Jedním krokem v zahradě…

Architekti navrhli majitelům dům s přehlednou a účelnou dispozicí, dokonale využívající plochu pozemku. Atypický objekt také kompletně postavili, takže klienti zbavení jakýchkoli starostí se mohli už jen nastěhovat.

Mladí manželé nejprve vyzkoušeli několik podnájmů, později koupili v obci za Prahou vlastní 3 + k. k. v novém bytovém domě, kde spokojeně strávili několik let. I po narození dvou dětí byt svým prostorem vyhovoval, k úvahám o změně však přispěly slabé zvukové izolace, rodině scházelo dostatečné soukromí. Stěhovat se ale chtěli především kvůli zcela nevyhovující občanské vybavenosti. Bydleli téměř v polích a pro všechno se muselo do okolních obcí. „Nechtěli jsme mít byt a k němu chatu, pomýšleli jsme na vlastní dům se zahradou,“ vypráví náš hostitel.

Zastřešená a k východu otevřená terasa je naprosto dokonalá. Je tam příjemně v každou dobu. Kdo se chce opalovat, může si lehnout na trávník. foto: Pavel Rydl

NEJPRVE VYBÍRALI LOKALITU

V první fázi se zajímali o koupi hotového domu. Nenašli však stavbu, která by je okouzlila a kterou by chtěli vlastnit. Asi po roce od záměru odstoupili a už hledali jen vhodný stavební pozemek. „Naše zkušenost potvrdila názor, že místo, kde dům stojí, tvoří podstatnou část jeho hodnoty. Vyhýbali jsme se nově vzniklým satelitním sídlištím, pozornost jsme zaměřili na okrajové části města, kde je veškerá fungující infrastruktura. Hledali jsme místo, které má už nějakou historii a vlastní status,“ vypočítává majitel. Takové požadavky se obtížně naplňovaly, vhodný pozemek hledali velmi dlouho. Cestou za jiným cílem náhodou objevili lokalitu, která se jim ohromně zalíbila. Jejich nároky bohatou měrou splnila: vše potřebné v dosahu, množství zeleně, výtečné spojení obce a města hromadnou dopravou. „O pozemky tady byl enormní zájem, nabízel se tak jeden za půl roku a hned byl pryč. Mezitím se alespoň zvyšovaly naše úspory,“ usmívá se mají tel. „Nabídku tohoto pozemku jsme na internetu zachytili první a rychle ho koupili.“

 

ARCHITEKTA VYTIPOVALI PODLE ČASOPISU

Nastávající stavebníci průběžně kupovali několik specializovaných časopisů, v nichž pozorně sledovali ukázky domů a zkušenosti jejich majitelů. Časopisy pro ně byly jediným zdrojem informací, pomáhajících ujasnit si vlastní názory i získat přehled o architektech. „Řekli jsme si, že nechceme klasickou stavbu. Představovali jsme si moderní hranatý dům, který bude maximálně jednoduchý, užitný, bez nějakých rafi novaností. Měl být bezúdržbový, aby nenáročností připomínal pohodlný byt, ale zároveň měl mít přednosti domu.“ Navštívili tři vytipované architektonické ateliéry a ve všech přednesli jednoduché zadání. Kromě běžně požadovaných místností si investor přál samostatnou tělocvičnu. Protože klienti věděli, jaký styl mohou od vybraných architektů očekávat, ponechali jim dál naprostou volnost. Architekt Radovan Schaufler si záhy přijel prohlédnout pozemek, načerpal požadavky a do týdne předložil nákres, jak by dům na parcele vypadal. „Studie se nám velice zalíbila, rovněž i aktivní přístup architekta – a podepsali jsme smlouvu.“ Ateliér Schaufler – Roskovec postupně zpracoval tři fáze projektu – studii, dokumentaci pro stavební povolení a prováděcí projekt. Klienti byli s prací natolik spokojeni, že 99 % předložených návrhů zůstalo beze změny, navíc si velmi pochvalují komplexní inženýring, ateliér se postaral o vyřízení veškerých předepsaných náležitostí.

 

KRÁSA ÚČELNOSTI

Architekt Schaufler navrhl lapidárně tvarovaný dům jako téměř jednopodlažní. Pouze ten, kdo si chce zlepšit kondici, může vystoupat do tělocvičny, která jediná je posazena na protáhlém přízemním objektu. Všechny obytné místnosti jsou situované k jižní straně domu a velkými prosklenými stěnami otevřené do zahrady. Účinné stínění poskytují posuvné okenice z dřevěných lamel. Fasáda je obložena dřevocementovými deskami v přirozené šedé barvě. Zahradu od ulice odděluje lamelová stěna zastřešené terasy vybíhající kolmo z tělesa domu směrem ke skladu a krytému parkovišti. Vznikl tak uzavřený intimní prostor na celém pozemku. Přehledně členěný interiér sjednocuje strop z pohledového betonu a podlaha z dubové mozaiky.

 

OD NÁČRTU AŽ PO HOTOVÝ DŮM

Servis ateliéru Schaufler – Roskovec je mnohem komplexnější, než jsme zatím uvedli. Ve většině případů dům nejen navrhnou, ale také ho celý postaví. „Věděli jsme, jak pracují, to jsme se dočetli. Uvědomili jsme si, že s projektem atypické ho domu musí být stavitel srozuměný, musí pochopit podstatu i kritické detaily stavby,“ vysvětluje majitel. „Od počátku jsme počítali, že to s nimi postavíme. Působili na nás seriózně, byli jsme se podívat na realizace, ohlasy byly dobré. Rozpočet na stavbu nás ale svou výší zaskočil. Na naši poptávku u řady stavebních fi rem však žádná nenabídla cenu nižší.“ Potvrdilo se, že autoři nejlépe vědí, co jak udělat na stavbě správně a nejefektivněji. Nemají zapotřebí cenu nadsazovat, aby měli rezervu, kdyby se jim něco nedařilo. „Domluvili jsme dodávku na klíč za pevnou cenu, kterou dodrželi. To bylo skvělé,“ hodnotí majitel. Dům postavený technologií suchého zdění byl hotový za devět měsíců bez jakýchkoli problémů. Architekti navrhli a dodali i podstatnou část dřevěného nábytku.

 

BEZ STAROSTÍ

Majitel přiznává, že v přípravné fázi věnovali hodně času přesnému stanovení vlastních požadavků a preferencí. „Ani omylem by mě nenapadlo začít si kreslit svůj dům. Vím, že by to nikam nevedlo, protože to neumím. Důležité je dokázat se vnímat jako zákazník. Všechny řádně zadané požadavky skloubí ve funkční a esteticky působivý celek architekt. Ceníme si toho, že dům je pěkně prosvětlený, líbí se nám být v kontaktu se světem okolo. Ještě větší hodnotou pro nás je přízemní dům bez schodů. To si nemůžeme vynachválit, že nemusíme nikam chodit po schodech, kromě tělocvičny, což logicky není na překážku. I z hlediska péče o děti se žije v domě skvěle. Komplexní servis, který ateliér Schaufler – Roskovec zákazníkovi poskytuje, je ohromná věc. Ani jednou nenastala nějaká stresová situace, postavili jsme dům naprosto v pohodě.“


VIZITKA DOMU

Plocha pozemku: 800 m2

Zastavěná plocha: dům 8 x 22 = 180 m2 + terasy, celkem přibližně 260 m2

Užitná plocha: 176 m2

Nosné zdi: tvárnice suchého zdění TESUZ bez vnitřních omítek

Fasáda: vnější zateplený plášť obložen cementovláknitými deskami CETRIS

Strop: železobetonový monolit

Střecha: plochá, s inverzní skladbou, zakryta fólií

Okna: dřevěná EURO zastíněná posuvnými okenicemi a venkovními žaluziemi

Dveře: atypické dýha bříza

Podlahy: dubová mozaika, dlažba

Vytápění: plynový kotel, podlahové konvektory a radiátory, podlahové elektrické topné rohože v koupelnách, krbová vložka

Zastřešená terasa a přístřešek pro automobily

Tělocvična ve 2. NP: dřevostavba


Ing. arch. Radovan Schaufler (1959)

Ing. Jakub Roskovec (1967)

autoři projektu

spolupráce:
Ing. arch. Jan Ratiborský (1973) Radovan Schaufler a Jakub Roskovec jsou spolužáci z Fakulty architektury ČVUT Praha. Od roku 1993 působí ve společné kanceláři Schaufler – Roskovec, roku 2001 založili společnost Schaufler – Roskovec, s.r.o. Navrhují rodinné domy od studie po realizaci, obchodní stavby, občanské stavby, rekonstrukce, rozsáhlé stavební úpravy i interiéry. Získali ocenění v soutěžích Národní technická knihovna v Praze (2001) a Janáčkovo kulturní centrum v Brně (2003).

Kontakt:

Schaufler – Roskovec, s. r. o.

Poštovská 807/11
Praha 9 Vysočany
tel.: 283 893 478, 602 218 953
atelier@schauflerroskovec.cz
www.schauflerroskovec.cz


Karla Mafková
foto: Pavel Rydl

 

Datum vydání: 1. 5. 2021

Edit: