Bezpečnostní vstupní dveře

To, že je více než vhodné chránit vstup do domu či bytu bezpečnostními dveřmi, je již zřejmé snad majiteli každé nemovitosti. Jaké ale tyto dveře mají mít parametry, aby v roli ochránce soukromí a majetku skutečně obstály, to už tak jasné nebývá.

Vstupní dveře do bytu či domu nepořizujete tak často, abyste byli ve výběru zběhlí, navíc výrobci přicházejí se stále novými a novými věcmi. Zorientovat se na trhu s tímto sortimentem je pro laika zpravidla složité. Bezpečnostní dveře jsou přitom velmi důležité, podle odborníků snižují pravděpodobnost vloupání do nemovitosti až o 80 procent. Není nutné, aby byly jejich parametry zbytečně předimenzované, ale ještě horší varianta je, pokud byly jejich vlastnosti podceněny, ať už z neznalostí problematiky, nebo kvůli snaze ušetřit.

Bezpečnostní dveře ADLO TEDUO certifikované ve 3. třídě bezpečnosti spolu s bezpečnostní zárubní ADLO zajistí optimální ochranu domova. Originální Color profilový design v modré barvě dotváří ráz domu a bílá barva z vnitřní strany dveří ladí v interiéru. www.adlo.cz

Bezpečnostní dveře ADLO LISBEO 3. třídy bezpečnosti v exteriérovém TERMO provedení. Jsou vhodné i pro nízkoenergetické domy, jelikož splňují koeficient prostupu tepla U = 0,9 W/M2K. Bezpečnostní prosklení zajistí ochranu, prosvětlení chodby i atraktivní vzhled dveří. www.adlo.cz

ČÍM ZAČÍT

Při výběru začněte tím, kde budou dveře umístěny, zda v interiéru (u bytové jednotky v rámci bytového domu), nebo v exteriéru (jako vchodové dveře do rodinného domu). „Dále je nutné zvolit typ dveří, který se pro danou stavbu, nemovitost hodí, tedy zvolit dveře jednokřídlé nebo dvoukřídlé, případně dveře vrobené přímo na míru danému prostoru,“ radí Lukáš Smetana, ředitel společnosti ProBydlení.cz.

MÍRA BEZPEČÍ

Dále přichází na řadu volba bezpečnostní třídy, do níž by měly dveře spadat. Bezpečnostních tříd je celkem šest, u vstupu do bytu či rodinného bytu jsou však relevantní pouze tři z nich, a to 2, 3 a 4. Jednotlivé kategorie označené zkratkou RC a čísly 1 až 6 přitom označují míru zabezpečení, přesněji schopnost konkrétních dveří odolat útoku zloděje, a to i za použití různého typu nářadí. Čím vyšší bezpečnostní třída, tím sofistikovanější nářadí musí zloděj použít a zároveň se prodlužuje i čas na překonání těchto dveří. Odborníci doporučují i u vchodů do bytů vybrat dveře spadající alespoň do bezpečnostní třídy RC3, které již zajistí dostačující ochranu, třída RC4 je pak vhodná pro řešení vchodů do rodinných domů. Třída RC2 je naprosté minimum. Nižší bezpečnostní třída než RC2 nenabízí v podstatě žádné bezpečnostní prvky, naopak RC5 a RC6, které jsou určené například pro vchody do trezorů, jsou pro běžnou domácnost zbytečné. „Jednotlivé modelové řady a bezpečnostní třídy se liší tloušťkou dveří a počtem jisticích bodů. Čím více bodů, tím jsou bezpečnostní dveře účinnější,“ konstatuje Lukáš Smetana z ProBydlení.cz.

Východy ze sklepů a vedlejší vchody často leží v prostorách, které se zlodějům zdají být nesledované. Tyto prostory účinně zajistí bezpečnostní dveře KSI 40. Více na www.hormann.cz.

Barevné varianty listel, které lze sladit s povrchem dveří. Prodloužená záruka tři roky, od 7390 Kč bez DPH. www.twin.cz

DALŠÍ VLASTNOSTI

Správné dveře by měly ale umět víc než jen odolat náporu zloděje. Samozřejmostí je dnes protihluková izolace. Dalším důležitým parametrem je protipožární ochrana. „Doporučujeme dveře s označením protipožární ochrany alespoň EI/EW 30, které minimálně 30 minut odolají požáru z hlediska izolace i radiace. Vždy si ověřte platnost těchto hodnot například i podle výsledků nezávislých testů. Mnohdy jsou hodnoty deklarovány, ale v nezávislých testech ČOI dveře pohořely,“ upozorňuje Aleš Ullmann, technický specialista společnosti Sapeli. V nabídce výrobců najdete pak další vychytávky, které nejsou bezpodmínečně nutné, ale značně posilují schopnost dveří obstát v konkrétních podmínkách. Může jimi být klima provedení II. a III. kategorie pro oddělení prostorů s rozdílem klimatu či kouřotěsná ochrana.

Jednotlivé modelové řady a bezpečnostní třídy se liší tloušťkou dveří a počtem jisticích bodů. Čím více bodů, tím jsou bezpečnostní dveře účinnější.

Pro dostatečnou ochranu jsou plastové profily Inoutic Eforte zpevněné ocelovou výztuhou. Odolnost rohů zvyšuje ještě zesílená výztuž ze zinkových odlitků. S těmito prvky a bezpečnostní dvoupatkovou zasklívací lištou jsou dveře odolné proti vloupání i mechanickému poškození. Více na www.inoutic.cz. Realizace Šenk OKNA – DVEŘE – ZIMNÍ ZAHRADY s. r. o.

NEDÍLNÁ SOUČÁST

Bezpečnostní parametry dveří nejsou jen otázkou dveřního křídla a zárubní. „Důležité je upozornit, že bezpečnostní dveře je vždy nutné osadit do kovové bezpečnostní zárubně zalité betonem a pro plnou funkčnost využít bezpečnostní kování. Pouze v této kombinaci je možné garantovat ochranu v plné míře. Při výběru bezpečnostních dveří sledujte také kvalitu a typ závěsů a nejen počet, ale i sílu uzamykacích čepů. Ty mohou být pasivní (pevně vysunuté ze dveří v oblasti závěsů, které chrání dveře před vysazením), nebo aktivní vysouvací čepy, ovládané klíčem v zámku. Variantou mohou být také takzvané háky, které nahrazují čepy – tyče,“ popisuje Aleš Ullmann ze Sapeli.

ODOLNÉ, ALE I HEZKÉ

Pokud jde o vzhled bezpečnostních dveří, není třeba se kvůli jejich nadstandardním vlastnostem vzdávat požadavků na estetickou stránku. Základ bezpečnostních dveří sice tvoří pevný rám z tvrdého dřeva nebo kovu s bezpečnostní výplní z různých materiálů, ale pokud jde o výsledný design, můžete dveře bez problémů sladit z jedné strany s dveřmi v domě, z druhé s těmi interiérovými, můžete zvolit prosklení i případné ozdobné prvky. Zatímco povrch exteriérových dveří bývá nejčastěji proveden z vysokotlakého laminátu, plechu či nerezu, u vstupních dveří do bytu se častěji využívá lamino, přírodní dýha či působivé masivní dřevo.

Vchodové dveře NEXT SD101 jsou vhodné k montáži do původních kovových zárubní.
Oceníte je v panelovém nebo činžovním domě, mají výborné protihlukové vlastnosti
a jsou certifikovány 3. bezpečnostní třídou. Od 19 200 Kč. www.next.cz

Vstupní dveře NEXT SD102 vhodné pro rodinné domy. Pořídíte je také ve dvoukřídlé či prosklené variantě. Díky masivní konstrukci splňují nejvyšší požadavky na zabezpečení i na tepelnou izolaci. Od 32 820 Kč. www.next.cz

BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDY PRO BYTY A RODINÉ DOMY:

RC2 – zvýšená ochrana:
Dveře nějakou dobu odolají, nelze je prokopnout, ale dostat se přes ně nemusí být složité.
RC3 – vysoká ochrana:
Novinky v této třídě jsou již tak zabezpečeny, že odolají i 70 cm dlouhému páčidlu nebo ruční mechanické vrtačce.
RC4 – velmi vysoká ochrana:
Na otevření dveří musí být zloděj velice zkušený, při otevírání by však vydával takový hluk, že by jeho činnost nezůstala bez povšimnutí.

KDO JE ZA DVEŘMI?

Vědět, kdo stojí za dveřmi, je velmi důležité, otevřete-li komukoli, ani bezpečnostní dveře z nejvyšších tříd vás a váš majetek neochrání. Klasické kukátko je v oblibě i dnes, ale můžete jít s dobou. Trendy jsou elektronická kukátka, která zprostředkovávají obraz přede dveřmi na displeji v interiéru. Díky inteligentním systémům se ale před své dveře můžete podívat i třeba z práce. To se hodí, pokud jsou doma jen děti. Zvoní-li pošťák, otvírat mu nemusejí, je-li to kamarád, proč ne. Vy nicméně – opět na dálku – můžete zamezit přístup i jemu…

Bezpečnostní dveře RC3 GOLIAS lze sladit s dveřmi v interiéru a z druhé strany mohou mít zcela jiný design. SAPELI nabízí z každé strany dokonce jiný model dveří (při kombinaci stejného povrchového materiálu). Zvukotěsnost 43 dB, požáru odolají minimálně 30 minut. Více na www.sapeli.cz.

ČÍM SI ODEMKNETE?

K otevírání dveří mohou sloužit různé prostředky. Bezpečnostní klíče mají mnohdy chráněný profil, zámek můžete mít jeden nebo více, zamykání klasické mechanické pomocí klíče, chytré elektronické prostřednictvím otisku prstu, pomocí čipu, bezdrátové klávesnice, ale třeba i na dálku mobilním telefonem.

JAK JE TO SE ZÁRUBNĚMI?

Při koupi bezpečnostních dveří nesmíte zapomenout na bezpečnostní zárubeň. Certifikovaný prodejce vám ji ke dveřím nabídne automaticky. Bezpečnostní zárubeň je několikanásobně zesílena v zámkové části, není možné ji promáčknout nebo roztáhnout. „Některé modelové řady bezpečnostních dveří je možné osadit i do stávajících bezpečnostních zárubní, ale dejte pozor zejména u starších zárubní. Hrozí jejich nerovnost, následně netěsnost dveří a celkově špatná funkce dveří a bezpečnostních prvků,“ varuje Lukáš Smetana z ProBydlení.cz.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Edit: