Jak si vybrat správnou matraci na poprvé?

Chcete si vybrat tu správnou matraci, abyste se dále nebudili s bolestí v zádech nebo za krkem, celkově rozlámaní a bez energie? Nevíte si rady, čím se při nákupu matrace řídit? Tento článek Vám poradí, jak vybrat vhodnou matraci hned na poprvé a zbavit se tak problémů, které jsou spojené s nekvalitním spánkem.

Hodně lidí při výběru matrace hledí na cenu a pro svůj spánek volí jen levné matrace. To není rozhodně optimální. Cena by totiž neměla hrát hlavní roli. Naopak byste se měli spíše zaměřit na podstatnější vlastnosti – tvrdost matrace, rozměry matrace, materiál či nosnost matrace.

Jak zvolit tvrdost matrace?

Tvrdost matrace je velmi důležitý parametr. Obecně platí pravidlo, čím je hmotnost člověka vyšší, tím tvrdší matraci by měl mít. Kromě toho byste měli brát také v potaz, v jaké poloze nejčastěji spíte-na zádech, na boku, na břiše nebo časté střídání poloh.

Poloha na zádech

Pokud spíte nejčastěji na zádech, ideální je tvrdší matrace. Na tvrdší matraci se váha našeho těla rovnoměrně rozloží a páteř tak bude mít pevnou oporu.

Poloha na boku

Při poloze na boku vzniká rozdílné zatížení na plochu matrace. Některé části našeho těla (ramena, boky, kolena) zatěžují matraci více než jiné části (např. stehna, krční páteř, chodidla). U této polohy je tedy vhodná středně tvrdá matrace. Příliš tvrdá matrace by mohla v této poloze způsobit deformaci páteře.

Poloha na břiše nebo časté střídání poloh

Pokud nejčastěji spíte na břiše nebo během spánku vystřídáte mnoho různých poloh, je vhodné vybírat také mezi středně tvrdými matracemi.

Z našich zkušeností ale vyplívá, že tvrdost matrace vnímá každý trochu jinak. Pokud je to možné, doporučujeme matraci nejprve vyzkoušet nebo vycházet z vlastních zkušeností.
Standardně se označuje tvrdost číslicemi 1–5, přičemž vyšší číslo znamená větší tuhost matrace.

Jaké jsou rozměry matrace?

Podstatnou roli hrají také rozměry matrace. Ideální délka matrace by měla činit o 20 cm navíc než je Vaše výška. Šířka matrace by měla být 90 cm či více a výška matrace, která ovlivňuje její kopírovací schopnost, by měla být vysoká alespoň 16 cm.
Standardní rozměry matrací pro jednolůžko: 100×200, 90×200, 90×195, 90×190, 90×180, 85×195 cm.
Pro děti a dorost: 80×200, 80×195, 80×190, 80×180, 70×200 cm.
Francouzská lůžka: 140×200, 120×200 cm.
Pro dvoulůžka: 200×200, 180×200, 160×200 cm.
Pokud máte postel atypických rozměrů je možné vyrobit i matrace na míru.

Jaké jsou dostupné materiály?

Při výběru je důležité hledět také na materiál. Ten je třeba vybírat obezřetně, neboť s ním bude Vaše tělo v kontaktu zhruba 8 hodin denně. Při zvolení materiálu tedy musíte mít naprostou jistotu, že Vám materiál matrace bude naprosto vyhovovat a poskytne Vám ortopedickou oporu těla. Kromě toho také dbejte i na kvalitní povlak matrace. Ten musí být dobře udržovatelný, prodyšný a savý.

Na trhu jsou k dispozici pěnové matrace vyrobené z klasických PUR-polyuretanových pěn známých pod označením Molitan, HR studených pěn ( High Resilience ) s velkou pružností a paměťových pěn, které reagují na teplo a přizpůsobují se tvaru těla. Dále si můžete vybírat také z latexových matrací, které jsou velmi měkké a pružné. Mezi klasiku se řadí matrace pružinové nebo taštičkové. Ty zajišťují optimální rozložení hmotnosti, jsou vzdušné a v kvalitním provedení mají také dlouhou životnost.

Co znamená nosnost matrace?

Nosnost matrace hraje při výběru rovněž podstatnou roli. Ta se odvíjí podle hmotnosti uživatele. Bez toho nelze zvolit vhodnou matraci, která zajistí kvalitní a zdravé spaní. Většina prodejců uvádí u matrací maximální zatížení, při kterém si matrace zachová všechny ortopedické vlastnosti. Berte však na vědomí, že toto číslo je mezní hodnota a měli bychom mít tedy vždy dostatečnou rezervu.

Co jsou zdravotní matrace?

Označení „zdravotní matrace“ není přesné – správně by mělo být označení „zdravotnický prostředek“. Takové matrace prošly klinickými testy a mají k tomu odpovídající certifikát. Jsou také zařazeny do snížené sazby DPH. Při testování se ověřuje, že splňují kvalitní parametry z hlediska hygieny spánku, a to jak konstrukcí, materiálovým složením, tak i použitými potahovými látkami. Zákazník má tak jistotu, že tyto matrace jsou vhodné pro zdravé spaní.
Rádi zodpovíme jakékoliv Vaše dotazy na tel. čísle: 777201080 nebo pište na info@matrace-store.cz
Další informace najdete také přímo na stránkách e-shopu www.matrace-store.cz

Edit: