Oblečte stěny do nových šatů

Tapety mají schopnost nejrychleji proměnit atmosféru místnosti. Správný výběr vzorů vtiskne interiéru daný styl, třeba geometrické podtrhnou skandinávský, květinové zase romantický nebo zámecký.

Dnešní interiéry s vytapetovanými stěnami jsou na míle vzdáleny těm, které bývaly v bytech většinou k vidění za dob socialismu. Papírové tapety neoplývaly příliš vkusnými vzory a daly se obtížně odstraňovat. Zato současná nabídka od osvědčených výrobců obsahuje kvalitní druhy tapet s nepřeberným množstvím dekorů pro všechny styly a různé typy místností. A když jednou člověka přece jen omrzí nebo svým vzorem vyjdou z módy, jejich odstranění není nijak těžké. Letošní největší oborový veletrh Heimtextil, který se v lednu již po padesáté konal ve Frankfurtu nad Mohanem, přinesl spoustu novinek. Renomovaní výrobci zde představili své kolekce pro nadcházející sezonu. Opět v nich figurují geometrické vzory, oblíbenou stálicí jsou i rostlinné nebo květinové motivy, které zapadají do trendu oslavujícího exotickou přírodu.

Například německá značka Komar přišla kromě nových fototapet plných úžasných přírodních scenérií také se sérií nazvanou Heritage (dědictví), kde se v hojné míře objevují secesní motivy.

Kolekce My Dream s obrazovými motivy nabízí možnost výroby vlastních rozměrů. Tapeta má v tomto případě rozměr 2,6 x 2,6 m. Cena 6760 Kč. www.vavex.cz

Spolupráce s designéry

Velkým přínosem může být spolupráce výrobců s interiérovými designéry, kteří díky svým zkušenostem dokážou využít vlastností nejnovějších druhů tapet. Dovedou totiž pracovat se vzory a lesklými materiály a vytvářet díky nim zajímavé efekty. Stěny s těmito lesklými podklady vypadají při dopadu světla v každou denní dobu jinak a tím během dne mění atmosféru místnosti. Tapety nacházejí optimální využití zejména v obývacích nebo dětských pokojích a v ložnicích, kde jejich estetický účinek oceníte nejvíce.

Vliesové tapety značky Erismann Bali jsou nehořlavé, omyvatelné, světlostálé, a je-li to nutné, dají se snadno odstranit. Cena 369 Kč za roli. www.tapety.cz

Využití v kuchyni i koupelně

Uplatnění však mohou najít i v dalších místnostech, jako jsou kuchyně, koupelny, chodby nebo vstupní prostory. Tyto místnosti však vyžadují speciální povrchovou úpravu tapet, aby dokázaly odolávat zvýšenému působení vlhkosti, která vzniká při vaření nebo při mytí. Ani tapety určené do vlhkého prostředí by však neměly přijít s vodou do přímého kontaktu, takže se příliš nehodí do sprchového koutu, nad umyvadlo či ke dřezu. Do kuchyní nebo koupelen je vhodné vybírat odolnější vliesové nebo vinylové tapety lepené disperzním lepidlem například značky Pufas. Jejich odolnost můžete také zvýšit ochranným, vodou ředitelným nebo jiným speciálním nátěrem. Tapety se pak díky nátěru snáze udržují. Na zeď nad spodní skříňky kuchyňské linky lze také místo keramického obkladu použít PVC panely. Některé typy svým členěním a vzorem imitují keramické obkládačky, mozaiku nebo cihly. Jelikož jsou plastové, musíte je ale chránit před přímým plamenem a horkými nádobami.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 3. 4. 2020

Edit: