Výběr vodovodní baterie a umyvadla

Většinou bývají tím prvním, co po ránu vidíme a čeho se dotýkáme – jejich vzhled a fungování nám jitro mohou zpříjemnit nebo naopak. Záleží na tom, jestli jsme si vybrali správnou dvojici. Máme na mysli vodovodní baterii a umyvadlo.

Obě mají velký vliv na celkový vzhled koupelny a vlastně i na její bezchybné fungování, které zase ovlivňuje váš pocit z  pobytu v  ní. Měli bychom tam být rádi, užívat si chvíle při čištění zubů, mytí rukou i dlouhé pohledy do zrcadla. Jak baterii, tak umyvadlu se proto sluší věnovat dostatek času při výběru, abychom nesáhli vedle a zároveň je přizpůsobili a zakomponovali do stylu celé koupelny, aby ladily s obklady, sanitárním vybavením a koupelnovým nábytkem.

2

Lahůdka pro fajnšmekry… Volně stojící umyvadlo Muse z ořechového dřeva (60 x 37 x 85 cm) s připraveným odpadem do podlahy, bez přepadu, cena 168 000 Kč, Catalano, MONDO CERAMICA

1

Originální řešení nabízí umyvadlo Blok, které je celé z přírodního kamene – přesný tvar, čistý design a funkčnost. Menší umyvadlo (40 x 12 cm), matný modrý kámen, 5940 Kč, větší (60 x 38 cm), matný béžový travertin. KERAMIKA SOUKUP

Jako pod vodopádem

Vzhled koupelnových baterií se v poslední době posouvá co nejblíže přírodě, výrobci chtějí, aby vypadaly téměř jako skutečné přírodní zdroje vody. Ve sprchovém koutě máme dešťovou sprchu, vanu napouštíme baterií s plochou výpustí, která připomíná vodopád, a umyvadlové baterie navrhli designéři podle křivek stromů z tropického pralesa. Zřejmě doufáme, že věrným napodobením zvuku a proudu dopadající vody se přeneseme alespoň virtuálně do  opravdové přírody. To se často i podaří, ale musí jít o kvalitní výrobek a dokonalé provedení, pokud možno s dlouhou životností a  ekologickou hospodárností. Pokud jde o materiály, nejčastěji se objevují baterie v povrchové úpravě broušený chrom nebo leštěný nikl, nejkvalitnějším materiálem na tělo baterie je mosaz.

4

Nová řada umyvadlových baterií Allure Brilliant z kolekce Spa Grohe byla inspirována designem světového finančního centra v Šanghaji – zajímavými detaily jsou výřez na konci výpusti, tzv. aqua okno a osazení pák baterie pod úhlem 7 stupňů pro komfortní ovládání. Ceny k doptání v showroomu. GROHE

6

Umyvadlo Ravak Praktik S je příjemně prostorné s dostatečně velkými odkládacími plochami po obou stranách – levá část je níže položená a slouží k odložení mokrých věcí, například mýdla a kartáčku, pravá „suchá“ část je ideální na odkládání fénu, ručníku, holicího strojku a podobně. 6290 Kč. RAVAK

7

Na baterii nešetřete. Dobrá vodovodní baterie vydrží zhruba 15 až 20 let. Vydělte si tedy pořizovací cenu touto dobou a teprve pak se rozhodněte. Dobře zvolená baterie vám vložené peníze mnohonásobně vrátí.

V klidu díky termostatu

Dalším kritériem, které při výběru koupelnové baterie hraje důležitou roli, je její bezpečnost. Tu dokonale zajistí termostatická baterie – nastavíte požadovanou teplotu vody a baterie si ji sama ohlídá, nemůžete se tedy náhodou opařit, což ocení hlavně rodiče malých dětí. Teplotu vody lze samozřejmě kdykoliv změnit, ale pouze s vaším vědomím, nikdy ne samovolně. Navíc celá akce proběhne během několika sekund, což běžná baterie neumí. Tento druh baterie kromě komfortního užívání přináší až 50% úsporu za vodu a energii spotřebovanou na její ohřev. Nemusíte tedy litovat počáteční vyšší investice, bohatě se vám vrátí. Cenově se pohybují od 3000 Kč výše.

8

Vysoká umyvadlová baterie Pura Vida v chromové úpravě. Hansgrohe, nabízí SIKO KOUPELNY.

9

Ergonomie a funkčnost – hlavní přednosti umyvadlové baterie Kludi Balance. Ovládá se pákou umístěnou nad samotnou baterií, snadno a s nezvyklou přesností. Baterie je vybavena integrovaným HotStop omezovačem horké vody a úsporným ECO-s perlátorem a filtrem pro snížení hlučnosti. Nabízí KLUDI.

10

Umyvadlová jednopáková baterie Kludi Kidó v sobě spojuje cenově dostupný design a kvalitní provedení, KLUDI.

11

Inspirace Japonskem nezapře série Kioto – elegantní a harmonická umyvadlová mísa Bol (Roca) a stojánková baterie Axor Starck. SIKO KOUPELNY

S pákou, nebo bez ní?

Páková baterie je momentálně mezi uživateli oblíbenější než klasická kohoutková, protože se rychle ovládá, má lepší citlivost při nastavení vody a z toho vyplývající menší spotřebu. Kohoutkovou baterii využijete třeba při napouštění vody do vany, kdy není nutné mít přesně a rychle nastavený optimální poměr studené a teplé vody – otočíte kohoutkem a napustíte horkou, pak její teplotu doladíte. Současným hitem jsou elektronické bezdotykové baterie, které fungují velmi hospodárně. Vodu pustí pouze v okamžiku přiblížení ruky před infračervený senzor, který reaguje na pohyb, zapíná a vypíná předem nastavený proud vody. Tento druh baterie je ideální hlavně u umyvadel, kde oceníte rychlost a hygienu provozu. Ceny bývají vyšší než u standardních baterií – začínají zhruba na  6000 Kč, setkat se ale můžete i  s  kousky za 20 000 Kč. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv, nepodceňujte technické provedení a kvalitu materiálu a samozřejmě by neměl pokulhávat ani design. Příliš rafinovaný vzhled možná ohromí návštěvu, ale vám každodenní hygienu spíše zkomplikuje – vsaďte na jednoduchost, funkčnost a také snadnou údržbu.

Jaké umyvadlo je moderní?

Mohlo by se říci, že takové, které plně vyhovuje především vám, je vám ušité téměř na míru. Ale i umyvadlové trendy zažívají časté proměny – stále jsou oblíbené klasické a oblé tvary, setkáte se i s umyvadly hranatými, kruhovými anebo s kousky zcela nepravidelných tvarů – ať už z důvodu designového záměru nebo z ryze praktického, aby se pod ně dala umístit například pračka nebo se pohodlně vešly do malé koupelny.

12

13

Hravý design, netradiční boční ovládání a uživatelská přívětivost – hlavní znaky umyvadlových baterií z kolekce Swing. Materiál lesklý chrom, nabízí PERFECTO DESIGN.

Z čeho jsou?

Nejčastěji jsou umyvadla k mání z bílé glazované keramiky, ta je také nejčistším a elegantním řešením pro každou koupelnu. Keramiku lze probarvit, většinou podle přání zákazníka a samozřejmostí bývá i  antibakteriální úprava, která usnadňuje pravidelnou údržbu a čištění. Můžete zvolit umyvadlo ze syntetického kamene, tento materiál se prodává pod mnoha různými obchodními značkami. Je bezespárý, tedy hygienický a  dobře udržovatelný, navíc se snadno vytvaruje do  požadovaného tvaru a  rozměru. Běžně se již prodávají i umyvadla z nerezu, skla nebo dřeva, samozřejmě speciálně upraveného voděodolnou impregnací.

Dbejte na detaily

Krásné tělo umyvadla může pokazit obnažený nevzhledný plastový sifon. Proto se umyvadla často doplňují krytem – keramickým polosloupkem nebo sloupkem. Chromované provedení sifonu již vypadá lépe a není nutné ho schovávat. Tradičním řešením ovšem je umístit pod umyvadlo koupelnovou skříňku, která, když je vybrána citlivě a vkusně, výborně splní obě funkce – ukryje odtokovou soupravu a ještě poslouží jako úložný prostor. Zápustné umyvadlo se instaluje přímo do desky. V tomto případě je nejdůležitějším bodem dokonale a precizně odvedená řemeslná práce, aby nevznikly praskliny v  místech nekvalitních spojů, kterými by pronikala voda a nečistoty – usazovaly by se zde a vytvářely podhoubí pro plísně. Důležitý je i materiál, z něhož je deska vyrobena. Skvělé jsou moderní materiály beze spár (syntetický kámen), případně mramor, žula, sklo nebo nerez, a pokud dřevo, pak jedině s kvalitní hydrofobní úpravou (teak a podobně).

14

15

Vypadá na první pohled jako dvojité umyvadlo, ale je to WC a bidet v jednom. Jde o luxusní záležitost – integrovaný sanitární systém G-FULL, který nejen kombinuje dvě funkce, ale zároveň slouží i jako nábytek – zaklopením dřevěného krytu vznikne lavice se sedákem. Levostranné či pravostranné provedení, cena od 90 000 Kč, vyrábí Hatria, nabízí MONDO

Instalaci svěřte odborníkům

Už při samotném výběru baterie i umyvadla doporučujeme nechat si odborně poradit. Většinou všichni tušíme, že kvalitní baterie má směšovač keramický (říká se mu kartuše), vydrží déle než plastový a nezanáší se vodním kamenem. Ale tím naše znalosti asi končí. Pokud budete na pochybách, vyberte si takového prodejce, který vám navíc k dobrým radám nabídne minimálně pětiletou záruku a v jehož portfoliu jsou zastoupeny produkty od renomovaných světových výrobců. Máte-li vybráno, nechte si vše nainstalovat. Snad jedinou výjimkou jsou baterie nadomítkové, ale u nich si rozhodně předem pečlivě prostudujte návod. Pak byste mohli zvládnout vyměnit nebo připevnit stojánkovou umyvadlovou baterii, nástěnnou vanovou, nástěnný sprchový set a možná bidetovou baterii. O co se ale nikdy sami rozhodně nepokoušejte, je výměna a instalace podomítkové baterie, stojánkové vanové, a  zejména baterie solitérní, která vyžaduje samostatný přívod vody.

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

odborná spolupráce Perfecto Design
Foto: archiv firem

Edit: