Pojištění nemovitosti – Na co myslet?

Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, my bychom dodali, že také někdy po jejich domovech. Nikdy nevíte, kdy vám někdo posprejuje dům nebo vám rozbije okno, případně může dojít k živelné pohromě, která vám poškodí bydlení. Škody mohou být vysoké, co potom dělat? I proto by každý majitel nemovitosti měl míst sjednané pojištění majetku. O čem je konkrétně řeč?

Pojištění majetku může chránit nemovitost i její vnitřní vybavení

Když se řekne pojištění majetku v souvislosti s bydlením, pak máme na mysli dva druhy pojištění, které spolu souvisí. První z nich označujeme jako pojištění domácnosti, které se vztahuje na vybavení vašeho domova, druhým je pojištění nemovitosti. V čem se liší?

Pojištění domácnosti chrání to, co by z ní vypadlo, kdybyste byt otočili vzhůru nohama

Do domácnosti si pořizujeme celou řadu věcí, které nám buď mají prakticky sloužit, nebo dělat radost. Přesně tohle všechno patří do pojištění domácnosti, může jít o spotřebiče, televizi, knihy, nábytek, sportovní vybavení, klenoty, prostě vše, co by z domu vypadlo, pokud bychom ho otočili vzhůru nohama.

Pojištění nemovitosti kryje stavbu jako takovou

Když se řekne domov, pak jeho součástí není jen vnitřní vybavení, ale hlavně také právě místo, kde jsme si domov vybudovali. I do něj jsme investovali finance, čas a úsilí, proto bychom si ho měli hýčkat a pro všechny případy si nemovitost pojistit.

Takové pojištění už nekryje to, co máte uvnitř bytu nebo domu, ale stavbu samotnou. Využijete ho tak na nemovitost, ať už jde o byt, dům, chatu či chalupu, vztahuje se dokonce i na vedlejší budovy na pozemku, např. garáž, kůlnu, sklep nebo bazén. Chráněný je i plot, okapy, oplocení, střecha, zdi, okna, dveře nebo chodníky, jediné, co není součástí pojištění, je pozemek.

Proti čemu nás pojištění nemovitosti ochrání?

Jak už to tak bývá, není to tak, že by se naší nemovitosti nemohlo nic stát, to samozřejmě může, kdo má ale sjednané její pojištění, ten může počítat s náhradou vzniklých škod od pojišťovny. Kdo pojištění nemá, ten opravy, pořízení nového plotu apod. zaplatí ze svého. A jaká rizika vlastně nemovitosti hrozí?

  • Základem každého pojištění nemovitosti jsou živelná rizika, jako je požár, úder blesku, výbuch, náraz vozidla, pád stromu, tíha sněhu apod.
  • Specifické je pojištění pro případ povodně a záplavy. Jde o dobrovolné připojištění, které ale pojišťovna může zamítnout. Řídí se totiž povodňovou mapou, pokud bydlíte v záplavovém území, nejspíš vás nepojistí.
  • Podle svého uvážení si můžete sjednat i další připojištění, mezi která patří pojištění proti vandalismu nebo odcizení stavební součásti.
  • Součástí pojištění nemovitosti může být o pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, kterou využijete v případě, že v souvislosti s vaším vlastnictvím nemovitosti bude někomu jinému způsobena škoda na zdraví, majetku nebo jiná finanční škoda. Takové pojištění se vztahuje i na údržbu chodníků, schodišť a prostranství, což se zejména v zimě hodí.

Pozor si dejte na pojistné limity

Důležitou součástí pojištění je správné nastavení pojistných limitů, tedy částky, kterou pojišťovna v případě pojistné události maximálně vyplatí jako náhradu škody. Když bude příliš nízká, nejenže dostanete jen zlomek škody, ale ve stejném poměru, v jakém jste svoji nemovitost podpojistili, pojišťovna ještě plnění pokrátí. Když cenu nemovitosti nadhodnotíte, k ničemu vám to nebude, pojišťovna stejně vyplatí jen skutečnou škodu, vy budete zbytečně platit vysoké pojistné.

Víte, že svoji nemovitost můžete pojistit na novou cenu, který by odpovídala znovupostavení nemovitosti, časovou cenu, kdy je cena ponížená o opotřebení, a obecnou cenu, která udává částku, jakou byste v konkrétní okamžik a na konkrétním místě dostali za nemovitost, kdybyste ji chtěli prodat?

Náš tip na závěr: O pojištění nemovitosti a nastavení pojistné částky se více dozvíte na porovnej24.cz.

Text: redakce
Foto: Shutterstock

Datum vydání: 22. 12. 2023

Edit: