Jako sehraný orchestr

Majitel po všech stránkách výjimečně kvalitního domu zdůrazňuje význam dobře spolupracujícího týmu odborníků, který je k takové realizaci potřebný.

S ohledem na zdravotní vlivy prostředí se manželé rozhodli, že si postaví dům někde v přírodě, ale v nevelké vzdálenosti od města. Objevili nabídku dvou spojených parcel, po jakých touží mnohý investor, situovaných na okraji malé obce, ze dvou stran obklopených listnatým hájkem. No, nekupte to.

3

Na východní straně je výstup ze suterénu k venkovnímu bazénu.

2

Dům podle návrhu architektky Dagmar Velehradské a architekta Miroslava Velehradského je typický svými čistými liniemi. Architektka Lenka Musilová do návrhu zahrady na přání začlenila i z terasy dostupný rybníček.

1

NAŠLI SVÉ ARCHITEKTY

Krásný pozemek lemovaný vzrostlými stromy, s přístupem od západu, byl prvním předpokladem kvalitního bydlení. Po jeho obstarání bylo na pořadu najít a angažovat správné lidi. Když se investoři seznámili s architekty Dagmar a Miroslavem Velehradskými, seznali, že právě našli ideální autory, kteří vytvoří projekt jejich budoucího sídla. Okamžitě mezi nimi zavládlo přátelské porozumění a důvěra. „Po úvodních rozhovorech a zadání architekti zpracovali několik předběžných studií, z nichž jedna se nám okamžitě líbila,“ vypráví náš hostitel. „Přáli jsme si moderní dům pro naši čtyřčlennou rodinu, v němž by s námi mohly bydlet také babičky, které už mají vysoký věk. Požadovali jsme hodně velkou garáž, což znamenalo vybudovat rozlehlý suterén. Nemám rád schody a myslel jsem na stáří, proto jsme se ženou chtěli ložnici v prvním nadzemním podlaží. Dům měl být v provozu velmi racionální, úsporný. To měly zajistit nejenom moderní technologie vytápění, větrání a osvětlení, ale i samotný stavební systém. Volili jsme dřevostavbu, protože díky tenčím stěnám je v nich více místa, a podle mého názoru poskytují příjemnější vnitřní prostředí.“ Architekti doladili projekt do konečné podoby za průběžných konzultací, kdy také stále kontrolovali předběžné náklady, aby nepřekročili finanční limit. Investor hodnotí spolupráci v superlativech.

4

Dva široké průchody do obývacího pokoje po stranách tmavě červené stěny lze uzavřít posuvnými tabulemi ze satinovaného kaleného skla.

5

Na stěně obývacího pokoje se opakuje obklad stejným umělým kamenem jako v exteriéru. Police a těleso krbu jsou bíle lakované, sedačky z krémové kůže.

6

K dubovému stolu se může posadit až dvanáct osob. Dubové jsou rovněž příborník a podlaha.

POHLED Z DRUHÉ STRANY

Architekti doplňují: „Na začátku každé nové práce na domě a interiéru je na jedné straně představa, přání a sny klienta, na druhé straně nezaměnitelný designérský rukopis architekta, který má svou představu o budoucí podobě díla. Pokud v tvůrčím procesu dojde k harmonickému propojení a obě strany najdou jednu společnou cestu, která vede k naplnění představ klienta, je výsledný obraz radostí pro obě strany. Dalším důležitým faktorem je důvěra mezi klientem a architektem. Společný postup při koordinaci jednotlivých profesí, které se na společném díle podílejí, je důležitou fází, která určuje kvalitu realizovaného díla. Spokojenost klienta, který se již na začátku tvůrčího procesu ztotožnil s navrženým dílem a sám jej spolu s architektem ovlivňoval, je cílem každého architekta. V případě tohoto domu byly všechny tyto předpoklady naplněny jak v průběhu návrhové části, tak při vlastní realizaci. Mezi námi a klientem panovala vzájemná důvěra a doufáme, že se naplnily i jeho sny a představy. Od prvního kontaktu měl investor o stavbě jasnou představu. Chtěl postavit energeticky úsporný dům v duchu současného architektonického cítění. Kromě projektu vlastního domu nám současně zadal také vypracování projektu interiéru. Tato skutečnost umožnila vytvořit už ve stavebních plánech přípravu pro budoucí interiér. Vzhledem k tomu, že jde o dřevostavbu, mohli jsme si pohlídat umístění nosných konstrukcí tak, aby nekolidovaly s požadavky interiéru. Pro klienta jsme připravili knihu cílového stavu, kde jsme kromě vlastní stavby popsali detailně celý interiér. Kniha – „scénář“ – byla doplněna vizualizacemi, které se později ukázaly jako klíčové při realizaci. Dodavatelé si mohli najít příslušnou stránku, kde byl text s popsaným záměrem a obrázky, které jasně definovaly, jak bude daná část vypadat. Podle jednotlivých sekvencí v knize klient sledoval postup a stav realizace díla. Důsledně dbal, aby návrh byl uskutečněn naprosto přesně se všemi detaily.“

7

8

Šatna v lakovaném provedení

9

VIZITKA DOMU
Plocha pozemku: 2356 m2
Zastavěná plocha: 355 m2
Užitná plocha: 560 m2
Autoři projektu: Ing. arch. Dagmar Velehradská a Ing. arch. Miroslav Velehradský
Návrh zahrady: Ing. arch. Lenka Musilová, konstrukce vrchní stavby z dřevěných panelů
Okenní rámy: hliníkové (SCHÜCO)
Vnitřní dveře: bez polodrážky, lakované; celoskleněné, satinované kalené sklo
Podlahy: třívrstvé dubové, keramická dlažba
Tepelné čerpadlo: země–voda (IVT), tři hloubkové vrty
Podlahové topení
Nucené větrání s rekuperací (NILAN)
Vybavení: sauna, vířivá lázeň, venkovní bazén, výtahová plošina, inteligentní řídicí systém

16

2. nadzemní podlaží: 1 – chodba 30,90 m2 2 – hobby místnost 6,00 m2 3 – koupelna 5,20 m2 4 – pokoj pro hosty 16,30 m2 5 – úklid 2,30 m2 6 – šatna 7,17 m2 7 – dětský pokoj 22,19 m2 8 – koupelna dětí 6,18 m2 9 – šatna 7,40 m2 10 – dětský pokoj 27,60 m2

17

1. nadzemní podlaží: 1 – předsíň 6,56 m2 2 – hala se schodištěm a výtahem 20,80 m2 3 – šatna 6 m2 4 – chodba 21,10 m2 5 – pokoj pro hosty 16,30 m2 6 – koupelna 5,20 m2 7 – WC 8,35 m2 8 – praní 5,55 m2 9 – pracovna 10,90 m2 10 – chodba 9,00 m2 11 – šatna 5,97 m2 12 – koupelna 14,60 m2 13 – ložnice 28,90 m2 14 – kuchyň 38,17 m2 15 – jídelna 32,00 m2 16 – obývací pokoj 48,90 m2 17 – terasa 38,90 m2

KDO CHTĚL ZAKÁZKU, ZÚČASTNIL SE PŘÍPRAVY

Náročný investor požadoval ve všem nejvyšší kvalitu. Dodavatele, který bude schopen splnit požadavky architektů za přijatelnou cenu, hledal mezi společnostmi dodávajícími dřevostavby v Česku, Rakousku a v Německu. V té době už měl najatý zkušený technický dozor, který s výběrem pomáhal. Zvolili českou firmu, která postavila zděnou spodní stavbu a vrchní stavbu z dřevěných panelů. Už při zpracování prováděcí dokumentace zavedli systém kontrolních dnů, na kterých se týdně scházeli zástupci všech subdodavatelů, architekti a technický dozor. „To mohu doporučit každému, kdo dělá větší atypickou stavbu, protože tak uspoří dvacet až dvacet pět procent nákladů při realizaci,“ říká majitel. „Všichni dodavatelé byli vybráni na základě doporučení a výborně se osvědčili. Vždycky se nad výkresy na všem dohodli.“ Montáže technologií a dokončovací práce již řídil majitel sám s pomocí technického dozoru.

10

Autorem skleněné plastiky je Jaroslav Wasserbauer.

13

Dubové dřevo a jemné přírodní tóny se uplatnily v uzavřené zóně rodičů, kterou tvoří těsně propojená ložnice s koupelnou a šatnou.

14

15

NEPOLEVIT AŽ DO KONCE

Majitelé preferují moderní styl navazující na tradici funkcionalismu. „Velmi se nám líbí interiéry, které navrhuje ateliér architektů Velehradských do svých staveb, právě pro jejich stylovou jednotu s exteriérem. Navrhli nám veškeré zařízení a připravili dílenskou dokumentaci.“ Teplo k vytápění i ohřevu vody dodává tepelné čerpadlo země-voda. Dánská vzduchotechnika obstarává větrání vyčištěným vzduchem ohřátým v rekuperátoru. Provoz veškeré techniky zajišťuje inteligentní řídicí systém, všechny hodnoty lze programově nebo okamžitě měnit pro každou místnost samostatně. „Pokud chcete postavit takovýto dům, vyžaduje to váš každodenní dohled,“ zdůrazňuje majitel. „Hlavně musíte mít partnery, kteří jsou ochotni vám naslouchat a pracovat pro vás. My jsme takový tým měli. Naše představy o bydlení se dokonale splnily.“

11 12

Ing. arch. Dagmar Velehradská
Ing. arch. Miroslav Velehradský
Absolventi Fakulty architektury VUT v Brně Zpracovávají novostavby rozličného určení, rekonstrukce, interiéry, design.

Vybrané realizace:
◗  propojovací kryté pěší lávky na brněnském výstavišti

◗  hotel Atrium v Otrokovicích, včetně interiéru

◗ pěší lávka v Hrabyni

Kontakt:
Ing. arch. Dagmar a Miroslav Velehradští
Libušino údolí 76, 623 00 Brno
tel.: 602 771 364, 602 843 549
dagmar@velehradsky.cz
miroslav@velehradsky.cz

 

Edit: