Kuchyň obklopená domem

Na okraji středočeské obce nedaleko od Prahy vyrostl dům. Už v prvotních úvahách investora měla být jeho jeho středobodem co největší kuchyň. A to se povedlo.

Když se investor – stavař a současně nadšený kuchař – rozhodl stavět dům, oslovil Ing. arch. Filipa Ditricha. Ten vzpomíná: „Podle zadání měl tento dům mít co nejjednodušší dispozici. Důležité bylo co nejvíce zachovat otevřený prostor a dům měl být – řečeno s nadsázkou – vlastně kuchyň obklopená vším ostatním, tedy domem.“ Majitel domu k tomu dodává: „Opravdu rád vařím a hlavně pro přátele. Potřeboval jsem proto dostatečné místo k práci a současně otevřenou velkou místnost, abych si mohl při vaření s návštěvami povídat.“

1

11

Barva oken a dveří ladí s postupně vyzrávajícím a tmavnoucím dřevem fasády. Výběr materiálů exteriéru doplňují bíle stříkaná omítka přízemní části a kamenná terasa.

Kuchyň v centru dění

Jasné tedy bylo, že dům bude mít v přízemí velký spojený prostor zahrnující kuchyňské pracoviště, navazující jídelnu a odpočinkový kout u krbu. To vše velkými průchozími okny propojeno s terasou, která se od jara do podzimu mění ve velkou zahradní jídelnu. Velkoplošná okna mohou být před případným ostrým sluncem zastíněna tmavošedými římskými roletami.

2

Pohled z ulice. Světlé přízemí, vstupní část a stěny garáže kontrastují s příjemným cedrovým obložením prvního patra domu.

3

4

Krása cedrových obkladů

Za domem se rozprostírají pole a louky, před domem vede klidná slepá ulice s úzkou asfaltkou. Jednopatrový dům o rozměrech 10,8 x 8,8 metru je úzkou vchodovou částí, krčkem spojeným s garáží situovanou vedle. Dům s pultovou střechou je postaven z porothermových cihel a vzhledem ke svažitému terénu je jedna jeho strana částečně zapuštěna do terénu.
Přízemí a vedlejší garáž září bílou omítkou, kontrastní první patro je obloženo cedrovými obklady. Dům je výrazný a příjemný, tolerantní ke svému okolí. Dřevěná fasáda vyzrává a dostává časem patinované stříbřité odstíny. Dům je do ulice otočen severozápadní fasádou; tudy se i vchází do domu proskleným krčkem a hned vedle něj se zajíždí do garážových vrat. Kromě toho, že krček spojuje dům s garáží, v opačném delším směru propojuje předzahrádku se zahradou. Směrem do domu se z něj vchází přímo do obytného prostoru s krbem.
V zahradní jihovýchodní části garáže se nachází technická místnost a sklad. Na této straně je také solární panel. Jihovýchodní fasáda domu směřující do zahrady je bohatě prosklená.

5

Podlahové souznění: v přízemí u vstupu je položena velkoplošná dlažba v barvě antracitu, v prvním poschodí se chodí po marmoleu.

6

Multifunkční místnost a schované schodiště

Zajímavý je obývák s kuchyní, není zde tradiční velká sedačka nebo dokonce sedací sestava a před ní skoro povinná televize – tady se lenoší s pohledem do plamenů, na ratanovém křesle a velkých polštářích. Sedačka s televizí se skrývá v nevelkém pokoji za kuchyní, v polouzavřeném severozápadním rohu domu. V přízemí je kromě otevřené obytné místnosti a televizního koutu ještě pracovna a koupelna.
Také schodiště jde proti soudobému proudu – čekali bychom je podle dnešních trendů spíše uprostřed obývacího pokoje, ale je schováno za posuvnými dveřmi. I to mu ale dovoluje, aby opticky navazovalo na obývací pokoj – a to podlahou z průmyslové mozaiky. Tato příjemná podlahová krytina je položena v přízemí, pokračuje po schodech (její výhodou je právě to, že může být využita i na schodišti) až do poschodí.

7

Kuchyň je centrem všeho, samotného domu i rodinného a společenského života. Vedle klasické kuchyňské linky s varným ostrůvkem se tady uplatnily i dva neotřelé prvky: režný betonový strop a na podlaze průmyslová mozaika.

Vzduch, místo a slunce

Zařízení velké přízemní místnosti je minimalistické, aby celkový prostor byl co nejvzdušnější. Na jedné straně vyniká velká tmavá kuchyňská linka s varným ostrůvkem a jídelním stolem s masivní deskou. Na straně protilehlé tvoří dominantu bíle omítnutý krb. Hlavní zajímavostí této příjemné rozlehlé místnosti je ale šedý strop. V patře byl rovněž zachován jednoduchý otevřený prostor. Vešly se sem tři ložnice, malá šatna, velká koupelna a lomená chodba, odkud se vychází na terasu umístěnou na střeše garáže.
V domě se uplatnilo několik typů podlahovin: dřevěná průmyslová mozaika (dekor ořech) přechází z přízemí do prvního patra, je jí pokryto také již zmíněné schodiště. Na velkoplošnou antracitovou dlažbu ve vstupní části navazuje dvojbarevné marmoleum v dalším komunikačním prostoru a dlažba v koupelnách. Vytápění zajišťuje plynový kotel a podlahové topení.

8

9

Strop jako originální prostorová dominanta

Strop tvoří pohledový beton s přiznanými spárami členícími plochu do nepravidelných čtverců. Investor vypráví o jeho vzniku: „Základem stropu je betonová monolitická deska. Její šalování bylo předem připraveno a rozkresleno s přihlédnutím k finálnímu vzhledu stropu. Šalování obtisklo na strop viditelnou zřetelnou strukturu v přírodní barvě betonu, který se již dále neupravoval. Na jeho režné barvě a hrubé struktuře výborně vynikají objemné oranžovo žluté lustry nad jídelním stolem.“
A architekt k tomu dodává: „Na investorovi jsem ocenil odvahu, když vymyslel strop z betonu a trval na něm. Druhá věc, pro kterou se novátorsky rozhodl, byla pro rodinný dům ne právě typická podlaha z průmyslové mozaiky neboli kantovka – dřevěná, odolná a stabilní podlaha z malých segmentů.“

14

Koupelny jsou zařízeny střídmě, převážně v černobílé kombinaci.

VIZITKA DOMU

Realizace: 2009
Zastavěná plocha: 145 m2
Materiál: Porotherm
Fasáda: stříkaná omítka a cedrový obklad
Podlahy: dřevěná průmyslová mozaika, dlažba, marmoleum
Okna: HOCO plastová
Dveře: Sapeli
Vytápění a ohřev vody: krb s krbovou vložkou, plynový kotel (podlahové topení), solární příhřev vody
Osvětlení: BULB

098_105_DUM Brezany

VIZITKA ARCHITEKTA

Ing. arch. Filip Ditrich (*1970)

10

Vystudoval Fakultu architektury ČVUT Praha.
Praxe v atelierech JKA, Horizont, MMense Architects (Anchorage, Alaska), Atelier A ČR.
Jako autorizovaný architekt se významně podílel na celkovém výrazu projekčních zakázek. Nyní se zaměřuje hlavně na projektování privátního bydlení, rekonstrukce, návrhy interiérů a atypického solitérního nábytku.
„Prvořadé je pozorné naslouchání klientovi, porozumění jeho představě, vzájemná rezonance a následná spolupráce směřující k oboustranné spokojenosti s výsledkem. Spolupracovat s investorem, který má jasnou představu o svém bydlení, je vždy přínosné pro dobrý výsledek a spokojenost všech zúčastněných. Klient si musí uvědomit svoji nezastupitelnou a aktivní roli v průběhu celého procesu, od prvních ideových skic až po realizaci posledního detailu.“
www.ditrich.cz
Foto: Robert Žákovič

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 21. 11. 2016

Edit: