Přístup do podkroví a na střechu

Snadný a komfortní vstup do prostor umístěných pod střechou domu či na střechu samotnou umožňují schůdky. Pokud zápasíte s nedostatkem místa uvnitř domu, jistě vám přijdou vhod systémy se skládacím mechanismem, který spoří prostor. Navíc je nanejvýš vhodné, aby také efektivně izolovaly.

Obě podmínky splňují systémy rakouské společnosti Wippro, jež jsou určeny do standardních, ale i nízkoenergetických objektů. Je důležité vědět, že tepelné mosty v konstrukci způsobují kromě nárůstu nákladů na energie i kondenzaci vody v okolí otvorové výplně s následným průnikem vlhkosti do interiéru (potažmo vzniku plísní).

půdní schody

Skládací půdní schody GM-4 Isotec nabízejí ideální poměr cena-výkon. Výborná tepelná izolace. Foto: Wipproschody

Z produktů firmy Wippro uvádíme skládací půdní schůdky GM-4 Isotec, které nabízejí ideální poměr ceny k výkonu. Jejich kvalita se projevuje především ve výborné tepelné izolaci, bezvadné vzduchotěsnosti a požární odolnosti. Skládají se z obvodového kovového rámu a obložky z vysoce kvalitní OSB desky. Ta žádoucím způsobem přerušuje zmiňovaný tepelný most. Výborná tepelná izolace je zabezpečena umístěním spodního víka schodů o síle 10 cm. Jeho jádro tvoří zhutněná kamenná vlna. Dokonalé utěsnění dále zajišťují dvě úrovně kvalitního silikonového a protipožárního těsnění. Hodnota koeficientu prostupu tepla schodů činí U = 0,33 W/m2K. Pomocí doplňků a izolačního horního krytu lze tuto hodnotu snížit až na U = 0,21 W/m2K. Samotné skládací schody jsou celokovové s vysoce stabilní konstrukcí. Testované zatížení na jeden schod je až 250 kg a jednotlivé stupně jsou opatřeny bezpečnostními protiskluzovými výlisky. Rozkládání i skládání schodů je díky systému pružin velice jednoduché a zcela plynulé. Obzvláště ženy pak ocení teleskopické madlo se skrytou pružinou. Také po estetické stránce jsou schody Wippro Isotec dobře začlenitelné do interiéru: Mají kvalitní povrchovou úpravu ve formě práškové barvy a disponují systémem skrytých pantů.

Výlez na rovnou střechu

I střecha, zejména ta rovná, je místem, kam potřebujete čas od času vylézt a od přístupu na ni tedy právem očekáváte co nejvyšší komfort. Poskytnout ho může střešní výlez Wippro s označením FDA. Systém se skládá z klasických půdních schodů (model Eurostep), kovového obložení stavebního otvoru, žebříku a střešního pozinkovaného izolačního víka.

přístup na rovnou střechu

Komfortní přístup na rovnou střechu zajistí střešní výlez FDA. Klasické půdní schody Eurostep doplňuje kovové obložení stavebního otvoru, krátký žebřík a pozinkované izolační víko. Foto: Wipproschody

Vše je zkompletováno tak, aby byla zajištěna perfektní izolace bez úniku složitě produkovaného tepla z interiéru. Optimálních termoizolačních vlastností je dosaženo umístěním spodního víka se zhutněnou izolační vlnou a zaizolovaného střešního pozinkovaného víka s obvodovým rámem, jehož finální velikost se odvíjí od konkrétních rozměrů otvorové výplně na domě. Manipulaci se systémem FDA usnadňuje uzavírací mechanika s kuličkovým ložiskem, která má vysokou odolnost vůči opotřebení. Rozkládání schodů zjednodušuje i zde teleskopické madlo se skrytou pružinou a výsledkem je velmi plynulý chod. Stejně jako v případě půdních schodů Isotec mají i schody Eurostep stupně s nosností až 250 kg vybaveny protiskluzovými výlisky.

Komfortní schody

Když cíleně měníte půdní prostor na obytné podkroví, je situace ještě jiná. Bez ohledu na vaše prostorové a finanční možnosti se vyplatí vytvořit bezpečný přístup přes pevné schodiště, které musí splňovat hned několik parametrů. V rodinných domech musí být široké alespoň 90 centimetrů. Na jednom rameni schodiště může být maximálně 16 schodů. Pokud délka ramene přesahuje 16 schodů, je třeba vybudovat na něm podestu. A nesmíte zapomenout ani na zábradlí, které schodišti dodá bezpečnost. Ideálem je pochopitelně zábradlí z obou stran, ale v případě nouze postačí alespoň madlo pevně ukotvené do stěny.

Text: Vít Straňák
Foto: Wipproschody

Datum vydání: 5. 10. 2023

Edit: