Se skandinávskou lehkostí

Nový byt o dispozici 3kk a celkových 77 m² plochy se nachází v jednom z pražských rezidenčních projektů, který má pár kroků do přírody. To ovlivnilo i volbu stylu interiéru.

„Klienti se na nás obrátili po špatné zkušenosti s architektem, se kterým spolupracovali na výběru standardů v jejich budoucím bytě,“ vypráví Martina Pištěláková. „Za námi přišli ve chvíli, kdy měli objednanou podlahu, dveře a byly vyřešené koupelny. Koupelnu chtěli od začátku se sprchou a s jinými obklady, ale jelikož nebyla s developerem jednoduchá domluva, nechali rekonstrukci koupelny na moment, kdy si převezmou byt.“ Z vyzpovídání majitelů bytu ve studiu vyplynulo, že úkolem bude nově navrhnout celý interiér (kromě budoucího dětského pokoje) a naplánovat jeho realizaci, včetně rekonstrukce již hotové koupelny a toalety. Připravené návrhy se klientům líbily, ale problémem se staly vyšší náklady, než s jakými počítal jejich plánovaný rozpočet. Architekti proto museli kompletní vybavení bytu dostat pod finanční úroveň danou limitem od investorů.

Na šatních skříních jsou madla z jeklu, navržená studiem a vyrobená na míru.

STYL A CHYTRÁ ŘEŠENÍ

Mladí manželé měli o svém budoucím interiéru určitou představu. Líbila se jim kombinace bílé, černé a šedé. Vzhledem k již položené vinylové podlaze v dekoru imitace stěrky to byla dobrá volba. Společně se studiem MD pak došli k finálnímu návrhu interiéru a lehce jej ladili do skandinávského stylu. Ten je patrný i v decentně zařízené ložnici. „I přes to, že jsme se museli přizpůsobit danému rozpočtu, jsou v bytě určité kusové solitéry, jako židle, sedací souprava, postel nebo osvětlení, na nichž jsme ,nešetřili‘, respektive podařilo se nám šetřit chytře na produktech, jež nejsou tak viditelně zásadní. A naopak jsme si mohli dovolit pořídit předměty, které zaujmou hned na první pohled a budou hojně užívané. Právě do nich je určitě lepší více investovat,“ vysvětluje Martina.

PROMĚNA KOUPELNY

Koupelna byla již hotová, ale majitelům nevyhovovala, proto se musela rekonstruovat. Jelikož tu původně byla vana a architekti sem měli umístit sprchový kout s odtokovým kanálkem, nevyhnuli se zvýšenému „schodu“ ve sprše. Rovněž nebylo jednoduché umístit sklo na hranu vytvořeného schodu do sprchy.

Koupelnu se sprchovým koutem a toaletou vyhřívá designový radiátor Rosendal v černé barvě s háčky pro zavěšení ručníků.

ESTETIKA JE DŮLEŽITÁ

Co se rekonstrukce prostor týká, ve studiu se snažili určitými optickými triky zamaskovat vcelku nešťastné pozice revizních dvířek a jističů, daných v projektu developera. „Na toaletě jsme s tím takový problém neměli, tam jsme je vcelku pohodlně zakryli zrcadlem, ale potrápila nás pozice revizních dvířek v zádveří, kde jsou umístěna přímo naproti vstupu do bytu. Tady jsme jističe schovali za zrcadlovou stěnu. Dvířka proti vstupním dveřím, jsme zakryli optickým ,pokračováním‘ šatní skříně. Ke dvířkům je samozřejmě pohodlný přístup,“ ujišťuje designérka.

Za zrcadlovou stěnou jsou ukryta revizní dvířka. Toaleta má softclose prkénko.

OHLÉDNUTÍ NA ZÁVĚR

Důležitá je dobrá spolupráce a souznění s investory. „A to nám vyšlo. Třeba již u návrhu kuchyně. Podle původního projektu byla její dispozice řešená do L, ale my jsme od začátku i s klienty cítili, že to není úplně ono. Vyhrála tedy lineární dispozice kuchyně s volně stojícím ostrůvkem, na který je napojen jídelní stůl,“ vzpomíná Martina. Také již položená vinylová podlaha nebyla zcela dle představ klientů, jelikož ji vybírali z malého vzorku, ale architekti ji dokázali sladit s dalším vybavením tak, že celá realizace působí příjemně.

Noční stolek z lamina s věrnou imitací světlého dřeva osvětlují závěsná tubusová svítidla.

CO SE POVEDLO

  • VEŠLI SE DO ROZPOČTU: I když to vzhledem k rozsahu zařízení a rekonstrukce koupelny vypadalo nereálně.
  • SLADĚNÍ BYTU: Vybavení celého interiéru včetně osvětlení působí jednotně a harmonicky.
  • NA JEDNÉ VLNĚ S MAJITELI: Celý proces navrhování a realizace probíhal ve spolupráci s klienty k jejich spokojenosti.

Interiérová designérka Martina Pištěláková a Ing. arch Martina Durdisová z architektonického studia Martina Design

Studio se soustředí především na komplexní návrhy celých bytů či rodinných domů. „Rádi provádíme naše klienty od návrhů po konečnou realizaci. Optimální je, když nás osloví ještě před koupí bytu, protože jim můžeme pomoci i s odhadem nákladů na zařízení a hlavně s dispozicemi bytu. Jinak se může stát, že během práce zjistíme, že řešení interiéru nesplňuje jejich potřeby,“ říká Martina Pištěláková. „Radíme ale také ve stadiu výběru standardů a spolu se zákazníkem se snažíme vytvořit co nejlepší interiér,“ doplňuje architektka Martina Durdisová. Nebo, jako v tomto případě, se na studio obrátí majitelé nemovitosti, kterým interiér vyprojektoval jiný architekt, ale nejsou s jeho řešením spokojeni.

 

TEXT: HELENA FRONCOVÁ
FOTO: ROBERT ŽÁKOVIČ

 

Datum vydání: 22. 6. 2020

Edit: