Žijete na dluh? 5 věcí, které za půjčku nestojí

Rádi si dopřáváte a své blízké obdarováváte luxusními dárky? Máte-li na kontě jmění, není co řešit. Možná ale zrovna máte hluboko do kapsy a zvažujete půjčku. Je to vážně nezbytné? Máme pro vás seznam 5 věcí, na které se rozhodně nevyplatí si půjčovat.

5 veci ktere za pujcku nestoji

Foto: Unsplash.com

Mějte na paměti, že pokud si půjčujete peníze na drahou radost, prvotní euforie může brzy pominout. A to v momentě, kdy si v internetovém bankovnictví budete nastavovat trvalý příkaz na úhradu splátky. Jistě existují situace, kdy se půjčka může hodit a zkrátka se bez ní neobejdete. Zkuste se ale zamyslet nad tím, zda je rozumné se zadlužit i kvůli následujícím věcem.

  1. Drahé oblečení a kosmetika

Možná si užíváte, když na sobě máte kvalitní oblečení nebo se vznášíte v oblaku luxusního parfému. Vydržte a na nic z toho si nepůjčujte, do příští výplaty je blízko a můžete začít šetřit. Oblečení ani kosmetika neutečou.

  1. Nepotřebná elektronika

Objevil se na trhu nový telefon plný vychytávek a s neuvěřitelně kvalitním foťákem? Nebo vám kamarád doporučil tablet, který je minimálně třikrát rychlejší, než ten váš současný? Elektronika stárne rychleji, než se zdá, a udržet krok s novinkami na trhu by každého stálo majlant. Ten starý telefon nebo tablet ještě nějakou dobu vydrží, a jestliže se nečekaně rozbije, zajděte si pro funkční do bazaru.

  1. Vánoční nákupy

Opravdu je nutné na Vánoce utrácet za drahé dárky? Zkuste si spíš ušetřit více času pro rodinu. Chvíle strávené s blízkými jsou k nezaplacení a žádný drahý dárek je nepřekoná.

  1. Dovolená

Už dlouho jste nebyli na rodinné dovolené u moře a chybí vám sluneční paprsky? Vyberte si například nějaký z tuzemských kempů. Voda je mokrá všude stejně, a navíc dáte dobrý příklad dětem, že není nutně potřeba mít tu nejdražší dovolenou.

  1. Úvěr na zalepení jiné půjčky

Rozhodně se nevyplácí vytloukat klín klínem, respektive půjčku půjčkou. Pokud už si tedy musíte vzít úvěr, dobře zvolte výši splátky, ta by měla být uhraditelná i v případě snížené výplaty kvůli nemocenské. Vždy je lepší splácet měsíčně nižší částku v delším časovém horizontu než se dostat do začarovaného kruhu splátek a pocuchaných nervů.

Externí článek

Datum vydání: 17. 5. 2022

Edit: