i stojany. Kdo má raději moderní pojetí, vystačí si s několika designovými doplňky do kuchyně a jídelny, s hodinami, případně s jednoduchými svítidly. Zdařilým příkladem může být atraktivní závěsný lustr Night Birds značky Brokis.

moderní svítidlo siluety letících ptáků

Moderní svítidlo Night Birds značky Brokis ze skla tvoří silueta letícího ptáka na různě dlouhém lanku. Foto: DesignVille

Text: Dita Fingerlandová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 30. 5. 2024

Edit: