Zelený hotel

Pražský Mosaic House Design Hotel prošel kompletní rekonstrukcí a změnil svůj koncept. Na jeho podobě se podíleli zástupci světové špičky v oboru. Najdete v něm i kavárnu s knihovnou, moderní konferenční prostor a osvěžující spa & wellness zónu.

Srdce hotelu a hlavní místo setkávání navazuje na kavárnu s knihovnou. Unikátní lampy vytvořil atelier oï ve spolupráci se značkou Parachilna.

Mosaic House Design Hotel prošel nedávno zásadní rekonstrukcí, na níž se podílela světová designérská jména jako například švýcarský atelier oï, rakouský Unykat Interior Design či španělský výrobce luxusních designových svítidel Parachilna. Celkovou podobu ovlivnila také práce tuzemského studia Czech Hans Design. Hotel stojí uprostřed Prahy nedaleko nábřeží Vltavy a Karlova náměstí. Zahraničním i našim turistům by měl po koronavirových zákazech nabízet interiér nabitý originálním designem.

 

Jak šel čas

Hotel byl otevřen v roce 2010 jako vůbec první českýzelený hotel se systémem využívání šedé vody a zpět ného získávání tepla z odpadních vod. Ačkoli původně sloužil jako hotel a hostel, nyní se po rekonstrukci soustředí na náročnější klientelu, které je blízký špičkový design a zároveň „green“ a udržitelné zaměření s nízkoenergetickým standardem. Budova, postavená v roce 1935 ve funkcionalistickém stylu, má sedm pater a všechny pokoje jsou vybaveny moderním designovým nábytkem, který vytváří příjemnou atmosféru. K dispozici je tu 94 pokojů včetně dvou penthousů.

 

Hosty čeká bohaté vyžití

V hotelu (se čtyřmi hvězdami) se také nachází kavárna s knihovnou, moderní variabilní konferenční prostor Workspace, dále spa & wellness a také restaurace QQ Asian kitchen. Švýcarský atelier oï, jehož projekty našly uznání po celém světě, vnesl do prostor hotelu nezaměnitelný styl. Vytvořil novou podobu Workspace a také světelné instalace v několika hotelových částech.

Členové studia se již 29 let snaží odstraňovat bariéry mezi žánry a podporovat mezioborovou kreativitu, tzn. proplétat architekturu, design a scénografii v mezi národním měřítku. Jejich hesly jsou mj. týmový duch a intimní přístup k materiálu.

 

Slavná španělská značka

Další designovou značkou hotelu je Parachilna. Jejítým ve spolupráci s oï vytvořil unikátní lampy, které dominují vzdušnému prostoru kavárny – srdci a hlavnímu meeting pointu hotelu. „Luxus pro nás představuje integrita designu, kvalita materiálů a řemeslné zpracování. Zachování dovedností zbývajících kovářů, foukačů skla, keramiků a dalších kvalifikovaných řemeslníků, kteří stále v Evropě ještě jsou. Věříme, že při hledání těchto dovedností najdeme spřízně né duše ve všech městech pěti kontinentů,“ říkají o svém pojetí užitého umění členové Parachilna.

 

Unikátní Unykat

Rakouský Unykat Interior Design z Rakouska setaké podílel na podobě kavárny a dalších veřejných prostor hotelu. Z jejich dílny pochází i design pokojů: „V našem vývojovém procesu se vždy snaží me navázat spojení s dispozicemi a výchozí situací. Jakmile nalezneme hlavní motiv, pečlivě vyvíjíme koncept interiérového designu, který odpovídá filozofii daného prostoru. To znamená, že naše hotelové projekty jsou vždy jedinečné, a proto ‚Unykat‘. Každé místo, budova, koncept, provozovatel nebo investor jsou jiní. Snažíme se být tedy takzvaně bez stylu, abychom umožnili vznikat stále novým věcem,“ říká Gregor Wöckl z Unykat Interior Design.

 

Dva Janové

Na designu kavárny a dalších veřejných prostor hotelu včetně spa & wellness zóny se podíleli i Jan Hodan a Jan Hendrych, kteří projektují pod jménem Czech Hans Design. Rádi navrhují objekty do detailů a používají atypická svítidla a nábytek. Práce pro tento hotel tak pro ně byla jako stvořená. Pro oba to nebyla první zdejší zkušenost, navrhovali a vybavovali tu již střešní penthousy, které vznikly v horních patrech při první rekonstrukci hotelu před 10 lety.

 

První zelený hotel u nás

Spolu s luxusním designem se Mosaic House pyšní již od otevření v roce 2010 unikátními ekologickými technologiemi. Jsou založené na pasivním standardu zajišťujícím úsporu energie; okna jsou osazena čidly, která v případě otevření zajišťují automatické vypnutí topení nebo chlazení. Na osluněných částech budovy jsou zase instalovány žaluzie, které se automaticky přizpůsobují stavu venkovního prostředí. Budova také aktivně spoří energii tím, že využívá odpadní teplo technologických zařízení nutných pro provoz hotelu, jako je chlazení či vzduchotechnika.

Hotel rovněž recykluje odpadní šedou vodu a pitná voda není zbytečně používána tam, kde nemusí, tedy například na splachování WC nebo pro úklid. V hotelu proto funguje dvojitý systém vodovodních a kanalizačních trubek. Oddělena je voda ze sprch a umyvadel – tzv. Šedá voda (tato relativně čistá voda se odvádí do speciální ho zařízení, které ji filtruje a čistí). Recyklovaná voda je následně použita znovu při splachování WC nebo jako voda užitková k přívodu studené vody v úklidových komorách. Hotelové střechy a terasy krášlí bohatá zeleň, která v letních měsících funguje jako přirozená klimatizace a přináší příjemné osvěžení.


Majitelé hotelu

  • Mosaic House Design Hotel vlastní dvojice zkušených podnikatelů a realitních developerů Jürg Zwahlen a Ludwig G. Kuttner.
  • Více o hotelu si přečtete na www.mosaichouse.com.

text redakce foto Mosaic House Design Hotel

 

Datum vydání: 27. 2. 2021

Edit: