Jak je to s odolností dřevostavby?

Přemýšlíte-li nad pořízením vlastního bydlení, zcela jistě vás už napadlo zvážit, zda nezvolit dřevostavbu, která je nyní velkým trendem v oblasti moderního bydlení. Pokud zvažujete, proč bydlet právě v dřevostavbě, jakou vlastně mají montované dřevěné domy odolnost a co je pravdy na mýtech, které o dřevostavbách kolují, je tento článek přesně pro vás.


Hlavní benefity dřevostaveb

Mezi hlavní benefit patří samozřejmě nízké náklady na energie, které jsou způsobené vyšším tepelným odporem materiálu než u zděného domu. Ten se vytápí mnohem déle, jelikož teplo nejprve pohltí stěny a pak až se vytápí vnitřní prostor, díky čemuž zabere vytápění až desetinásobek času. Dalším benefitem je rychlost stavby díky prefabrikaci. Montované domy se dřevostavbám říká proto, že se jednotlivé díly (stěny, stropy, krovy) převezou na místo stavby, kde se smontují dohromady, čímž se dosahuje pozoruhodné rychlosti výstavby. Dřevostavby také podporují ekologickou stránku života, dřevo je stoprocentně ekologický materiál a jeho zpracování nezatěžuje přírodu, v interiéru vytváří příjemné klima a působí dobře na lidskou psychiku. Díky tomu všemu jsou dřevostavby synonymem moderního bydlení.

Požár? Hluk? Červotoči?

Pokud patříte k těm, kteří vůči dřevostavbám stále chovají určitou nedůvěru, pojďme si společně vyvrátit několik hlavních mýtů. Doba se posouvá a tak se z rizikového rostlého neupravovaného dřeva již prakticky nestaví, dřevo se naopak upravuje tak, aby vyhovovalo stavebním účelům a mělo co nejlepší životnost.

Je dřevostavba náchylnější na červotoče a plísně?

Ne, škůdci jsou rizikem pro jakoukoliv špatně postavenou stavbu – dřevěnou i zděnou. U dřeva předchází nadměrné vlhkosti konstrukční ochrana před vnějšími vlivy a přes 18% vlhkosti se tak nedostanete, tudíž vás škůdci neohrozí.

Je v dřevostavbách vše slyšet?

Ne, díky pevné konstrukci a zvukově izolovaným stropům se nemusíte bát toho, na co jste zvyklí ze starých dřevěných chat, kde je slyšet každé posunutí židle.

A co dřevostavby a oheň?

Díky využití řádně upraveného dřeva s větší hustotou se dřevostavby pyšní naopak vyšší požární odolností, kterou je možné ještě zvýšit chemickými nástřiky nebo nátěry. Dřevěné konstrukční prvky jsou opláštěny nehořlavým nebo těžko hořlavým materiálem a při hoření se tak na stěnách vytvoří tenká zuhelnatělá vrstva, která znemožňuje prostup kyslíku a tedy i další prohořívání. Jako bonus můžeme uvést předvídatelnost požáru u dřevostaveb, stavba se nezbortí nepředvídatelně a náhle, jako je tomu v případě požáru ocelové konstrukce, ale odhořívá postupně a v případě částečného poškození lze dřevěné prvky dále používat.
Chcete se dovědět více o dřevostavbách? Navštivte http://www.drestav.cz/.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 19. 3. 2018

Edit: