Odrazují vás ceny stavebních materiálů? I přesto se vám oplatí stavět už teď

Zdroj: pexels.com / Life Of Pix

Rozhodnutí pro stavbu vlastního bydlení bývá doprovázeno řadou otázek i pochybností. Pokud jste se také vy ocitli na rozcestí, možná vás od konečného verdiktu dělí už jen aktuální ceny materiálů potřebných pro výstavbu. Dalším neopomenutelným faktorem ale je také růst cen hypoték a nejnovější požadavky na ekologickou stránku bydlení.

Proč se vyplatí postavit si dům bez odkladu?

V posledních letech se sice zvýšily ceny materiálů a staly se obrovským strašákem všech, kteří touží po vlastním bydlení, aktuálně ale dochází ke změně. Ceny materiálů začínají opět klesat a stejný trend pozorujeme také v oblasti hypoték. Proto je ten nejvyšší čas zaměřit se na kvalitní projekty domů a konečně se vydat na cestu za domem svých snů. Nové a vlastní bydlení vám nabízí více výhod, než si myslíte.

Zdroj: pexels.com / Mikael Blomkvist

Kontrola nad bydlením

Pokud se rozhodnete pro stavbu domu, máte v rukou mimo jiné to, jak bude vypadat jeho interiér i exteriér. Do vzhledu stavby tak můžete přetavit všechny vaše touhy, vysněný design, materiály či vybavení. Díky tomu vytvoříte jedinečný prostor pro celou rodinu, kam se budete každý rád vracet.

Energetická efektivnost

Novostavby nabízejí širokou možnost efektivního řešení energií, což se nakonec odrazí v nižších nákladech na provoz. Moderní technologie jsou nejen ekonomické, ale také ekologické. Proto by vás ani vyšší cena materiálů neměla od stavby odradit.

Možnost přizpůsobit budoucí potřeby

Při stavbě domu se každý stavebník snaží do projektu promítnout všechny své aktuální potřeby. Ideální je ovšem poradit se s odborníkem, který dokáže objektivně zhodnotit možné budoucí požadavky na dostavbu či přestavbu, které bude snadné zrealizovat jedině díky kvalitnímu projektu.

Zdroj: pexels.com / Saeed Khokhar

Náklady na údržbu

Koupě staršího domu a jeho následná rekonstrukce nemusí být konečným výdajem na nové bydlení. Skryté závady a nedostatky starší stavby se můžou objevit teprve časem. Při stavbě nového domu se toto riziko snižuje. Pro vás to znamená, že v následujících letech nebude zapotřebí žádný významný zásah, který by mohl nabourat váš rodinný rozpočet.

Šetřete na správných místech

Při stavbě nového bydlení můžete ušetřit nemalé peníze, měli byste ale předem vědět, kde se šetření vyplatí a kde ne. Finální sumu za materiál ovlivníte například využitím různých akčních nabídek prodejců. Dejte si ale pozor, aby se honba za nízkou cenou nepromítla do koupě nekvalitních materiálů. Ušetříte také při výběru jednoduššího designu či vybavení domácnosti. Pomůže vám srovnání cenových nabídek za práci a sledování vývoje cen na trhu. Na druhé straně by se vám šetření na základech, střeše, izolaci, kvalitě oken a dveří či bezpečnostních prvků mohlo do budoucna vymstít.

 

Zdroj: pexels.com / Rudolfo Quirós

Nejlepší je nechat si poradit od odborníků a připravit si celou kalkulaci, včetně ceny za materiál, ještě před samotnou stavbou. Nezapomínejte ale na to, že kvalitní projekt domu tvoří srdce celé stavby a nabízí cestu ke spokojenému bydlení i efektivnímu využití financí během realizace nového domova.

 

Datum vydání: 24. 10. 2023

Edit: