Dýně 7x jinak

V turbanu, v pleteném svetříku, ale také jako vázička či součást věnce. Inspirujte se, jaká zátiší můžete vytvořit z dýní.

Rozverná strašidla

Postup

Velké dýně zespodu vydlabejte a do slupky vyřezejte oči, ústa a případně i nos. Postavte je na podlahu, parapet či zídku a dovnitř vložte zapálenou svíčku. Za šera a v noci bude vypadat toto zátiší hezky tajuplně.

Tip

Dýni nasaďte čarodějnickou čepici, přidejte malou lebku, lucerničku a další svíčky.

Dýně ve svetru

Postup

Použijte starší pleteninu, třeba šálu, svetřík apod. Rozstříhejte je na kousky a obalte kolem malých okrasných dýní (jako těsto na švestkové knedlíky). Nahoře svažte motouzem, který omotejte ještě kolem dýně v jejím rýhování.

Tip

Nahoru přivažte listy vystřižené z filcu. Dýně můžete obalit i ubrouskem (třeba oranžovým s černými puntíky).

Veselá dýně

Postup

Rozehřejte různě barevné voskovky odděleně v rozpuštěném bílém vosku na svíčky. Každý barevný vosk zvlášť pak nalijte na bílou dýni tak, aby barevné proužky stékaly odshora směrem dolů.

Tip

Můžete také celou dýni namočit do barevného vosku, případně z každé strany do jeho jiného odstínu.

Podzimní věnec

Postup

Tak jako si vyrábíte vánoční věnec na dveře, vytvořte si podzimně- -halloweenský model. Coby základ zvolte proutěný korpus, který nazdobte podle libosti. Použít můžete přírodní i umělé listy, jeřabiny i extra malé okrasné dýně.

Tip

Do věnce vpleťte ozdoby typické pro svátek Halloween.

Dýňový květináč

Postup

Do tohoto aranžmá lze použít květiny, ale i nejrůznější dekorativní větvičky rostlin. Dýni, která je dole plochá a dobře sedí na stole, vydlabejte shora přes menší otvor. Do něj vložte kostku aranžovací hmoty (oasis) obalené v igelitu. Do hmoty nasáklé vodou zapíchejte stonky jiřin, aster, růží, vřesu apod.

Tip

V případě větší dýně můžete místo nasákavé hmoty použít malou skleničku s vodou.

Miska s dýněmi

Postup

Různě barevné dýně usaďte do mechového lože. Mech nasbírejte v lese, v parku, na zahradě. Na zeleném podkladu barvy hezky vyniknou. Misku na mech zvolte nejlépe z přírodního materiálu. Aranžmá doplňte dekorativními rostlinami, například oranžovou mochyní (židovskou třešní).

Tip

Na stopku dýně uvažte ozdobu v podobě krajkové stužky.

Vtipná nadsázka

Postup

Vydlabejte větší dýni hokaido, do kůry vyřezejte oči ve tvaru hvězd a otvor úst, po jehož okraji namalujte rty. Druhou, menší dýni nedlabejte, namalujte na ni barevnou pleťovou masku, černě pak linky úst, očí a nosu. Na vrcholky dýní naaranžujte malé ručníky, kousky froté látky apod.

Tip

Dýně „kráčející ze sprchy“ se budou hezky vyjímat ve společnosti svíček v koupelně!

Text: VANDA JESENSKÁ
Foto: SHUTTERSTOCK

Edit: