Domácí sanita

V pohotovostním stavu vzhůru zvednuté, nebo esteticky a bezpečně položené, uzavřené víkem? Názory se různí, většinou podle toho, zda jste žena nebo muž. Nebudeme zbytečně rozdmýchávat domácí spory, klukům na soutěže „Kdo vejš a kdo dál“ kupte raději pisoár a pojďte se podívat na malou přehlídku, z čeho můžete mezi toaletami vybírat.

Jako první a nejdůležitější musíte učinit rozhodnutí, zda chcete toaletu zavěšenou nebo upevněnou do podlahy. Obě skupiny mají své příznivce a  není třeba hanět jednu na úkor druhé, záleží opravdu jen na tom, které provedení se vám více zamlouvá. Díky předstěnovým systémům lze zavěšenou toaletu instalovat i tam, kde by to dříve bylo velmi složité nebo nemožné, máme na mysli například panelákové jádro. Závěsné provedení usnadňuje úklid, výhodou je možnost zavěšení do libovolné výšky, nevýhodou vyšší cena způsobená především složitější montáží vestavné nádrže. Na rozdíl od  klasických kombinovaných klozetů pak ovšem nádržka nezabírá v místnosti prostor a lze nad ni vytvarovat praktický odkládací sokl nebo umístit úložnou skříňku. Ani tlouštíci se závěsné toalety obávat nemusejí, výrobci uvádějí nosnost až 400 kg, teoreticky se na  toaletu může postavit celá rodina akrobatů.

2

WC štětka Flower Power od značky BALVI. Rozměry 44 x 11 x 13 cm, prodává NAOKO.

1

Závěsnou toaletu a bidet s názvem Pear2 (hruška) navrhla po úspěchu své první řady Pear známá designérka Patricia Urquiola. Sanita se prodává v bílé barvě, nebo s černými boky zdůrazňujícími objem. Vyrábí Agape, prodává IL BAGNO.

Pro velmi malé toaletní místnosti existuje i  „vyosený“ typ, mísa zadní částí připevněná ke zdi a tělem stočená do strany. Uplatní se třeba v rohu, v blízkosti dveří, nebo pod podkrovní šikminou.Stojící klozety prošly za léta své existence dlouhým vývojem, mezi poslední vylepšení náležejí například odhlučněné nádržky, které oceníte hlavně v noci, nebo nádrže s izolační vrstvou, na níž se nesráží nepříjemná vlhkost do kapek. Stojící variantu můžete pořídit buď jako kombi-klozet se splachovací nádrží jako součástí toalety – tento typ potřebuje více prostoru, ale je velmi vhodný například jako snadno instalovatelná náhrada klasické toalety s odpadem do podlahy –, nebo jako samostatnou mísu s nádrží zabudovanou do zdi. Výhodou stojící toalety je nižší pořizovací cena, pro někoho důležitý pocit stability při používání mísy a klasický vzhled zařizovacího předmětu. Nevýhodou je pevně daná výška klozetu, vyšší a starší lidé by měli při výběru dávat větší pozor, aby se jim na toaletu dobře sedalo a zvolit záchod co možná nejvyšší. Součástí toalety má být pokud možno alespoň malé umývátko na ruce. Při pokládce keramické dlažby a obkladu (nejen v této místnosti) by měl řemeslník dbát na správný spárořez, obzvláště pokud jste zvolili velkoformátovou dlažbu, u které je nevhodná pokládka v tomto případě vidět nejvíce.

3

Nabízejí SIKO KOUPELNY.

4

Dva v jednom, v lavičce decentně ukrytá toaleta a bidet G-Full značky Hatria. KERAMIKA SOUKUP

DÁMY UVÍTAJÍ…

V našich končinách už také poměrně zdomácnělo užívání bidetu, které bylo dříve vlastní spíše jižním národům. Přestože bidet intimní partie oplachuje vodou, jeho umístění do koupelny by bylo chybou, patří do  blízkého sousedství klozetu, abyste stačili jen jednoduše přesednout o  mísu vedle. Nyní mluvíme o  ideálních podmínkách, toaletě oddělené od  koupelny, tyto místnosti se v současné době propojují spíše při rekonstrukcích, z prostorové nouze, u malometrážních a single bytů. Máte-li možnost, v projektu domu nebo bytu z provozních důvodů požadujte koupelnu a toaletu oddělenou, v případě jejich propojení pak přidejte raději ještě jednu samostatnou toaletu, aby se členové rodiny navzájem nerušili. Bidet potěší hlavně ženskou část rodiny, usnadňuje očistu intimních partií, zlepšuje také hygienu při poporodní rekonvalescenci u maminek, a v neposlední řadě ulehčuje osobní hygienu dětem (a tím i  jejich rodičům, navíc odpadá nutnost použití neekologických vlhčených ubrousků). Stává se neocenitelným pomocníkem pro osoby starší a se sníženou pohyblivostí. Výrobci nabízejí rovněž modely 2 v 1, čili toaletu s funkcí bidetu. K dostání jsou i elektronické modely bidetů či nástavných sedátek, kde si nastavíte komfortní teplotu a tlak vody, program oplachování, například pulzační, vhodný pro obě pohlaví, jemný přední oplach pro ženy, osušení po mytí… Elektronické typy jsou vybaveny i dětskou pojistkou či dálkovým ovládáním. Někteří lékaři přisuzují bidetu i dobré výsledky při prevenci hemeroidů, zánětlivých a dalších onemocnění v oblasti genitálií a konečníku.

5

Sanitární řada Pearl je vlajkovou lodí španělského výrobce Vitruvit, prodává PERFECTO DESIGN.

6

Díky instalačnímu systému GEBERIT jako uživatel toalety vidíte jen splachovací tlačítka a klozet samotný.

PÁNSKÁ RADOST

Pisoár nebo také urinál se z pánských toalet při restauracích a z veřejných záchodků už pomalu stěhuje i do našich domovů, což vícemužné rodiny s nadšením vítají. Pro domácí užití bývají určeny subtilnější typy než s jakými se setkáme ve vytíženém provozu, tady stačí hloubka (rozuměj vzdálenost venkovní hrany pisoáru od stěny) zhruba třicet centimetrů. Na splachování moderním pisoárům postačuje i pouhý litr vody. Některé typy se vyrábějí rovnou bez tlačítek, ke spláchnutí dá pokyn automatický systém s pohybovým senzorem. I u urinálu je třeba dbát na vhodné výškové umístění, platí, že zavěšení nebo zvolená výše stojacího pisoáru by se měla řídit nejvyšším mužem v rodině. Z hygienických i estetických důvodů by mnoho dam i v tomto případě vybralo raději model uzavíratelný víkem, praxe však radí – smiřte se s vnitrodruhovými rozdíly a nechte chlapy v klidu.

7

Toaleta a bidet ze série Khroma značky Roca nabízí k bílé sanitě pět barev víka.

8

Oblý urinál z řady Il Bagno Alessi One se nabízí v provedení s poklopem. LAUFEN

9

Ovládací deska Visign for Style 12 je nyní k dostání v devíti dalších skleněných variantách. Zajímavá kombinace materiálů je dána konkrétním provedením ovládacího tlačítka: buď ladící jednotabulkové bezpečnostní sklo, plast v alpské bílé, nebo jako zde chromovaný plast. VIEGA

Foto: archiv firem

Datum vydání: 18. 4. 2016

Edit: