Chata jako kajuta lodi

Rozlohou nevelká chata, umístěná v zeleni nad Vranovskou přehradou a maskovaná modřínovými prkny, překvapuje vším, co se pod její střechu vešlo.

Pohled na vstupní část domu s úložištěm na dřevo. Konstrukci chaty tvoří masivní dřevěné CLT panely Novatop. foto BoysPlayNice

Jako v kajutě lodi si mohou připadat obyvatelé menší dřevěné chaty ve Vranově nad Dyjí. Vnitřek je prakticky uspořádaný, v podstatě tu nic nechybí. Nabízí zázemí rodině majitele, ale i návštěvám. Poskytuje dostatek prostoru k večernímu posezení i spánku. Interiér domu je propojený, zároveň ale podkroví poskytuje dostatek soukromí. Místnosti obklopené smrkovým dřevem nabízejí útulné útočiště a velké prosklené plochy pak dechberoucí výhled na vodní hladinu.

Stavba byla dokončena v roce 2021, projekt vznikl roku 2015 (projekční tým vedl Bc. Jan Švarc). foto BoysPlayNice

Může za to děda

Na počátku bylo dědictví, kdy investor získal po dědečkovi malou chatu na břehu Vranovské přehrady. Studio Prodesi/Domesi pak oslovil s konkrétním zadáním: Přál si dřevěnou chatu na stávajících základech, zahrnující vše, co dnešní moderní dřevostavby umožňují, která bude pohodlným útočištěm rodiny o víkendech či dovolených. Ocenil, že na Prodesi, specializující se výhradně na dřevostavby, navazuje společnost Domesi, která jejich projekty realizuje. Obě firmy, které založili architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček, jsou klientům společným partnerem, a to od zajištění stavebního povolení až po předání klíčů od nového domu. Na svém kontě mají přes dvě stovky realizovaných staveb ze dřeva, a to jak rodinných domů podle individuálních návrhů, dřevostaveb na klíč, tak i moderních veřejných budov.

 

Malý půdorys

Architekti se museli vypořádat především s lesním charakterem pozemku a také s půdorysem původní chaty, který dřevostavba nesměla překročit (zastavěná plocha je 43 m², užitná pak 65 m²). Jak říká architektka Klára Vratislavová: „Návrh domu a interiéru probíhal ‚ruku v ruce‘ – současně tak, abychom dokázali dobře využít každý centimetr místa, které nám původní dědova chatička vymezila.“ A tak se na nevelikou plochu přibližně 5 x 8,5 m vešla jídelna a obývací pokoj v jednom s velkorysým výhledem na vodní hladinu, prostorné zádveří s lavicí k přezouvání, koupelna, samostatná toaleta, komora, a dokonce i technická místnost.

 

Šikovné patro

V patře vznikla jedna větší a jedna menší ložnice a také šatna. „Patro jsme vymýšleli ‚naruby‘, než jak je zvykem. Nejdříve vznikaly potřebné prostory pro ložnice a pak jsme střechu ‚okrajovali‘ tak, aby hmota domu byla co nejmenší. Naším cílem bylo navrhnout stavbu, která se pokorně zapojí do zeleného svahu nad vodní hladinou, kde stojí převážně skromné staré chatky,“ doplňuje Klára Vratislavová.

 

Jako na lodi

Kajuta lodi byla inspirací nejen vzhledem k blízkosti vodní hladiny, ale především při navrhování interiéru – vše je prakticky uspořádáno na malém prostoru, využitý je doslova každý centimetr, ostatně stejně jako v kajutě. V domě se skrývají nenápadné úložné prostory, každičká věc má své místo. Působivý je také kontrast mezi exteriérem a interiérem. Zvenku je dům hmotově čistě funkční, materiálově skromný. Uvnitř naopak moderní, prostorný, propracovaný do každého detailu.


Ing. arch. Klára Vratislavová
hlavní architekt, návrh interiéru

Ing. arch. Pavel Horák
architekt a spoluzakladatel Prodesi/Domesi

Ing. arch. Václav Zahradníček
architekt a spoluzakladatel Prodesi/Domesi

Architekti získali řadu tuzemských i zahraničních ocenění: například 3x Big See Awards v Lublani či z poslední doby cenu Dřevěná stavba roku 2020 v kategorii Moderní stavby za realizaci mateřské školy ve Všetatech. Pravidelně přednáší o problematice dřevostaveb na univerzitách, odborných školách a veletrzích, publikují články o novinkách v oboru v odborné literatuře a pořádají Salon dřevostaveb – unikátní přehlídku moderní architektury ze dřeva, která představuje nejlepší stavby, které za poslední rok vznikly.
prodesidomesi.cz


 

 

text redakce

foto BoysPlayNice

Datum vydání: 2. 9. 2023

Edit: