Vánoční čas v anglickém Dorsetu

Helena Barrowcliff obvykle srší energií a nadšením, a o Vánocích to však platí ještě o kapku víc než obvykle. Z domu na severozápadě Dorsetu řídí vlastní podnik, k tomu zvládá čtyři děti, tři psy, spoustu andulek a 25 hebridských ovcí; stará se o obrovskou zahradu a každoročně navaří téměř 100 kg vynikající zavařeniny. K tomu pravidelně létá do Hong Kongu za manželem Peterem, který tam pracuje.

„Vánoce jsou jedním z mála období, kdy na sebe máme mnohem víc času, trávíme je společně s Peterovou sestrou a její rodinou. Tajemstvím úspěchu je dobré plánování,“ říká Helena. Všechno raději připravuje s předstihem. „Máme rádi shon a vzrušení kolem vánočních punčoch a dárků. Stanovila jsem pevné pravidlo, že na Štědrý den se neuklízí, nepořádek se prostě ignoruje. Jdeme do kostela, v poledne si dáme šampaňské a uzeného lososa a hned po královnině slavnostním projevu usedneme k obědu, máme tradičního pečeného krocana.“ O druhém svátku vánočním se procházejí po pláži, sledují volně pobíhající bígly v Abbotsbury a možná si užijí i návštěvu zahrad. (pozn. překl. V Abbotsbury jsou poblíž pláže vyhlášené subtropické zahrady).

2

Tradice je důležitá, vánoční stromek zdobí domácí převážně v zelené a červené barvě, vstup krášlí břečťanem a bobulemi, schodiště je ověšeno zelenými girlandami a červenými vánočními koulemi. „Ráda prostírám krásný starý porcelán, pokaždé ten samý, chystám nažehlený ubrus a uprostřed stolu bude letos trůnit skleněná mísa plná drobných elektrických svíček i klasických dlouhých svic. Nemyslím si, že by Vánoce musely být nutně ve vleku módních vln,“ říká Helena.

Podívejte se na Magický půvab sklepního bytu 🙂

Přesun rodiny z Notting Hillu na dorsetský venkov uspíšil v roce 1996 příchod dvou starších dětí, Matyldy a Johnieho. „Chtěli jsme, aby naše děti prožívaly aktivní život na venkově, aby si mohly zopakovat moje vlastní dětství ve Skotsku a Costwoldu,“ vypráví Helena. Dům se sedmi místnostmi, který manželé koupili, byl postaven roku 1892 a nabízel mimořádný prostor díky vysokým stropům a širokým oknům, vnitřní dispozice byla však rozdělena do dvou bytů. „Potenciál byl očividný a nevyžadovalo to ani výrazné změny v dispozici. Už jen vybourání stěny mezi schodištěm a halou a položení dubové podlahy bylo poznat,“ poznamenává Helena, „a samozřejmě nás neminula práce na střeše a nové rozvody a elektroinstalace, takové ty nudné věci.“

3

Výmalba v lila odstínu může být možná pro někoho až šokující, do této domácnosti však dokonale zapadá. Neobvyklý odstín ostřejší růžové v otevřených skříňkách přináší do jinak bílé kuchyně čerstvý dotek moderní barvy. Krémová závěsná svítidla vybírala paní Helena velmi pečlivě s ohledem na vysoké stropy a délku místnosti.

6

Obrovská kuchyň, mix městského a venkovského stylu, je bezpochyby srdcem tohoto domu – skrze prosklenou stěnu lze přehlédnout celou zahradu a louky, je to skutečně kouzelné místo. Pár větších závěsných svítidel nad jídelním stolem a nad pohovkou sjednocuje prostor. Výrazný portál ho pak propojuje s hlavním obytným prostorem, zvětšeným o bývalou verandu. Dům je charakteristický kvalitními řemeslnými pracemi, najdete tu barevné skleněné podstavce lamp, pestrou směs jedinečných stínítek, která Helena vyrábí pro svou společnost TMO, i etnické africké výrobky, ručně tkané koberce a muránské sklo. Oba manželé mají rádi obrazy. „Můj tatínek obchodoval s uměním, vyprávěl mi hodně o tvarech a formách.“ Před započetím své podnikatelské dráhy studovala Helena textilní design, byla úspěšnou designérkou pletenin. O jejích znalostech barev, vzorů a struktur vypovídá celý interiér.

8

Závěsů z růžového lnu se tu navěsilo pěkných pár metrů. Dámskou toaletku našla Helena v bazaru, natřela ji šedo-růžově a určila jí královské místo s dokonalou vyhlídkou. Proutěné čelo postele nechala zhotovit na míru, přírodní materiál tu působí velmi příjemně a nenásilně. Nad postelí visí dětský portrét Heleniny babičky.

Schody, halu i podlahy ložnic pokrývají přírodní sisalové rohože. Ložnice majitelů má vysoká arkýřová okna s výhledem na okolní krajinu. Metry a metry růžového plátna tvoří závěsy. Růžové a červené kelimy změkčují sisalové koberce, vrstvy ručně vyrobených a starožitných pokrývek zahalují stoly, stoličku i samotné postele. Útulná venkovská scéna plná tepla a přívětivosti. „Koupelnu jsme zbavili zelených armatur, přestěhovali krásné staré umyvadlo ze spodního patra, koupili jsme oválné zrcadlo v bazaru a všechno natřeli na bílo.“

9

Barrowcliffovým se podařilo vytvořit příjemný rodinný dům, plný zajímavých a neobvyklých věcí, které tu domu na míru namíchali lidé s citem pro rovnováhu a harmonii, aniž by byla překročena jakákoliv míra. Bez ohledu na to, jestli jsou zrovna Vánoce nebo plné léto v rozpuku, děti a přátelé tu prožívají přesně takové zážitky, v jaké jejich rodiče doufali.

11

Jižní fasáda pozdně viktoriánského domu v soumraku září svátečně nasvícená do širého okolí.

Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 18. 12. 2015

Edit: