Jarní úklid

Ke každoročním jarním rituálům ve většině domácností patří velký úklid, který ji má zbavit nejen prachu a špíny, ale také všeho starého a nepotřebného a připravit ji na aktivnější období roku.

Věřte, že tento zvyk, zděděný po předcích, má svůj smysl. I když se v průběhu roku úklidu pravidelně věnujete, jarní „očistnou kúru“ bytu zaměřte právě na taková místa, na která nezbývá při pravidelném gruntování čas a energie. Vnitřní prostory skříní i dalších úložných prostor, záclony a závěsy, okna a parapety, potahy sedacího nábytku, koberce, rohožky, radiátory…, to vše si zaslouží alespoň jednou ročně důkladnou očistu.

Zatímco u fólií nebo stříkaného laku na povrchu dvířek je poškození lesklého povrchu většinou nevratné, s akrylátovým povrchem T.acrylic se nemusíte bát. Povrch o síle 1,4 mm je v celé své tloušťce probarven, takže při běžném poškození nedojde k narušení spodní vrstvy či změně barevnosti. Více na www.trachea.cz

Pomůže vám technika i chemie

Abyste se zbytečně nenadřeli, využijte služeb šikovných domácích elektropomocníků a úklidových pomůcek. Do úklidu kromě vysavače, pračky, sušičky, myčky, parního generátoru či napařovací žehličky zapojte také mopy, antistatické prachovky, houbičky, kartáče, papírové utěrky, antibakteriální hadříky a celou baterii účinných pracích a čisticích prostředků. Neobejdete se ani bez gumových rukavic, jež ochrání vaše ruce. Některé modely zároveň pohltí pot a ošetří pokožku rukou – například napuštěným krémem s výtažky heřmánku, aloe vera a podobně.
Vytírání podlahy vám maximálně usnadní mopy s teleskopickými tyčemi a kbelíky vybavené speciálním ždímacím mechanismem. Při úklidu nebudete muset tolik ohýbat záda a ani si příliš nenamočíte a nezašpiníte ruce.

Akumulátorový vysavač Dyson V8 Absolute, bohaté příslušenství, trvale vysoký sací výkon bez poklesu, hmotnost jen 2,6 kg, výdrž až 40 minut, 16 499 Kč. www.dyson.cz

Kde začít?

S generálním úklidem začněte v místnosti, která vám dá nejméně práce a postupujte dále k prostorám s nejfrekventovanějším provozem a s nejvyšší mírou zašpinění. Prví by tedy měla přijít na řadu ložnice, která vám dá nejméně práce, dále obývací a dětský pokoj, poté kuchyně a nakonec si nechte koupelnu a toaletu.
Speciální čas si vyhraďte na spíž, komoru, sklep a půdu. Místnosti, kde skladujete potraviny a nejrůznější osobní věci, je potřeba nejen uklidit, ale také přebrat, abyste tu zbytečně nepřechovávali šatstvo, jež dávno vyšlo z módy či je vám malé, předměty, které nepotřebujete nebo jsou poškozené, a potraviny s prošlým datem spotřeby.

Windomatic, aku vysavač na okna – po umytí je vysaje do sucha, špinavá voda se nasává do integrované nádobky s objemem 100 ml, v provozu až 40 minut, od 999 Kč. www.vileda.cz

V kuchyni

Důkladnou očistu si zaslouží kuchyňská linka. Přestože její pracovní plochu udržujete po celý rok v čistotě, jednou za čas se vyplatí udělat úklid generální, což znamená odstranit všechny kuchyňské pomocníky i drobné elektrospotřebiče, které tu postávají (kávovar, varnou konvici, toustovač, stojan s noži, dávkovač na mycí prostředek, držák na papírové utěrky a další) a celou plochu pořádně umýt a vydezinfikovat. Na závěr se vyplatí otřít celou plochu ještě čisticí utěrkou s dezinfekčními účinky, která působí proti bakteriím, plísním i virům. Při umývání kuchyňské linky nezapomeňte ani na detaily, jako jsou úchytky dvířek a výsuvů, kořenky a dózy pro uchování potravin.

Steam, parní mop s kabelem, k úklidu využívá horkou páru bez použití chemikálií, postačí čistá voda, od 1890 Kč. www.vileda.cz

Péče o elektropomocníky

Vaši pozornost si žádají i často používané elektrospotřebiče – vnitřní prostor trouby, mikrovlnky, pračky i myčky, výměna či vyčištění filtrů u digestoře, odvápnění kávovaru, vyčištění odpadu u dřezu a další podstatné detaily.
Zvláště vnitřek trouby může dát zabrat. Nepoužívejte čisticí písky ani krémy, které mohou povrch poškrábat. Vytvořili byste tak v povrchu mikroskopické trhlinky, do nichž se snáze uchytí nečistoty a mastnota. Nejvhodnější jsou pěna, sprej či gel přímo určené na čištění trouby. Před samotným čištěním se vyplatí zahřát troubu krátce na cca 50 °C a pak aplikovat přípravek nejdříve na dno, na boční stěny a nakonec na strop. Nezapomeňte na rošty a vnitřní stranu skla dvířek. Přípravek nechte působit podle pokynů v návodu – většinou nejdéle 30 minut a poté jej smyjte čistou teplou vodou.

Pro úklid postele je ideální antibakteriální vysavač Raycop, který pomocí UVC lampy odstraní z matrací, lůžkovin a dalších textilií roztoče, bakterie, viry a plísně, cena 6990 Kč. Více na www.raycop.cz.

Jak na lesklá dvířka nábytku

Líbí se vám nábytek s povrchy a dvířky vyvedenými ve vysokém lesku? Aby si povrch nábytku s foliovanými nebo akrylátovými dvířky ve vysokém lesku zachoval dlouho svůj vzhled v nezměněné podobě, dbejte na to, aby čisticí prostředky neobsahovaly aromatické uhlovodíky, estery, ketony, halogenované hydrokarbonáty nebo alkohol v koncentraci nad 25 %.
„Nedoporučuje se také použití detergentů na bázi octa nebo abrazivních prostředků, které by mohly způsobit poškrábání lesklého povrchu. Vhodné není ani čištění pomocí saponátů a látek založených na bázi alkoholu nebo rozpouštědel reagujících s akryláty, například toluen, aceton či benzín. Nezapomínejte ani na to, že čisticí prostředky by měly být vždy zředěny teplou vodou,“ upozorňuje Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Lak s leskem

K čištění lakovaného nábytku s lesklým povrchem je možné standardně použít vlhkou utěrku či houbičku, případně také mýdlovou vodu nebo běžné saponátové prostředky.
„Opět se nedoporučuje čištění pomocí abrazivních prostředků, jejichž použití může mít za následek vznik škrábanců, nebo agresivních chemických prostředků, jako jsou čističe s obsahem alkoholu, aceton nebo benzín, které mohou způsobit ztrátu lesku, nebo dokonce nežádoucí barevné změny povrchu,“ říká Ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas.
Pokud dojde k poškrábání lesklého lakovaného povrchu, lze drobné rýhy a škrábance opravit rozleštěním. Opravu však neprovádějte sami doma, ale nábytek raději svěřte do rukou zkušeného odborníka. Změny barevnosti a jiná poškození způsobená nevhodným použitím chemických prostředků bohužel opravit nelze.

Stále funkční „detaily“

Pravidelný čas na revizi a údržbu věnujte dveřnímu a okennímu kování (kliky, panty, úchytky) a dalším předmětům s povrchovou úpravou z lesklého či matného chromu. Jakým způsobem o povrch pečovat, aby byl neustále krásně hladký a lesklý?
„Častým problémem u lesklého kování jsou malé skvrny na povrchu, jež vznikají v důsledku kontaktu s vodou. Kliku je proto dobré vždy utřít do sucha. V případě drobného ušpinění povrchu zase postačí i obyčejná školní guma, s pomocí které lze skvrny jednoduše vygumovat,“ radí Roman Ulich, designér společnosti M&T, a dodává: „Pro dokonalé vyčištění lesklého povrchu je pak nejlepší volbou čisticí prostředek Sidol. Ten jednoduše nanesete na povrch kliky pomocí suchého hadříku, setřete a vaše klika bude vypadat jako nová.“

Odzimujte i terasu a balkón

Na příjemné jarní a zejména pak letní posezení nachystejte i terasu či balkón. Podlahy snadno vyčistíte vysokotlakým čističem, který můžete rovnou použít i na zahradní nábytek. U přírodních materiálů zkontrolujte, zda není potřeba nová vrstva ochranného nátěru zabraňujícího plesnivění a jiným poškozením. Pokud je to potřeba dopřejte nový nátěr i zábradlí. Důkladně také prohlédněte venkovní rolety a markýzy. „Doporučuji především prohlídku vodicích lišt a kolejnic a plynulost jejich stahování či vytahování. Pokud jsou vybavena elektrickými pohony, i ty by měly projít důkladnou kontrolou a případně seřízením. Nezapomeňte ani na zdánlivé maličkosti, jako kontrola baterií v jejich dálkových ovladačích,“ uzavírá výčet Lubomír Valenta ze společnosti Lomax.

Na svém místě

Díky praktickým kuchyňským vychytávkám budete mít houbičku na nádobí, hadřík i kartáček vždy po ruce. Designéři finské značky Magisso vymysleli magnetické držáky, které umístíte přímo na dřez. Díky nim se vám mycí pomůcky nebudou toulat po kuchyňské lince. Cena za kus 619 Kč. www.bonami.cz

Laminát, dřevo, sklo, nerez ocel, keramika – každý materiál chce své. Používejte čisticí prostředky doporučené na konkrétní typ povrchu.

Čistý vzduch

Nejen čisté prostředí, ale i čistý vzduch učiní z vašeho domova oázu klidu a zdraví. O to se postará čistička vzduchu Smart, kterou nedávno uvedla na trh značka Winix. Kromě inteligentních funkcí je nová řada spotřebičů vybavena aplikací pro ovládání přes mobilní telefony. Můžete si tak na dálku čističku kdykoli spustit, kontrolovat její provoz nebo naprogramovat, kdy se má vzduch u vás doma vyčistit. Více na www.winix.cz.

Probuďte květiny

Pokojové rostliny, které přečkaly zimu ve sklepě či v chladné místnost, přeneste na světlo do teplejší části příbytku, dopřejte jim první vydatnější zálivku a prohlédněte je, zda nejsou napadeny škůdci. Z rostlin odstraňte zaschlé listy a větvičky, u druhů, které to vyžadují, proveďte pravidelný omlazovací střih. Pokojovky, jimž už jsou květináče malé, přesaďte do větších nádob. Postupně začněte i s pravidelným přihnojováním.
Doppio, samozavlažovací truhlík, 180 Kč. Více na www.plastia.cz.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 7. 5. 2017

Edit: