Hra světel a vody

Tento způsob bydlení zdá se mi velmi šťastný, chtělo by se říci při pohledu na vodní hladinu odklopující členitý dům. Molo vybízí k procházkám, meditaci a posezení, interiér domu je prozářen originálními svítidly. Zvláštní nálada tohoto místa a prostoru se zkrátka vznáší ve vzduchu.

Autorem a zároveň majitelem je mladý architekt Antonín Jurica. Chtěl si postavit moderní dům, který si ušije přímo na míru svým představám a danému místu. Výchozím bodem architektonického projektu byla vodní nádrž. Určil její tvar a velikost a pak navrhl koncepci, velikost a vnitřní dispozice domu, který ji obklopuje. Dům samotný vystavěla stavební firma v průběhu jednoho roku.

3

2

Terasa je druhým obývacím pokojem. Díky materiálu Twinson je snadné ji udržovat čistou.

1

Proč dům s molem? Šlo o sen, záměr, či jen logickou konstrukci? 
Odjakživa jsme toužili po domu s vodní plochou. Ve chvíli, kdy jsme objevili tento pozemek, věděli jsme, že si svůj sen můžeme splnit. Pozemek je sice relativně malý, ale vodní plocha jej rozšiřuje a dává mu jinou barvu, vůni a rozměr. A také život, neboť ji obývají jeseteři a rostou v ní lekníny. Chtěli jsme, aby obytné prostory navazovaly na vodu, velké prosklené dveře z terasy vedou do jídelny a kuchyně. Jezírko částečně zachází i pod terasu, je lemované lávkou, úzká část jezírka přináší vodu i pod neotvíravá okna obývacího pokoje. Terasa ve tvaru L nabízí dostatek místa pro odpočinek. Na její široké plošině stojí zahradní nábytek, gril a zapuštěná vířivá vana přístupná z ložnice. Navazuje krytá část s koupelnou, obložená kamenným obkladem. Uprostřed terasy je podsvícená deska z mléčného skla, která slouží také jako přístup k filtracím jezírka. Terasa je z dubových fošen lakovaných do hnědé barvy. Celý tento otevřený prostor si velmi užívá náš pes Harley, má se kde proběhnout a co chránit.

Exteriér domu souzní s okolní krajinou a prostředím. Jak jste toho dosáhli? 
Dům má tvar písmene L, a to nejen kvůli jezírku, ale také kvůli odhlučnění od místní komunikace. S ohledem na okolní zástavbu je dům kompromisem mezi modernou a klasickým rodinným domem. Jeho členitou vizáž a kaskádový efekt vytvářejí čtyři pultové střechy s bočními atikami, přičemž na jedné jeho části je pomocí atik vytvořen efekt ploché střechy. Stavebně jde o jednopodlažní bungalov, v jehož nejvyšší části se nachází mezonet s pracovnou. Jako konstrukční řešení jsem použil kombinovaný stěnový systém. Jednotlivé členité plochy exteriéru domu jsem potřeboval dále strukturovat i barevně a výtvarně, proto jsem zkombinoval různé materiály a prostředky, jako je bílá mnichovská omítka, kamenný obklad, hliníkové předokenní žaluzie, přiznané přesahy krovu a střechu z šablon Ruukki. Podlouhlé trámy krovu v barvě palisandru, úzká okna pracovny a přístřešku morfologicky ladí s dřevěnými palubkami nádrže. Soubor kamenů na zahradě byl přivezen až po dokončení stavby z místního lomu a pomocí jeřábu nainstalován do současné podoby.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Výměra pozemku: 1500 m2
Zastavěná plocha: 220 m2
Obestavěný prostor: cca 1100 m3
Vnější rozměry objektu: 17,8 x 16,8 m
Celková výška objektu: 6,2 m

4

Osvětlení je rozděleno na funkční a doplňková světla. Ve vstupní chodbě a na schodiště zkombinovali dvě řady světel, stropní a LED svítidla Corona.

5

6

Domácí si moc pochvalují elektrické podlahové vytápění – tepelnou pohodu mají skvěle zajištěnou, a navíc do interiéru nijak nezasahují radiátorová tělesa.

7

Přibližte nám, jak se zajímavý exteriér propisuje do interiéru domu a jeho dispozic? 
Vnitřní dispozice opravdu již na první pohled vycházejí z exteriéru. Interiéru hlavního obytného prostoru (tvořeného kuchyňskou, jídelní a obývací částí) dominují přiznané dřevěné lepené vazníky, horní patro pracovny se schodištěm a velké prosklené plochy oken a dveří. To posloužilo k otevření vnitřního prostoru směrem ven. Obývací části vévodí masivní hmota krbu obložená jedním kusem technického kamene a jídelnímu prostoru velký skleněný stůl s kamenným podstavcem a masivními dřevěnými nohami v barvě ořechu. Chtěli jsme pohodlné relaxační křeslo a víceúčelovou nastavitelnou sedačku od české firmy Böhm. A díky snímatelným potahům se i ta bílá snadno udržuje v čistotě. Zelený koženkový vak lze přesunovat kamkoli, nejvíce si na něm ale lebedí náš Harley. Oproti obýváku a kuchyni je nad jídelní částí zvýšený strop, a to díky volnému prostoru pro schodiště mezonetu. Opticky jej snižuje jediné závěsné svítidlo, záměrně tvarově totožné se stolem pod ním. Mystic kuchyň je útulně schována pod horní pracovnu, kuchyňský nábytek svými liniemi a barvou souzní se stropními dřevěnými trámy a podnoží jídelního stolu. Linka je vyrobena na míru v kombinaci bílého lakovaného dřeva a dýhy v barvě ořech od firmy Sýkora. Barvu ořechového dřeva má ve společném prostoru i polička pod televizí, schodiště a podlaha. Celý interiér domu sjednocuje laminátová podlaha Balterio, elektrické podlahové vytápění a kombinace šedé a bílé omítky. Funkčně je dům rozdělen na noční část s ložnicemi a koupelnou a denní část s otevřeným prostorem obývacího pokoje, jídelny a kuchyně. Noční a denní část propojuje také venkovní terasa. Do domu se vstupuje hlavním vchodem ze severovýchodní strany a hned v předsíni je podle mého návrhu vyrobená odkládací a úložná stěna. Na této straně se také nachází dětský pokoj, který má horizontální a vertikální štěrbinovitá okna.

8

9

Měkký světelný efekt stropních svítidel Quadra Corona odlehčuje celou kompozici. Přiznané trámy stropu výtvarně souzní s vestavěnými policemi stěny.

10

Netradiční a výtvarně zajímavá světla jsou třešničkou na dortu. Co jste od svítidel vyžadoval? 
Je to tak, světla umějí prostor dále dotvořit a segmentovat, ale já kladl velký důraz také na funkčnost a flexibilitu. Jako architekt navrhuji a vytvářím komplexní řešení i detaily pro své klienty. Hledal jsem někoho, kdo by totéž zařídil pro mne, a zalíbila se mi minimalistická světla od českého výrobce Luxlighting. Jsou originální a mají různá technická vylepšení. Kryty svítidel plují na magnetickém polštáři, vyrábějí se v různých designech. Například kryt svítidla Quadra je možné bez použití nářadí jednoduše vyměnit za jiný tvar a tím přizpůsobit jeho vzhled nově uspořádanému interiéru. Materiály většiny světel tvoří praktická broušená nerez v kombinaci s odolným mléčným sklem, LED svítidla jsou dokonce montovatelná do běžné krabičky pro vypínače. O firmě jsem se doslechl od jejich spokojeného klienta, a tak jsem je oslovil. Zjistili, co si výtvarně představuji a jaké praktické použití potřebuji, a pak mi sami vybrali svítidla a navrhli rozmístěni v místnostech. Světla splnila má očekávání – jsou svěží, jednoduchá a precizní.

11

12

13

14

Uložit

Datum vydání: 5. 8. 2015

Edit: