Víkendový dům v italské Ligurii

Architektka a novinářka Clara Bona si pořídila kromě milánského bytu i bydlení mimo velkoměsto. Tady, mezi olivovníky, zapomíná na starosti všedních dní.

foto Westwing

Clara Bona
architektka a novinářka
„Domov je pro mě srdeční záležitostí, představuje místo, kde se cítím dobře a svobodně, kde jsem sama sebou. K tomu plně reprezentuje můj vkus a styl.”

Dům se nachází v Santa Margherita Ligure, což je menší italské město v regionu Ligurie v provincii Genova. Leží tedy v severozápadní části Itálie, v Janovském zálivu, na pobřeží Ligurského moře. Dokonce je součástí Italské riviéry, respektive východní části Riviery di Levante. Architektka Clara Bona, která si dům ve spolupráci s Westwing zařídila, sem dojíždí z rušného Milána, kde bydlí. Ty dvě hodiny jízdy autem jí stojí za to jet sem třeba jen na jeden jediný den. Městečko totiž představuje místo jejího dětství, kde trávila v rámci rodinné tradice všechny prázdniny. Na další podrobnosti jsme se zeptali.

foto Westwing

Co pro vás dům představuje?

Je zvláštním místem, které mi vždy patřilo. Dokážu se tady jako mávnutím kouzelného proutku odpojit od běžných starostí, a tak sem jezdím, jakmile je to možné. Je obklopený olivovníky, leží u moře a téměř na venkově. Líbí se mi zdejší uvolněná atmosféra, proto jsem chtěla dům zachovat.

 

Kdy jste se rozhodla stavbu zrekonstruovat a kde jste čerpala inspiraci?

Původně jsem začala v domě bydlet, aniž bych ho chtěla nějak zásadně upravovat. Zorganizovala jsem tehdy jen jednoduchou přestavbu včetně zavedení teplé vody. Ale dům se ukázal k bydlení velmi nepohodlný. Asi tak před dvaceti lety jsme se tedy s manželem rozhodli ho zrekonstruovat. Snažili jsme se zachovat všechny původní prvky, zejména dřevěné stropy a dveře. Inspirovali jsme se na jedné straně ligurským duchem, hodně rustikálním a venkovským, a na druhé straně stylem středomořských a ostrovních domů. To znamená, že jsme preferovali světlé barvy, tedy hlavně bílou, vyzděné prvky a velmi jednoduchý nábytek především z přírodních materiálů.

 

Co je podle vás důležité při zařizování?

Pokud máte dům na venkově nebo u moře, doporučuji zařídit si ho úplně jinak než ve městě. Zjistila jsem, že jeho vtip a krása spočívá opravdu v odpojení se od městského způsobu života. Jednoduše pojaté domy vám rychle navodí pocit dovolené. Dávám přednost spíše přírodnímu a méně designovému zařízení, tedy slaměným rohožím, dřevěnému a proutěnému nábytku, lampám vytvářejícím útulnou atmosféru a neutrálním barvám. Další, často podceňovanou, i když drobnou radou je věnovat pozornost velikosti koberce. Obecně mají lidé tendenci vybírat ho příliš malý, ale větší koberec zvětší prostor, který pak ve výsledku působí přívětivěji.

 

Jaké předměty máte doma nejraději?

Rozhodně takové, které mají svůj příběh. A v tomto domě je jich opravdu hodně. Některé pocházejí ze starého domu mých prarodičů, další ze vzdálených cest a jiné mi připomínají určité události, které jsou důležité jen pro mě.

 

Vysvětlete nám prosím váš přístup k zahradě…

Zahrada je základní součástí domu, protože život se tu odehrává hlavně venku. Vzhledem k tomu, že žiji ve městě, snažím se využít každou příležitost v ní trávit čas. Nechceme, aby byla příliš zkrášlená, ale aby zůstala co nejvíc přirozená. Roste tu spousta olivovníků a od letošního roku máme velkou zeleninovou zahradu. Využíváme také terasu, kterou jsme zařídili jako venkovní obývací prostor s kobercem a slunečníkem, a jelikož navazuje na obývák uvnitř, je jeho nedílnou součástí. Za ideální považuji mít ve víkendových domech podobné venkovní prostory, které vám umožní být v sepětí s přírodou.

 

Jak byste popsala svůj styl?

Nazvala bych jej eklektickým, protože se nepoznávám v žádném konkrétním. A to se týká i domů, které navrhuji. I když mají shodné určité vlastnosti, protože vždy existuje jejich společná červená nit – tedy můj vkus – hodně se mění v závislosti na tom, kde se nacházejí a jaké potřeby a přání má člověk, který tam bydlí. Jsou ovšem věci, které bych nikdy neudělala, například využívám vždy docela symetrický způsob navrhování. Na druhou stranu, pokud byste porovnali moje bydlení v Miláně a tento dům na venkově v Ligurii, tak mají velmi odlišný charakter. Jednoho specifického stylu se nikdy nedržím, to by mě ani nebavilo. A navíc, když vejdu do domu, většinou si hned po prohlídce představím, jak by mohl po rekonstrukci vypadat. Po měsících práce, kdy je hotovo, je výsledek velmi podobný tomu, jak jsem si ho představovala.

 

 

 

text Vanda Jesenská

foto Westwing

 

Datum vydání: 5. 8. 2023

Edit: