Pracujte v klidu z domova

Vytvořte si v bytě příjemné prostředí, které vyhoví nejen nárokům na druh práce, ale i vašemu vkusu. Důležité je i to, aby umožnilo soustředění.

Uplynulé dva roky poznamenané pandemií covidu naplno odhalily, že open space opravdu není vždy pro práci ideálním místem. Řada lidí musela narychlo řešit vlastní home office někdy i ve velmi provizorních podmínkách za plného provozu domácnosti a střídat se u psacího stolu třeba s několika školou povinnými potomky. V poslední době se sice situace uklidňuje, ale mnoho firem kombinaci práce z domova a z kanceláře stále preferuje.

 

Na velikosti záleží

Pokud se tedy chystáte zařídit si doma pracovní kout, rozhodující roli bude hrát intenzita jeho využití a samozřejmě i vaše prostorové a finanční možnosti. Jestli že potřebujete touto formou řešit svoje pracovní povinnosti pouze příležitostně, stačí vám například sklápěcí stolek nebo skříňka s výsuvnou deskou na psaní nebo na notebook. Trávíteli však doma čas prací každý den, vyplatí se domácí kancelář zařídit prakticky a investovat především do kvalitní, ergonomicky řešené židle. Pracovní místo vyžaduje i výběr vhodného stolu. Pracujeteli výhradně na notebooku, postačí vám menší stolek, pro intenzivnější činnost spojenou se psaním, poznámkami nebo vyhledáváním informací bude optimální kromě velkého, třeba i rohového stolu s nástavcem vybavit kout také nástěnkou, úložnými prostory ve formě kontejneru, polic, většího regálu nebo knihovny.

Pro grafiky, umělce a další

Ve vybavení domácí kanceláře jsou často oblíbené i pracovní stoly na míru složené ze dvou samostatných podstavců a desky, kterou si můžete nechat uříznout na požadovanou velikost podle toho, jak to umožňují rozměry místnosti nebo vyžaduje charakter plánované činnosti. Novinkou, jež získává stále větší popularitu, jsou také výškově nastavitelné stoly, které se ovládají buď mechanicky, nebo elektricky, a je možné u nich pracovat střídavě vsedě a vestoje. Tento způsob je vítanou alternativou k celodennímu stereotypnímu sezení u počítače a pomůže odlehčit unaveným zádům.

Studentský nábytek

Při hledání vhodného zařízení je třeba kromě individuálních potřeb brát v potaz další nábytek v domácnosti a respektovat jeho styl. Například ke skandinávskému vyberte lehký stůl z přírodního nebo bíle namořeného dřeva, k industriálnímu bude pasovat kombinace s černou kovovou podnoží a policemi či regály ve stejném duchu. Do stylu vintage lze zapojit i zajímavý zrenovovaný úlovek z bazaru a koženou pracovní židli. K vybavení kanceláře může posloužit i série studentského nábytku z nabídky specializovaných obchodů. Bývá variabilní, flexibilní a často i barevně nápaditější, než je běžně dostupný nábytek pro dospělé.


Doplňky

K tomu, aby se vám v domácí kanceláři dobře pracovalo, poslouží kromě pohodlné a ergonomické židle a dostatečně velkého stolu také další nezbytné vybavení – organizéry, hodiny, nástěnky, úložné boxy, pořadače, šanony a kontejnery. Pokud si potrpíte na design a chcete mít, než se pustíte do práce, všechno pěkně sladěné, může te vybrat doplňky z jedné série nebo je mít alespoň sjednocené do podobných odstínů či materiálů.


 

 

text Dita Fingerlandová foto archiv firem

 

 

Datum vydání: 17. 3. 2022

Edit: