Koupání bez nehod

Je to paráda osvěžit se ve vlastním bazénu! Radost z koupání však může zkazit uklouznutí, někdy i nechtěný pád do vody. Určitě stojí za to věnovat ještě před sezonou pozornost prevenci nebezpečí.

NEPADAT!

Před nechtěným pádem je možné se chránit zábranami kolem celého bazénu. To se nám však z estetických důvodů většinou nechce a větší děti mohou toto zábradlí přelézt. Spolehlivější volbou je zakrýt vodní hladinu bezpečnostní plachtou. Ta nejjednodušší překryje bazén přes jeho okraj, kde se upevní proti posunu. Větší pohodlí nabízejí rolovací plachty, které lze obsluhovat ručně nebo automaticky pomocí hydrauliky. Dokonale poslouží lamelové rolety, které umožní automatické zakrývání bazénu bez použití vodicích lišt, tyčí a lan. Kvalitní lamely spolehlivě unesou i dospělého člověka. Stočená roleta může být umístěna i pod hladinou a nenarušovat tak vzhled bazénu.
O bezpečnost se postará i zastřešení bazénu. Může být i velmi nízké, aby nenarušilo vzhled okolí domu. Sice se pod ním neprojdete, ale můžete si pod skleněnou střechou kdykoli zaplavat. Všechna bazénová zakrytí navíc chrání vodu před padajícími nečistotami, šetří energii na její ohřev a snižují spotřebu bazénové chemie.

NEZAKOPNOUT!

Okolí bazénu je potřeba upravit tak, aby nikde nevznikla překážka, o kterou by bylo možné zakopnout. Dejte přednost zastřešení se zapuštěnými kolejnicemi, nebo zcela bez nich, na trhu najdete typy zastřešení, které umožňují ze tří stran zcela bezbariérový přístup. Dbejte o úklid kolem bazénu, nebezpečnou překážku mohou vytvořit nedbale uložené pomůcky na úklid bazénu.

Automatické lamelové zakrytí bazénu spolehlivě zabezpečí proti pádu, nečistotám, ale i proti odparu vody a udržování teploty vody. Je testováno na zatížení do 100 kg. desjoyaux.cz

NEUKLOUZNOUT!

Uklouznout na mokrém povrchu kolem bazénu je nesmírně snadné. Nemusíme proto zdůrazňovat, že je třeba vybírat materiály, které se za mokra nepromění ve skluzavku. Nejlépe takové, u nichž výrobci deklarují, že se jedná o protiskluzovou úpravu i pro bosé nohy, a pro užití ve vlhkém externím prostředí. Jak snadno, respektive nesnadno uklouznete, se nejčastěji popisuje koeficientem protiskluznosti podle německých norem, od R9 do R13. K bazénu proto volte minimálně R11. To, že je povrch vhodný i pro bosé nohy, označují písmena A, B, C s tím, že C zabraňuje uklouznutí nejlépe. Bohužel dopátrat se těchto údajů, není vždy snadné, někdy jsou nahrazeny piktogramy, někdy jsou uváděny jinými údaji, proto je často potřeba zapátrat v technických listech. Pátrání se však vyplatí, bezpečný pohyb kolem bazénu vám bude odměnou.

Bezkolejnicové zastřešení Desjoyaux nenarušuje okolí bazénu drážkami, v nichž by se mohly držet voda a nečistoty a hrozilo by zakopnutí či uklouznutí. desjoyaux.cz

VHODNÉ MATERIÁLY K BAZÉNU

Beton – vhodný díky protiskluzové struktuře i tím, že dobře absorbuje vodu, dokáže imitovat přírodní materiály. Vhodnější jsou velkoformátové dlaždice, aby vzniklo minimum spár, případně litý beton. Velice dobře působí vymývaná dlažba, jejíž povrch tvoří oblázky a příjemně se po ní chodí.
Keramická dlažba – vyznačuje se skvělou údržbou a množstvím dezénů. Musí být perfektně položena na rovný a únosný podklad, nebo speciální terče, jinak má tendenci praskat. Výhodou může být i to, že stejný materiál lze použít na terase i v interiéru.
Dřevo – pro venkovní použití se hodí buď exotické dřeviny, nebo dřevo tepelně zpracované – thermowood. Protože je dřevo přirozeně kluzké, musí být prkna opatřena protiskluzovou úpravou. Nevýhodou je, že dřevo vyžaduje alespoň jednou za rok ošetřit speciálním olejem.
Kompozity – neboli dřevoplasty téměř dokonale imitují dřevo, vyrábějí se z dřevité nebo celulózové směsi s plastem a kombinují tak vlastnosti těchto materiálů. Nehrozí vznik třísek, povrch je odolný vůči poškrábání, neklouzavý, materiál je tvarově stálý.
Kámen – lákavý přírodní materiál, cenově však nákladný, za mokra může hrozit uklouznutí. Častěji se proto kolem bazénu setkáte s kamenným kobercem, litou směsí jemných přírodních oblázků a pojiva. Výhodou je celistvá plocha beze spár, odolnost a vysoká protiskluznost.

Bazénový bezdrátový alarm Elbo-073 upozorní na pád dítěte do bazénu či návštěvu nezvaného hosta. citlivost lze nastavit tak, aby například nerušilo jen lehké vlnění způsobené filtrací. hornbach.cz

Bazénový alarm

Předejít neštěstí pomůže bazénový alarm, který napomáhá při dohlížení na dění u bazénu. Automaticky varuje nepřeslechnutelným poplašným signálem, pokud dítě nebo třeba i domácí mazlíček spadnou do bazénu. Bezprostředně reaguje na pohyb vody. Jakmile se voda přestane hýbat, alarm se automaticky po několika minutách sám vypne.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 21. 5. 2019

Edit: