Máte správný vysavač?

Bývaly doby, kdy pojem vysavač označoval jediný typ spotřebiče. Dnes je vysavačů několik druhů, každý se hodí pro jinou situaci, žádný přitom není univerzální. V jedné domácnosti tak můžete mít vysavače klidně tři!

První přístroj sající nečistoty z podlah byl sestrojen na samém počátku 20. století. Za téměř 120 let se tento přístroj zmenšil, snížil svou hmotnost, zdokonalil a znásobil své schopnosti, zkrásněl a především se stal dostupný široké veřejnosti. A do rodiny vysavačů přibyly nové typy – ruční, tyčové, robotické.

Klasické vysavače odpovídajícího sacího výkonu a výkonu motoru s velkou kapacitou prachového sáčku ideálně poslouží v interiérech, ve kterých převažují koberce. Malé, takzvané kompaktní a stojanové vysavače s menším objemem prachového filtru jsou pak vhodné pro uklízení malometrážních bytů, případně jako druhé vysavače do bytů velkých. Dobře odvedou svoji práci na tvrdých podlahách, na kobercích se však s klasickými přístroji nemohou příliš poměřovat.
www.dtest.cz

ETA Adagio (4 AAAA) disponuje vysokým výkonem. Díky unikátnímu utěsnění vysavače v kombinaci s kvalitním HEPA filtrem H13, 4 mikrofiltry a prachovým sáčkem dosahuje filtrace velmi kvalitních výsledků, vysavač je tak vhodný do domácností s alergiky. www.eta.cz

ROBOTICKÉ VYSAVAČE

Jejich smyslem není nahradit klasický podlahový vysavač s hubicí, přednostmi jsou pravidelnost úklidu a nezávislost. Mohou pracovat několikrát týdně, což u kvalitnějších modelů vede ke snížení množství prachu a jiných nečistot na podlaze i na ostatních površích.
Objem odpadních nádob většinou nepřesahuje půl litru a je třeba je často vyprazdňovat a čistit. Při výběru se tak ujistěte, že je manipulace s nádobkou a její umístění uživatelsky přívětivé.
Další nevýhodou robotů je nízký sací výkon. Obstojí tak spíše na tvrdých podlahách.
Účinný robotický vysavač by měl být určitě vespod vybaven velkým rotačním kartáčem, který nametá nečistoty pod tělo přístroje a směruje je k sacímu otvoru, dále bočními rotačními kartáči, které nametají nečistoty podél stěn a v rozích.

NEATO
Neato D7, robotický vysavač s laserovou navigací, uklidí až 465 m2. Vysaje nečistoty jak z hladkých podlah, tak z koberců. Více na www.neatorobotics.cz.

ZELENÉ VYSÁVÁNÍ

V obchodech se setkáte s takzvanými zelenými vysavači. Mají nabízet stejnou sací účinnost a výkon jako modely s vysokým příkonem. Ze strany výrobců jde samozřejmě o sázku na popularitu úspor energie, ale zároveň jde o důkaz, že výkon není relevantní údaj. Zelené vysavače totiž skutečně dosahují stejných výkonů, a to za předpokladu, že mají kvalitní konstrukci a hubice.

Pravidla výběru
Radí Hana Hoffmannová, dTest

„Pro dobrou práci vysavače je rozhodující konstrukce kobercové/podlahové hubice, ta musí zajistit dobré přisátí na koberec a rozložení sacího výkonu po celé šířce. Dále rotační kartáče (elektrické, turbo), které oproti klasickým hubicím zvyšují účinnost vysávání prachu a nečistot z koberců. Pozor na sací výkon. Rozhodující je ten, který je měřen a udáván pro kobercovou hubici (kartáč), respektive její trysku. Někteří výrobci neudávají, kde byl sací výkon měřen. Takový údaj nemá vypovídající hodnotu.“
Výsledky testu vysavačů a robotických vysavačů najdete na stránce nezávislé spotřebitelské organizace dTest: www.dtest.cz

ELECTROLUX
Vysavač Pure D9. Jeho technologie i design byly oceněny iF Design Award 2018. Časopis dTest ocenil čisté vyjímaní i vkládání sáčku, pohodlný přístup k filtrům i čištění hubice. Za kvalitu filtrace získal známku 98 %. www.electrolux.cz

DŮLEŽITÉ DETAILY

Při rozhodování o koupi se nebojte vysavač otevřít a ujistit se, jak snadná je výměna sáčků. Některé modely vyžadují čistění prachové nádoby, respektive vyčištění filtru po každém použití. Vysavač by měl být také snadno ovladatelný a měl by disponovat regulátorem výkonu.

Robotický mop Braava jet 240 disponuje chytrou navigací iAdapt 2.0, perfektně tak pokryje i menší plochy a těžko dostupná místa. Ovládání také přes aplikaci iRobot HOME. Více na www.irobot.cz.

CO DĚLAJÍ S NEČISTOTAMI?

Nečistoty sbírají vysavače do sáčků (sáčkové typy), a to do sáčků na jedno použití nebo do sáčku, který lze vysypat a použít opakovaně.
U bezsáčkových typů se prach shromažďuje v prachové nádobě nebo v nádobě s vodou.
Vysavače, které zachycují prach a nečistoty do vody, mají proti těm klasickým nižší sací výkon. Nutná je pečlivá údržba po každém použití.
U vysavačů ukládajících nečistoty do speciálních prachových nádob počítejte s horší manipulací při jejich vyprazdňování. Nikdy je nesvěřujte dětem, alergikům a astmatikům.
Schopnost vysavače zadržovat prach nestojí pouze na počtu filtrů, zásadní vliv na ni má i konstrukční těsnost přístroje.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 11. 3. 2019

Edit: