Znuděné dítě? Zabavte ho úklidem!

Máte doma znuděné děti, které jen sedí u televize či tabletu, a nic s nimi nehne? Nevěšte hlavu a zapojte je do chodu domácnosti! Společně se podíváme na 3 tipy, díky kterým je bude úklid bavit.

Zajímavé vybavení pro úklid

Mezi psychology a pedagogy panuje shoda, že by mělo mít dítě od útlého dětství alespoň jednu povinnost, za kterou bude zodpovídat. Ať vybereme umývání nádobí, vytírání chodby či snad leštění zrcadla, vždy se najde vychytávka, kterou jim tuto aktivitu můžeme zpříjemnit a namotivovat je tak na další výpomoc. Samozřejmě to jde i s tradičním náčiním, ale pokud chceme dítě pro něco nadchnout, určitě stojí za to porozhlédnout se po něčem, co by mohlo naše dítě zaujmout. Ať už barvou, strukturou či speciální funkcí. Menší děti ocení, když bude vybavení pro úklid vydávat zvuk, či bude disponovat světelnými efekty. Maminky dobře ví, že mladší děti rády napodobují, a takové vysávání či obstarávání myčky je pro ně učiněný magnet. Samozřejmě nemůžeme očekávat, že bude úklid dokonalý. V první řadě jde o to, aby děti získaly k úklidu kladný vztah a měly tak našlápnuto k větší samostatnosti.

Plánovač úkolů

Mladší, ale i starší děti zajisté osloví, když budou moci společně s vámi sestavit harmonogram domácích činností. Po splněné práci můžeme naplánovanou aktivitu už jen odškrtnout. Pro mladší děti je možné využít i formu piktogramů, které lze zalaminovat a připevnit je magnetem na lednici. Starší děti může zase oslovit, když budou mít možnost vytvořit harmonogram sami. Můžou jej celý sepsat nebo sestavit v aplikaci, kterých je k dispozici nepřeberné množství. Zde pak může i tablet či počítač posloužit k užitečné věci. Výhodou je, že může celá rodina harmonogram sdílet online.

Domácí mazlíčci

Většinou jsou to děti, kdo doma žadoní o zvířátko. Pak ale mnohdy slýcháme, že se o něj po čase nechtějí starat a péči často zanedbávají. Rodiče jsou pak nešťastní a přebírají péči za děti. Zde je důležité mít na paměti, že zvířátko není věc, ale živý tvoreček, který nás zkrátka potřebuje. Abychom tomuto problému předešli, je dobré zasvětit děti ještě před nákupem mazlíčka do toho, co péče o něj obnáší. Můžeme tak učinit zábavnou formou např. pomocí dokumentu či návštěvy chovatele. Pak můžeme očekávat, že se dítě o zvířátko postará rádo a nebude zaskočeno náročností péče o něj a jeho pelíšek.

Komerční prezentace

Edit: