Aby spinkaly zdravě!

Zajistit dítěti zdravé spaní v každém věku nemusí být jednoduché. Jiné požadavky mají ti nejmenší, kteří sotva spatřili světlo světa, jiné ti větší a ještě větší. Je však dobré poskytnout dětem na spánek podmínky, které tyto požadavky splňují, aby se správně vyvíjela jejich páteř a v dospělosti netrpěly potížemi. Rozhodující je přitom, podobně jako u dospělých, zejména matrace.

VÝBĚR MATRACE PODLE LÉKAŘKY

Radí MUDr. Michaela Tomanová,
primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí

  • Při výběru matrace pro dítě dbejte především na to, aby páteři poskytovala dostatečnou oporu.
  • U dětí se obecně doporučuje vybírat matrace spíše tvrdší (na stupnici tvrdosti matrací od 1 až 5 je to 3 i více).
  • Správná matrace by měla poskytovat páteři a celému tělu dostatečnou oporu.
  • Páteř by se na boku ani na zádech, a to především v oblasti bederní páteře, neměla prohýbat. Méně rizikový je výběr tvrdé matrace než měkké.
  • Výběr matrace pro teenagery je podobný jako u dospělých. Můžete pořídit kvalitnější a dražší matraci standardní velikosti, která bude sloužit po delší dobu, například takzvanou taštičkovou matraci. Osobně doporučuji obecně výběr spíše tvrdší matrace.
  • Výběr nebývá vždy jednoduchý, doporučuji požádat o konkrétní radu ve speciálním obchodě.

Foto: Magniflex

Ochranný potah na dětskou matraci, povrch z jemného froté z čisté bavlny – s vložkou nepropouštějící vodu. Potah lze vyvařovat. Testováno na obsah škodlivin. 70 x 140 cm, 399 Kč, www.tchibo.cz

IDEÁLNÍ PODMÍNKY

„Matrace pro ty nejmenší musí být vzdušné a nesmí mít zónování, aby nepříznivě neovlivnily vývoj dětské páteře. Ideální jsou potahy a pěny z přírodních materiálů, které zajišťují prodyšnost a příznivé prostředí pro citlivou dětskou pokožku. Matrace by neměly obsahovat velkou vrstvu líné (visco) pěny, aby tělo během spánku mohlo přirozeně růst,“ radí Renata Kolínská, majitelka centra kvalitního spánku Pamax.

Polštář TEMPUR® Traditional tradičního tvaru vyhovuje všem polohám ve spánku. Dostupný v měkké, středně tuhé a tuhé verzi. Je antialergický, antiroztočový a antimikrobiálně ošetřený. Snímatelný a pratelný potah ze 100% bavlny splňuje normy certifikátu Oeko-tex® 100, 50 x 70 cm, 3590 Kč, www.prospanek.cz

Foto: Tchibo

NA ČEM JEŠTĚ ZÁLEŽÍ

Ani sebelepší matrace ještě nezajistí, že dítě bude spát zdravě. Zásadní je i výběr roštu. Měl by být pevný, o dostatečné nosnosti. Matraci musí umožnit správné provzdušnění, cirkulace vzduchu je totiž důležitá pro udržení matrace v suchu. A pak polštář – obecně odborníci tvrdí, že pro správný vývoj páteře není třeba do dvou až tří let věku dítěte. A i poté se hodí spíše polštáře nízké, které jednak podporují přirozenou polohu páteře, jednak umožňují spaní na bříšku, což malé děti často dělají rády.

 

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 26. 7. 2018

Edit: